Forum Forum dla firmKsięgowość

Podwójne księgowanie - zasada podwójnego zapisu

Podwójne księgowanie - zasada podwójnego zapisu

adrianoslaw / 2009-05-07 22:22
Witam.
Prosiłbym, o jak najbardziej łopatologiczne (innymi słowy proste) wytłumaczenie zagadnienia z tytułu, a konkretniej, jakiś poradnik jak robić to krok po kroku. Ewentualnie jakieś informacje które pozwolą mi to zrobić.
Niedługo czeka mnie egzamin, a niestety nie bardzo jestem w stanie to pojąć, tym bardziej że uczę się tego nie w języku polskim (w szkole włoskiej, poza krajem. Po włosku zwie się to Partita Doppia).

Jedyne informacje jakie znajduję są tego typu :

"Każda operacja gospodarcza jest księgowana na dwóch kontach, po dwóch przeciwstawnych stronach tych kont. Jest to reguła podwójnego księgowania. Wynika ona z dwóch faktów: każda operacja gospodarcza powoduje zmiany dwóch składników bilansowych; konta aktywów i pasywów funkcjonują na odwrót, tzn. dla kont aktywów zmiany Dt mają znak arytmetyczny + (zwiększenie składnika) a zmiany Ct znak – (zmniejszenie składnika). Dla kont pasywów przyjęto odwrotne znaczenie stron. Zmiany Dt mają charakter – (zmniejszenie) a zmiany Ct mają charakter + (zwiększenie)."

A okazuje się to niezbyt pomocne.
Gdyby ktoś mógł mi pomóc, i wytłumaczył to tutaj na forum, bądź skontaktował ze mną itp, byłbym naprawdę wdzięczny - od tego zależy zaliczenie egzaminów.

Gdyby ktoś ogólnie był też zainteresowany wytłumaczeniem tego, dam jakieś konkretniejsze informacje w jaki sposob robimy to w szkole tj. na jakich zadaniach itd.

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
fikum / 83.5.64.* / 2011-11-07 23:31
nie tylko ty masz/miałeś z tym problem...
jeszcze nigdzie nie znalazłam dobrze wytłumaczonej rachunkowości, jej podstaw. A niestety na ćwiczeniach musimy korzystać z książki naszej wykładowczyni, która twierdzi, że "przecież napisane jest jak byk, wystarczy przyswoić tą wiedzę" nie wiem czy się śmiać czy płakać.
A to, że musimy się uczyć z książek wykładowców to już całkiem inna bajka...

Najnowsze wpisy