Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
asia884 / 83.29.158.* / 2014-11-06 12:59
Mam takie pytanie pracowalam w belgii 3 mce i 5mcy w polsce rozliczylam sie w pl z dochodow uzyskanych w belgii jak i w pl czy musze rozliczac sie jeszcxe w bellgii
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
marcin19170 / 2014-10-30 21:58
Witam
Od września 2014 do połowy pażdziernika pracowałem w Niemczech legalnie.Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego otrzymałem wynagrodzenie brutto do ręki bez potrącenia żadnych podatków. Zaznaczam że w Polsce opłacam skladkę krus. Pozdrawiam
Dariusz44 / 2014-10-01 21:45
Witam
Od listopada 2013r. prowadzę w Polsce działalność gospodarcza, ryczałt od przychodów 8,5%. Podpisałem umowę z firma o podwykonawstwo, od której otrzymałem zlecenie na prace w Holandii. Od listopada do tej pory cały czas pracuje w delegacji, a miesiąc w miesiąc place podatki w Polsce. Czy obowiązuje mnie podwójny podatek? Czy dotyczy mnie okres 183 dni(w roku) wolnych od płacenia podwójnego podatku? Czy automatycznie po przekroczeniu tego okresu wchodzę w podwójny podatek? Jak to jest gdy ktoś prowadzi działalność gospodarczą? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam
mxxt / 31.1.220.* / 2014-09-26 23:55
Mój mąż pracował w 2013r 8miesiecy w polsce i 4miesiace w niemczech. Jest zatrudniony w pl i nl, meldunek ma zarówno w pl jak i w niemczech. Zona pracuje w pl wiec rozliczylismy sie w pl us z polskich stosunków pracy. Czy wystarczy z niemciekiego pitu rozliczyc sie w niemczech?? Moze zrobic korekte rozliczyc sie w pl osobno i wtedy maz z pl i nl pitu w us pl?? Jaak zrobic zeby nie zwracac pieniedzy do pl us. Prosze opomoc
Woźniak Tadeusz / 164.126.248.* / 2014-08-04 09:44
Przepracowałem we Włoszech 22 lata na stanowisku kierowcy zawodowego. Po 22 latach otrzymałem emeryturę i wróciłem do Polski i od tej emerytury Polska potrąca 18 %, także Włosi potrącają mi podatki. Do kogo mam się udać aby uniknąć podwójnego opodatkowania? Proszę o odpowiedź.
wiwan / 2014-08-19 11:34
Czy jest Pan pewny, że we Włoszech jest ona opodatkowana ? Zmniejszenie kwoty w stosunku do decyzji emerytalnej może wynikać z prowizji bankowej, a nie z opodatkowania u źródła. Opodatkowanie w Polsce jest prawidłowe- wynika z umowy polsko-włoskiej.

Przydatna interpretacja:
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, IPTPB2/415-680/13-6/KKu
Gabi22 / 2014-07-24 14:37
Witam proszę o pomoc.Dostałam z firmy informacje o przekroczeniu 183 dni pracy na terenie Niemiec.W połowie pracy zmieniła się nazwa firmy, czy muszę rozliczyć się podwójnie z podatku do końca 2014r.Jakie dokumenty są potrzebne i do kogo zwrócić się z tym problemem? Ponieważ firma niema pojęcia jak to zrobić!
Proszę o pomoc z góry dziękuje .
aga829108 / 178.180.76.* / 2014-08-18 00:46
Jeśli przekroczył Pan 183dni oznacza to konieczność rozliczenia się w Niemczech. Najlepiej udać się do niemieckiego biura rachunkowego lub znaleźć taki w Polsce które zajmuje się rozliczeniami transgranicznymi.pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zibi317 / 5.172.246.* / 2014-06-26 12:03
W 2013 pracowałem pół roku w Belgii ,czy muszę rozliczyć się z podatku w belgijskim urzędzie skarbowym? U nas się już rozliczyłem.Proszę o pomoc.Pozdrawiam
aga829108 / 178.180.76.* / 2014-08-18 00:50
Wszystko zależy od tego czy te pół roku to jeszcze 182 czy już 183 dni :/?proponuję zadzwonić na infolinię przy ministerstwie finansów tam wszystko Panu wyjasnia :)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
natalia001001 / 2014-06-12 13:26
Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy posiadając firmę w Polsce i wykonując prace budowlane na terenie Niemiec muszę płacić podwójny podatek. Czy muszę składać 0 rozliczenie w Niemczech czy wystarczy złożenie pit-u w Polsce gdzie jest się rezydentem? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.
CZESTER 4806 / 31.183.37.* / 2014-06-01 21:44
Witam
Od 2004 maj pracowałem w ANGLI jako kierowca będąc w Polsce na emeryturze wcześniejszej z racji wykonywanej pracy zakończyłem pracę w ANGLI w 2009. Mam więc pytanie czy mogę wystąpić do ZUS o naliczenie emerytury z doliczeniem mojej pracy składki wszystkie za prace tam były płacone .
POZDRAWIAM
wiwan / 2014-06-02 10:34
To kwestia przecież nie podatkowa, a stricte ubezpieczeniowa.

TAK, co do zasady okres ten jako składkowy można doliczyć, natomiast lat tych nie można wskazać przy przeliczeniu emerytury jako wybranych do ustalenia nowej podstawy wymiaru ( 10 lat z ostatnich 20 albo 20 dowolnych ).

ALE zwracam uwagę na fakt, że będąc na e. wcześniejszej przed uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego podlegał/podlega Pan limitom dodatkowego dochodu podlegającego ub. społecznym (również zagranicznego), których przekroczenie powoduje zmniejszenie/ całkowite zawieszenie wypłaty świadczenia. Obowiązek informowania ZUS o podjęciu zarobkowania, a potem corocznego rozliczania jest nadal aktualny, info jest na decyzji emerytalnej. Limity owe ( 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce poprzednim kwartale) są niewysokie* zważywszy zarobki w GB.


Jeśli nie wywiązywał się Pan z tego obowiązku sprawa jest poważna, spore kwoty wraz z odsetkami są do zwrotu jako kwoty świadczeń nienależnych + możliwa odpowiedzialność karna

Wniosek więc do ZUS od razu da efekt w postaci ustalenia tego zadłużenia, choć formalnie są to kwestie niezależne.

Brak wniosku przed tym nie chroni, ZUS coraz sprawniej wymienia info z ubezpieczycielami w UE itd.

* obecnie 2726,80 zł i 5063,90 zł brutto/mc.
Czyli jest to w okolicach 536 i 995 GBP.
helgaa / 83.26.148.* / 2014-11-24 21:31
Witam,mam pytanie pracowalam w pl i mam dochod70000 w niemczech z z metoda wylaczenia z progresja mialam dochod 25000 i tam pdatek zapłącony 4000zl, w hlandii metoda zaliczenia z proporcjonalnego 20000zl i pdatek zapąlcony 3000zł i moje pytanie jest jaki podatek nalezny bede musiala zapłacic w plsce jesli mam rezydencje podatkowa w polsce??chcialam sobie to obliczyc ale nie wiem jak:/Moge liczyc na pomc?
Janusz966 / 46.204.99.* / 2013-10-22 14:02
A ja mam takie pytanie - chcę zatrudnić się u niemieckiego pracodawcy na umowę o pracę - czy aby uniknąć podwójnego opodatkowania musżę wypełnić jakiś "PIT" w urzędzie skarbowym


Janusz
wiwan / 2014-05-28 22:46
To już archeo, ale dla innych.
Przed podjęciem zatrudnienia nie informuje się US.
Dopiero po roku podatkowym, do końca kwietnia należy się rozliczyć z dochodów niemieckich oraz polskich na PIT 36 + PIT ZG.

Oczywiście mówimy o sytuacji zachowania polskiej rezydencji podatkowej w tym roku.
W związku z obowiązująca dla Niemiec metodą wyłączenia z progresją- przy zupełnym braku dochodu polskiego- rozliczać się w Polsce nie trzeba.
Jusi / 90.156.62.* / 2013-08-23 15:16
Witam. Małżonek pracuje w Holandii od prawie trzech lat,jest tam zatrudniony.Pracuje w charakterze kierowcy-transport międzynarodowy moje pytanie brzmi czy w Holandii diety są opodatkowane??u nas w PL kierowca który otrzymuje diety do przychodu nie płaci za nie podatku jak to jest w Holandii?
wkjh / 83.29.47.* / 2013-08-09 20:21
Bardzo dziękuje za porady i wyjaśnienia. Pozdrawiam serdecznie.
wkjh / 83.27.202.* / 2013-08-07 21:47
To jest trochę skomplikowana sytuacja ponieważ mój szef pracując dla niemieckiej firmy musi wpłacić do odpowiedniego urzędu pieniądze za urlop dla pracowników a ta firma przesyła ten urlop mnie, nie wiem o co dokładnie chodzi bo ciężko się cokolwiek dowiedzieć. W dokumentach ktore otrzymałem od niemieckiego urzędu piszę że to jest odszkodowanie za urlop, ale ja tego nie rozumiem, i nie wiem czy mam płacić od tego podatek czy nie, a termin składania rozliczeń dawno minął. Proszę o pomoc ponieważ byłem dziś w urzędzie skarbowym ale niestety nic konkretnego się nie dowiedziałem tylko tyle że czeka mnie kara za brak rozliczenia i odesłali na strony internetowe z ktorych też cieżko cokolwiek zrozumić.
aga829108 / 178.180.76.* / 2014-08-18 00:54
Hehe to jest ULAG w innych krajach BUAK-wypłata są wynagrodzenie :) to się panu zwyczajnie należy ;)Infolinia przy MF pomoże ;)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
belladonna / 2013-08-08 16:24 / Tysiącznik profesjonalny
Kara za nieterminowe złożenie zeznania trwa do roku, czyli jak chodzi o 2012 rok i rozliczysz od 1 maja 2014 (złożysz PIT) to kary brak.... no ale US coś musi powiedzieć.
Masz jakieś dokumenty to idź do jakiegoś doradcy podatkowego, bo ja po 1 ich nie widzę, a po 2 dlaczego szef wpłaca te pieniądze itd, to chyba musi wynikać z jakichś umów (nie wiem, jak można pracować dla niemieckiej firmy i jednocześnie mieć pracowników? albo pracujemy dla kogoś, albo mamy zlecenia od kogoś i jako pracodawca mamy pracowników)... na razie dla mnie to masło maślane :)
wkjh / 79.191.223.* / 2013-08-07 12:29
Witam, mam pytanie odnośnie podatku za urlop który otrzymałem z Niemiec, mianowicie jestem zatrudniony w Polsce od średniej krajowej i czasami mój szef organizuje wyjazd do niemczech mam umowe polską i polskie wynagrodzenie a dostałem niemiecki urlop, czy mam zapłacić od tych pieniędzy podatek?
belladonna / 2013-08-07 16:22 / Tysiącznik profesjonalny
A co to znaczy niemiecki urlop?

Jesteś oddelegowany do pracy do Niemiec? Ponadto, jak ja idę na urlop (który mi się należy, a nie bezpłatny), to mój pracodawca wypłaca mi "normalne" wynagrodzenie, od którego odprowadza podatki, więc o co konkretnie pytasz?
wkjh / 79.191.223.* / 2013-08-07 12:29
Witam, mam pytanie odnośnie podatku za urlop który otrzymałem z Niemiec, mianowicie jestem zatrudniony w Polsce od średniej krajowej i czasami mój szef organizuje wyjazd do niemczech mam umowe polską i polskie wynagrodzenie a dostałem niemiecki urlop, czy mam zapłacić od tych pieniędzy podatek?

Najnowsze wpisy