Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
N.G. / 195.229.237.* / 2009-12-13 13:53
Witam.
obecnie pracuje w Emiratach Arabskich jako stewardessa. W tym kraju nie ma jakichkolwiek podatkow. Z tego co sie dowiedzialam jest jakis specjalny sposob przeliczania podatkow dla osob pracujacych w liniach lotniczych. Czy moglabym prosic o przykladowy przlicznik jesli moje zarobki to powiedzmy 100 000 zl. rocznie
belladonna / 2009-12-13 17:09 / Tysiącznik profesjonalny
Nie wiem o co chodzi z liniami lotniczymi, bo w zasadzie marynarze to sprawa problemowa, ponieważ istotne jest państwo bandery.
Polska ma podpisaną umowę z ZEA i wg tej umowy dochody uzyskane w ZEA nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, czyli polski rezydent nie musi się z nich rozliczać (jedynie powinien je wykazać do stopy procentowej jeśli w roku podatkowym uzyska też dochody podlegające opodatkowaniu).
dsfxnhgmjkrdthf / 195.74.240.* / 2009-09-29 20:11
witam
ja pracuje w grecji i rozliczam sie tez w grecji czy bede musial jakies rozliczenie robic w polsce???
belladonna / 2009-09-30 17:50 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli polski rezydent w całym roku ma dochody tylko z Grecji, to w Polsce PIT nie składa (bo greckie dochody nie podlegają opodatkowaniu w Polsce).
Mając dochody mieszane (z różnych krajów) istotne jest miejsce rezydencji podatkowej :)
andromeda / 80.51.9.* / 2009-09-28 16:45
Ja również pracowałam za granicą w Danii na zbiorze truskawek, podatek zapłaciłam w Danii (8%).Przyszło mi również zawiadomienie do stawienia się w Urzędzie za nieuregulowany podatek, niestety nie otrzymałam żadnych papierków od pracodawcy ,którymi mogłabym się okazać w Urzędzie skarbowym aby uregulować podatek. Czy Urząd może mnie podwójnie opodatkować? Czy może się domagać zapłaty różnicy podatkowej i czy Polska ma podpisaną umowę z Danią dotyczącą podatku . Będę wdzięczna za odpowiedź, dziękuje:)
belladonna / 2009-09-28 17:19 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, RP ma podpisaną umowę z Danią. Znajdziesz ją tutaj:
http://static1.money.pl/d/akty_prawne/pdf/DU/2003/43/DU20030430368.pdf


Dochody duńskie z pracy najemnej podlegają opodatkowaniu w Polsce i należy się z nich rozliczyć wg metody proporcjonalnego odliczenia. Istotne jest jakiego roku te dochody dotyczą, bo za 2008 podatek wyjdzie zerowy w PIT :)
paolcia999 / 91.189.223.* / 2009-09-21 17:29
Mam pytanie, jestem przyszła studentka. na wakacjach w 2008 pracowałam przy zbiorze truskawek w Danii, była to praca legalna, od której był odliczony 8% podatek z tego co mi wiadomo wakayjny. wiem ze musze sie rozliczyc z tego w polsce ale nie mam pojecia jak to zrobic? od czego zaczac? ja odpowiedz bede bardzo wdzieczna
paolcia999 / 91.189.223.* / 2009-09-22 15:47
ślicznie dziękuje za pomoc :) niestety dopiero nie dawno dowiedziałam sie ze takie zeznanie musze złozyc ale było juz za pozno na to. Do znajomych zaczeły przychodzic wezwania na rozmowe do urzedu skarbowego poniewaz z Danii przyszły dokumenty o zarobkach z 2006 i musieli duzo płacić, chcialabym tegop uniknąc, dziekuje ejsczze raz :)
belladonna / 2009-09-21 19:18 / Tysiącznik profesjonalny
Za 2008 rok rozliczaliśmy się do końca kwietnia tak w ogóle. Rozliczasz się w PIT-36 plus PIT/ZG. Jeśli jakiś podatek wychodzi (zakładam, że miałaś tylko dochody duńskie), to by jeszcze dołączyć PIT/O i skorzystać z ulgi z art. 27g (bo masz do niej prawo, a wtedy podatek wyjdzie zero). PIT złożony po terminie idzie do ukarania, mogą nałożyć mandat dlatego do PIT dołącz pisemko powołując się na czynny żal (czynny żal to zawiadomienie organu podatkowego o popełnieniu czynu zabronionego, co to jest dokładniej znajdziesz w necie).
matt29 / 89.231.163.* / 2009-09-03 16:54
Kilka lat mieszkałem u rodzinki w Anglii, w zasadzie będąc tam kilku lat pracowałem tylko 1 rok kalendarzowy - oczywiście legalnie - 2004 rok. Obecnie mieszkam w Polsce, pracuje rozliczam się z PIt-u - otrzymałem ulgę rodzinną na dziecko - wszystko ok. Nie wiem tylko co zrobić mam z tym 2004 rokiem, prawdopodobnie powinienem się z niego rozliczyć. Jestem w kropce bo niewiem co zrobic? Czy to powazne, ? Proszę o jakiekolwiek wskazówki??
belladonna / 2009-09-03 19:44 / Tysiącznik profesjonalny
PIT za 2004 rok przedawni się z końcem 2010 roku. Tak, co do roku 2004 należało się rozliczyć w Polsce z dochodów angielskich (szkoda, że nie skorzystałeś z abolicji, bo miałaby tutaj zastosowanie). Zawsze można złożyć zeznanie po terminie, ale jak wyjdzie jakiś podatek trzeba się liczyć też z odsetkami za nieterminową wpłatę. Hm... informacje zagraniczne z pracy wpływają do polskiego US :)
studenttt / 80.48.33.* / 2009-08-18 23:59
Aby uzyskać stypendium socjalne muszę umieścić w podaniu dochody mojego rodzica. Jednak on w ubiegłym roku podatkowym pracował jedynie w Wielkiej Brytani przez 2 miesiące łącznie i tam rozliczył się z podatków ,w Polsce natomiast nie pracował. Czy muszę teraz uwzględniać tamte dochody w podaniu ? Musi rodzic rozliczać się z Urzędem Skarbowym w Polsce za rok w którym pracował w Wielkiej Brytanii ?
teo55 / 2009-08-21 15:10
Witam, przebywam od 2 lat w Norwegii, gdzie pracuję i jestem zameldowana.Tutaj tez płacę podatki, jestem rezydentem podatkowym w Norwegii . W Polsce mam działalność gospodarczą ,którą doliczam też tutaj do dochodów i od całości płacę podatki.Czy nie popełniam jakiegoś błędu,czy w Polsce nie muszę się rozliczać z działalności gospodarczej?
belladonna / 2009-08-21 20:35 / Tysiącznik profesjonalny
To temat złożony, bo trzeba przestudiować umowę UPO między RP, a Norwegią. Co do działalności, też istotne w jaki sposób ją prowadzisz w Polsce :)
belladonna / 2009-08-19 16:20 / Tysiącznik profesjonalny
Dochody angielskie nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i jak się innych nie miało w roku podatkowym, to zeznań się nie składa. Czyli w takiej sytuacji z US będzie zaświadczenie o dochodzie zerowym, ale... taka osoba dysponowała dochodem zarobionym w 2008 roku za granicą, więc w rzeczywistości zerowych nie miała :)
kartoflanka / 93.176.241.* / 2009-08-13 13:10
Belladonno,
Czy Anglia liczy się do obliczania podatku metodą wyłączenia z progresją?
Mam 8 miesięczny dochód z Anglii na polski rok podatkowy , wróciłam do Polski i nie rozpoczęłam jeszcze pracy.

1. Jeśli w całym polskim roku podatkowym nie zdecyduję się pracować w Polsce, to nie będę musiała składać PIT-u?

2.Jeśli pójdę do pracy w Polsce na pozostałe 4 miesiące polskiego roku podatkowego, to po złożeniu zeznania US obliczy podatek dla tej polskiej części przychodu na podstawie łącznej sumy dochodu zagranicznego+polskiego?

3.Czyli angielska część przychodu pozostanie nietknięta podatkiem, natomiast od polskiej części będę musiała słono zapłacić-jakie oprocentowanie obowiązuje wtedy polski przychód?

Dziękuję za odpowiedź.
belladonna / 2009-08-13 17:16 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, z Anglią ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.
ad. 1. Mając w całym roku podatkowym polskim (pokrywającym się z kalendarzowym) tylko dochody angielskie nie składasz zeznań w Polsce, bo dochody angielskie nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i nie ma obowiązku się z nich rozliczać.
ad. 2. W zeznaniu od polskiego dochodu będzie obliczony podatek wg stopy procentowej wyliczonej od sumy Twoich dochodów ogólnoświatowych, czyli polskich i angielskich. Jak najbardziej masz prawo do korzystania z ulg w takim zeznaniu, jeśli do jakichś nabędziesz prawo.
ad. 3 Taka stopa procentowa jest zależna od wysokości dochodów (polskiego i angielskiego), średnio kształtuje się w granicach 16-24%. Czyli jak np Twój dochód polski będzie wynosił np 5.000 zł, to przyjmując stawkę 24% wyjdzie 1.200 zł minus składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w Polsce (7,75% podstawy). Tylko przy metodzie proporcjonalnego odliczenia można też odliczać składki zagraniczne. Czyli Ty nie będziesz mogła :)
kartoflanka / 83.22.214.* / 2009-08-18 11:03
Zagłębiłam się ostatnio w ten temat, natomiast mam jeszcze kilka pytań.

1.Diety - liczone metodą 30% diety za każdy dzień pobytu - jak ma się odliczenie tej łącznej kwoty diet w funtach od całości przychodu uzyskanego w funtach do przeliczania całego przychodu na złotówki zgodnie z kursem funta. Wspomniano już, że przychód należy przeliczać na złotówki według kursu waluty,jaki obowiązywał w dniu przelewu pieniędzy na moje konto przez pracodawcę.
Jeśli najpierw odliczę diety od całości przychodu, pozostanę z sumą w funtach którą mam potem zamienić na złotówki zgodnie z którym kursem? Średnim?

2.Nie udało mi się naleźć kursu złotego w Barclays bank, z którego konta korzystałam. Czyli muszę użyć kursu NBP i czy jest to wartość funta z tabeli "kupno" czy "sprzedaż"?

3. Piszesz, że stopa procentowa kształtuje się średnio w 16-24%. Jak dokładnie obliczyć tę stopę? Do tej pory korzystałam jedynie z tabelki podatkowej dostępnej na stronie urzędu skarbowego, w której są progi 18% do 44 tysięcy zł, itp.czy nie na jej podstawie należy stwierdzić jaka jest stopa? czy jest jakiś magiczny wzór?

Dziekuję za odpowiedź.
belladonna / 2009-08-18 21:52 / Tysiącznik profesjonalny
ad. 1. No niestety czeka Cię żmudna praca. Masz odliczać 30% diety za każdy dzień, więc hurtem tego zrobić nie można. Czyli np pracowałaś od 5 stycznia do 20 lipca to:
za styczeń odliczasz 30% diety za 27 dni i co zostanie przeliczasz wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (z dnia uzyskania przychodu funkcjonowało do 2008 roku)
za luty odliczasz 30% diety za 28 dni i przeliczasz wg średniego kursu NBP..... no itd za kolejne miesiące.

ad. 2 średni kurs NBP o czym przeczytasz w art. 11 ustawy pdof
Art. 11
3. Przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Czyli kurs mający zastosowanie przy kupnie walut dotyczy banku, z którego usług korzystał podatnik, a co do NBP to średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (nie sądzę by się czepiali do średniego NBP).

ad.3 Musi być przykład
Dochody polskie 5.000
dochody zagraniczne 10.000
suma dochodów 15.000
Podatek od sumy dochodów wg skali to: 2.143,98 (15.000 x 18% - 556,02)
Stopa procentowa to podatek wg skali podzielony przez sumę dochodów x 100 = 14,29%
Opodatkowaniu podlega dochód polski czyli 5.000 zł
5.000 x 14,29% = 714,50 minus składki zdrowotne (7,75) zapłacone w Polsce = podatek, który pomniejszysz jeszcze o zaliczki odprowadzone przez płatnika w Polsce :)
Aha i normalnie za każdy miesiąc odliczasz miesięczne KUP, bo przeliczasz przychody zagraniczne pomniejszone o diety, a następnie jeszcze KUP za każdy miesiąc. Jeśli np w sierpniu masz dochody zagraniczne i polskie, to polski płatnik Ci KUP za ten miesiąc odliczy, więc nie można ich podwoić :)
kartoflanka / 93.176.241.* / 2009-09-14 12:57
A czy przykład podany powyżej (punkt nr.3) opiera się na dochodach (przed odjęciem diet i KUP)czy przychodach (po odjęciu diet, KUP, zaliczek) polskich i angielskich?
Czyli kwota 15000 to całkowicie kwota brutto ze strony polskiej jak i angielskiej?

Drugie pytanie: piszesz o pomniejszeniu podatku o zaliczki odprowadzane przez płatnika w Polsce, o jakie zaliczki tu chodzi? podatek już odprowadzony z wypłaty przez pracodawce?

Składki zdrowotne z magiczną cyfrą 7,75 to oznacza procent z osiągniętego dochodu brutto?

Dziękuję bardzo za odp.
belladonna / 2009-09-14 20:01 / Tysiącznik profesjonalny
Dochód angielski, to przychód angielski minus diety i KUP
Dochód polski, to przychód minus KUP minus składki na ub. społeczne odprowadzone przez płatnika polskiego
Co do zaliczek w Polsce płatnik je odprowadza, więc w PIT są one do porównania z podatkiem należnym
7,75 to oznacza, że płacone są 9%, a odliczamy 7,75%. Ale w polskim PIT-11 płatnik wykazuje 7,75%.
Nie możesz przychodu angielskiego pomniejszyć o składki społeczne zapłacone w Anglii oraz wykazać składki na zdrowotne zapłacone za granicą. To jest do wykazania przy tej drugiej metodzie, która tutaj nie ma zastosowania :)
belladonna / 2009-08-18 22:09 / Tysiącznik profesjonalny
No i zapomniałam o czymś... przecież w Anglii dostaje się tygodniówki, więc tygodniowy przychód pomniejszasz o 30% diety za 7 dni i co zostanie przeliczasz wg średniego NBP...... (no chyba, że miałaś to szczęście, dostawać raz w miesiącu wynagrodzenie). Tak swoją drogą podziwiam osoby z BR, które się biorą za zeznania z dochodami zagranicznymi :)
kartoflanka / 93.176.241.* / 2009-09-11 11:00
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dostawałam wypłatę comiesięczną. W moim mieście jest jedno biuro na dziesięć, które podejmuje się tego typu wyzwań!
janeko / 83.29.206.* / 2009-08-08 20:54
rok 2008 i kawalek 2009 przepracowalem w skandynawii,tam sie rozliczam z tego ,wczesniej w polsce nie pracowalem,czy nasze chore panstwo zarzada odemnie haraczu za przepracowany rok za granicą?
belladonna / 2009-08-09 12:27 / Tysiącznik profesjonalny
Skandynawia to Szwecja, Norwegia oraz Dania, więc pytanie nie jest precyzyjne. Bo jeśli masz tylko dochody szwedzkie lub norweskie, to one nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a tym samym z nich się nie rozliczasz (nie mając w roku podatkowym tez dochodów polskich). Dochody duńskie natomiast podlegają opodatkowaniu i jako rezydent polski masz obowiązek rozliczyć się z nich w Polsce (ale podatek wyjdzie zero, bo jest ulga z art. 27g, jeśli podatek duński nie znajdzie pokrycia w podatku polskim) :)
lukasz427 / 212.240.44.* / 2009-07-01 05:36
Dziekuje bardzo za odpowiedz.Jeszcze mam takie
pytanie. Co w przypadku gdy tutaj nadal pracuje i
mieszkam (Wlk. Brytania) a chcialbym otrzymywac jakies
dochody z kapitalu w Polsce np. jakas lokata bankowa?
Czy wtedy moja sytuacja sie zmienia z punktu widzenia
US? I powinienem rozliczyc sie podwojnie? Uprzejmie
dziekuje i pozdrawiam.
belladonna / 2009-07-01 16:35 / Tysiącznik profesjonalny
Dochody angielskie można wykazać tylko i wyłącznie w PIT-36, w którym to wykazuje się dochody podlegające opodatkowaniu wg skali podatkowej. Dlatego dokąd nie osiągniesz dochodów podlegających opodatkowaniu wg skali, to nie wykazujesz dochodów angielskich z pracy. Gdybyś np wynajął jakiś budynek w Polsce i opodatkował to ryczałtem, to jest inny podatek i nadal nie wykazujesz dochodów angielskich z pracy. Lokaty nie są opodatkowane wg skali :-))
electra / 2009-07-03 18:32
Troche sie spozniam z pytaniami, ale potrzebuje pomocy !!!. Mam stale zaleldowanie w Niemczech od 1987 roku, pracuje w firmie niemieckiej od 9 lat i place podatki. Nigdy nie wymeldowalam sie z Polski. W 2006 otworzylam w Polsce pensjonat i zameldowalam firme podajac adres meldunkowy z Polski. Teraz musze rozliczyc sie z fiskusem w Niemczech i podac firme w Polsce. Dzieki umowie nie bedzie ona dodatkowo opodatkowana (progresywnie ), tylko stopa do oprocentowania moich zarobkow w Niemczech sie zmieni. To juz tez rowna sie z nadplata na koniec roku. Ale co z Poska. Do tej pory nie podawalam, ze pracuje jeszcze za granica. Tylko w Niemczech rozliczalam sie z niemieckich podatkow a w Polsce z polskich. Bez mieszania. Ale co teraz musze zrobic? W Polsce jestem na podatku liniowym, Nie chce miec problemow. Pozatem mam zamiar dzies za 5 lat wrocic spowrotem. Prosze poradzcie mi. Moze to naiwne, ale myslalam, ze jak nie mieszam to jest ok ??? Co robic ??????
belladonna / 2009-07-03 20:08 / Tysiącznik profesjonalny
Nawet gdybyś była polskim rezydentem (wygląda, że jesteś niemieckim, ale licho nie śpi) to tylko przy działalności na zasadach ogólnych trzeba by było wykazać dochody niemieckie z pracy. Ponieważ masz DG na podatku liniowym, to rozliczasz dochody z tej działalności w PIT-36L, w którym nie ma miejsca na dochody niemieckie z pracy. Jak zmienisz formę opodatkowania z działalności na zasady ogólne, które rozlicza się w PIT-36, to wówczas trzeba by sprecyzować Twoją rezydencję, aby odpowiedzieć na pytanie czy masz obowiązki wykazać w polskim PIT-36 też dochody niemieckie (ale podkreślam, przy działalności w Polsce opodatkowanej wg skali) :-))
electra / 2009-08-08 19:07
Witam belladono,
mam jeszcze ostatnie pytanie. Robiac rozliczenie, podaje dochody z Polski z dzialalnosci gospodarczej. Pytanie z mojej strony : zysk do opodatkowania w Polsce, czy zyski po opodatkowaniu, czyli czysty pieniadz, krory zostaje ?

Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz
electra / 2009-07-04 11:24
Bardzo przepraszam, ale mam jeszcze ostatnie pytanie. Zapomnialam dodac, ze podatek liniowy mam dopiero od 01.01.09. Wczesniej bylam na rosnacym. W rozliczeniu podatkowym w Polsce nie sa ujete dochody zagraniczne. Rozliczenia w Niemczech mimo, ze pracuje juz tyle lat jeszcze nigdy nie robilam. Podatki od wyplaty odciagane sa juz z pensji. Dopiero teraz musze zlozyc. Co teraz ? Czytalam pozatem, ze urzedy sie porozumiewaja miedzy soba. Pozatem nie skladalam nigdy orzeczenia o zmianie rezydencji na Niemcy. Podejrzewam, ze jak zaczna sie doszukuwac to i z jedenj i z drugiej strony sie niewyplace z kar. A wszystko z niewiedzy i niekompetencji mojej ksiegowej w Polsce. Podejrzewam, ze sama nie ma pojecia ! Czy mozesz dac mi prosze jeszcze jakas rade ? Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz
electra / 2009-07-03 20:36
Bardzo dziekuje za odpowiedz belladonna. Ten problem spedza mi sen z powiek. Nie mam zamiaru zmieniac dzialalnosci. Ale chce miec czyste papiery a problem z tym opodatkowaniem jest dla mnie zbyt skomplikowany. Czyli wystarczy jesli podam to w Niemczech ?! Bardzo dziekuje za odpowiedz. Naprawde mi pomogles :)
Łukasz427 / 92.40.185.* / 2009-06-30 17:19
Witam.
Mam pytanie. Od poczatku 2007 pracuje w Wlk. Brytanii. Tutaj też się rozliczam. W Polsce nigdy nie pracowałem. Po studiach wyjechałem do Anglii.(nawet nie mam NIP-u). Czy powinienem się rozliczyć w Polsce jakiś sposób z dochodu uzyskanego w tych latach.
Bardzo dziękuje- Łukasz
belladonna / 2009-06-30 18:45 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli w całym roku podatkowym polskim (pokrywa się z kalendarzowym) nie uzyskujesz innych dochodów, tylko angielskie, to w Polsce nie masz obowiązku składać PIT. Tym samym NIP Ci potrzebny nie jest, bo wg polskiego prawa nie uzyskałeś dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. W momencie kiedy uzyskasz dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, to będziesz zobowiązany się z nich rozliczyć i wówczas musisz wystąpić o nadanie NIPu :-))
belladonna / 2009-06-30 19:02 / Tysiącznik profesjonalny
Aha, dochody z Wielkiej Brytanii nie podlegają opodatkowaniu w Polsce od 2007 roku, bo do roku 2006 włącznie podlegały opodatkowaniu i był obowiązek się z nich rozliczać :-))
lukasz427 / 212.240.44.* / 2009-07-01 05:34
Dziekuje bardzo za odpowiedz.Jeszcze mam takie pytanie. Co w przypadku gdy tutaj nadal pracuje i mieszkam (Wlk. Brytania) a chcialbym otrzymywac jakies dochody z kapitalu w Polsce np. jakas lokata bankowa? Czy wtedy moja sytuacja sie zmienia z punktu widzenia US? I powinienem rozliczyc sie podwojnie? Uprzejmie dziekuje i pozdrawiam.
Jerrymat5104 / 87.206.95.* / 2009-06-29 20:41
Abolicja podatkowa dla dochodów osiągnietych wHolandii w 2007 r to fikcja! Pracowałem tam 6m-cy zapłaciłem stosowne podatki i w roku 2009 dałem się zwieść tej ustawie ! Złożyłem PIT-36 i PIT-AZ i okazało sie, że kwoty jaka wynikła z różnicy między zaliczkami zap laconymi a należnymi nie można umorzyć i jeszcze doliczają do niej odseki od czasu powstania obowiązku podatkowegotj.04.2008!!! Czy tak ma być ,czy wiecie jak z tym walczyć? Prosę o pomoc!
belladonna / 2009-06-30 17:06 / Tysiącznik profesjonalny
Bo to trzeba było wiedzieć na czym ona polega. Przecież abolicja nie miała zastosowania do wszystkich dochodów zagranicznych, a jedynie do tych, które były rozliczane wg metody proporcjonalnego odliczenia. Ta metoda była po prostu mniej korzystna jak wyłączenie z progresją. Ktoś mając tylko dochody zagraniczne wg progresji nie zapłaci podatku. Ale jeśli ma dochody mieszane to wykazuje też dochody zagraniczne i wówczas polskie są opodatkowane stopą procentową, a nie wg skali. Dlatego przy abolicji cały podatek do umorzenia jest tylko w przypadku, kiedy ktoś w całym roku podatkowym miał tylko dochody zagraniczne. Jak były też dochody polskie, to wyliczają podatek wg progresji, a do umorzenia jest tylko różnica miedzy proporcją, a progresją :-))
gustawgustaw / 2009-06-22 14:37
Droga Belladono,
Co do kwestii podawania NIP zagranicznego w Polsce faktycznie znalazlem w druczku na to miejsce, ale po co Polskiemu US moj NIP zagraniczny?
Poza tym jak przeczytalem kilka artykulow, to w jednych bylo napisane ze musze to zglaszac a w drugich ze niekoniczenie, to jaka jest prawda? Ustawy doszukac sie nie moge
Dziekuje
belladonna / 2009-06-24 21:54 / Tysiącznik profesjonalny
Sprawy związane z NIP reguluje ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, która to bliska mi nie jest... bo mi na co dzień potrzebne są inne ustawy :-))
gustawgustaw / 2009-06-18 18:06
Droga Belladono,
mam wiele watpliwosci co do rozliczenia. Pracuje na stale w Polsce, w tym roku dodatkowo pracuje 6 miesiecy we Francji (kontrakt). Dowiedzialem sie ze bede musial sie rozliczac tutaj we Francji.
1.Jaki adres musze podawac w rozliczeniu francuskim? Podczas pobytu we Francji mam takze kontrakt na mieszkanie. W Polsce jestem dalej zameldowany i przez caly rok otrzymuje wynagrodzenie.

2.Zakladam ze powinienem we Francji rozliczac sie jako nierezydent i wtedy zgodnie z prawem francuskim moge zaplacic tutaj mniejsze podatki jesli dostarcze informacje o dochodzach polskich, ktore sa po prostu male. Gdzie i jakie dokumenty moge uzyskac w Polsce o moim przychodzie rocznym, zakladam ze bede musial je tlumaczyc, ale co zrobic z waluta? To samo zreszta dotyczy, przypadku tlumaczenia dokumentow z francuskiego na polski, urzedy same juz sobie waluty przelicza w tlumaczeniach dokumentow o dochodach?

Dziekuje za pomoc
gustawgustaw / 2009-06-19 19:33
Dziekuje bardzo bardzo za odpowiedz.
Mam jeszcze takie pytania:
1. Jak bede przeliczal waluty z euro na zl, lub vice versa, to jak wezme kurs mniej korzystny dla mnie to to jest zgodne z prawem?. Np. dokladnie nie bede sprawdzac ile wynosi kurs w kolejnych miesiacach i dokladnych dniach euro do zlotowk i i wezme po prostu 5zl, wiedzac ze ten kurs przez caly okres nie byl przekroczony?

2.Na zaswiadczeniach francuskich o dochodach pracodawca wstawia mi adres polski (w miesiecznym bilansie), czy to jest ok? (jest to adres wynajetego mieszkania oczywiscie mam na to umowe itd)?
Czy jesli takie dowody dochodow zagranicznych zobaczy nasz US to nie bedzie sie czepial?


3.W przypadku potrzeby dostarczenia zaswiadczenia o zarobkach zagranicznych wykonuje tlumaczenie przysiegle, ale zakladam ze waluta zostaje ta sama?
Czy mam jakies rozliczenia swoje prywatne tez przedstawiac, czy to juz urzad sam sobie bedzie przeliczac, jesli bedzie taka potrzeba oczywiscie?

4. Jesli zeznanie polskie bede przesylal poczta lub ktos za mnie po prostu zaniesie i bede chcial takze dla strony francuskiej zaswiadczenie o dochodach w Polsce to jak moge to uzyskac, wystarczy ze zostawie w Polsce kilka zdan na kartce (podanie), ze upowazaniem taka i taka osobe o numerze dowodu itd do odebrania tego i tego, podpis itd?

Poniewaz we Francji bedzie mi potrzebny dowod ile zarobilem w Polsce (dochod), a wole przetlumaczyc takie zaswiadczenie niz przynajmniej 6 stron zeznania podatkowego (zdaje sie Pit-36)


5. Nie mam jeszcze NIPu francuskiego, wiec moze na poczatek wezme za przyklad Polske. Czyli czy jezeli w Polsce pracuje ktos kto jest nierezydentem Polski to w Polsce otrzymuje tez numer NIP? Czy posluguje sie NIPem z tego kraju co jest rezydentem

Dziekuje bardzo za pomoc
belladonna / 2009-06-19 21:26 / Tysiącznik profesjonalny
ad. 1. No z prawem podatkowym to zgodne nie będzie, bo art. 11 ust. 3 i 4 ustawy pdof określa jasno wg jakiego kursu się przelicza.
cyt:
Art. 11
3. Przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

ad. 2. Będąc polskim rezydentem masz adres zamieszkania polski, więc nie sadzę aby to był jakiś problem.

ad.3. Jeśli mówisz o urzędzie zagranicznym, to nie wiem co on będzie robił. Od polskiego dostaniesz zaswiadczenie na podstawie zeznania rocznego.

ad.4. Zeznanie podpisane przez Ciebie może przynieść ktokolwiek. Aby je podpisał ktoś inny powinien posiadać pełnomocnictwo notarialne od Ciebie. Co do zaświadczenia trzeba podpisać wniosek (opłata 17 zł za takie zaświadczenie). Upoważnić do wybrania zawsze kogoś można, ale może się okazać, że za takie upoważnienie tez trzeba zapłacić opłatę skarbową (interpretacje w tym zakresie są różne). Ale zawsze możesz w takim wniosku zwrócić się z prośbą o przesłanie tego zaświadczenia na adres za pośrednictwem poczty (wyślą).
A czy nie lepiej wybrać się do notariusza będąc w Polsce i dać komuś zaufanemu pełnomocnictwo do podpisywania dokumentów, reprezentowania przed US itp, itd?

ad.5. Poczytaj:
http://www.e-tax.pit.pl/aktualizacja_nip_praca_za_granica_1812.php
http://e-prawnik.pl/dzialalnosc-gospodarcza/dzialalnosc-gospodarcza-obcokrajowca-w-polsce-1,odpowiedzi,prawo-spolek
gustawgustaw / 2009-06-22 14:35
Droga Balladyno
Chcialbym wrocic do kwestii przeliczania walut przy rozliczaniu zagranicznych dochodow w Polsce. Dokladnie chodzi o kurs wymiany. Stosuje sie kurs wymiany banku gdy pracodawca zagraniczny przelewa pieniadze na konto w zl (zatem bank mi zamienia to na zl) i wlasnie ten kurs sie bierze pod uwage co mi te pieniadze przeleja? Czy chodzi bardziej o to, ze jesli pracodawca przelewa pieniadze na konto w euro i leza ona caly czas na tym koncie w tej walucie, i leza sobie nadal w euro to musze szukac przy zdawaniu polskiego zeznania, jaki przelicznik euro/zl mial ten bank w dniu przelania kasy na moje konto, mimo iz i tak nie mialem nic wspolnego z waluta Polska?
belladonna / 2009-06-22 17:55 / Tysiącznik profesjonalny
To co Ci przelewają na konto, to już dochód netto, a do celów podatkowych przeliczamy przychody (w których zawierają się podatki zagraniczne, ubezpieczenia itp). Korzystając z usług banku przeliczasz wg kursu mającego zastosowanie przy kupnie walut z dnia wpływu środków na konto :-))
gustawgustaw / 2009-06-24 10:18
Przepraszam,
ale tu powstala kolejna watpliowsc, bo w wielu artykulach dochod mieszany jest z przychodem i sam juz nie wiedzialem co mam brac pod uwage jesli chodzi o prace za granica, postanowilem wiec siegnac do PIT-ZG i tam jest tylko miejsce na DOCHOD, wiec jesli powinienem przeliczyc przychodz to gdzie pozniej mam ten przychod umiescic? (chodzi o metode wylaczenia z progresja)?
Dziekuje
belladonna / 2009-06-24 21:43 / Tysiącznik profesjonalny
Do PIT-36 i PIT/ZG przy metodzie wyłączenia z progresją wykazujesz dochód, a dochód zagraniczny, to przychód zagraniczny pomniejszony o diety i koszty uzyskania przychodu. Przychód zagraniczny pomniejszony o diety jest nadal przychodem, bo diety to nic innego jak pewna część przychodu zwolniona z podatku. Jeśli nie odliczysz KUP, to przychód = dochodowi. Zauważ, że PIT/ZG jest też do metody proporcjonalnego odliczenia i w nim powinien się znaleźć dochód wykazany w PIT-36 w kolumnie dochód, bo przychód to kwota przed pomniejszeniem o koszty uzyskania przychodu. Przy stosunku pracy od zagranicznego przychodu też się odlicza koszty jak i od polskiego przychodu :-))
gustawgustaw / 2009-06-25 11:14
Witam Ponownie.
Moze opisze dokladniej, poniewaz nie chcialbym popelnic jakiejs pomylki.

Francja ma delikatnie inny system, tzn podatki za rok poprzedni placi sie dopiero w roku nastepnym, nie placi sie zaliczek tak jak w Polsce. Dlatego tez na druczku do rozliczenia mam podana kwote przychodu (X) i po niej od razu kwote ktora podlega opodatkowaniu (Y) i to co dostalem na reke (Z). Ta kwota podlegajaca opodatkowaniu (Y) jest wyzsza niz to co dostalem na reke. Dokladnie jak przesledzilem miesieczne bilanse francuskie to Z=Y-(skladkaNaUbezpieczenieSpoleczneNieZwolnionaZPodatku+zwrotDluguSpolecznego). W bilansach francuskich istnieje tez kwota ubezpieczenia spolecznego zwolniona z podatku i ona nie bierze udzialu w wyliczaniu podatku francuskiego, czyli jest odjeta od przychodu, gdy liczymy kwote ktora Francja mi opodatkuje.

Wiec koniec koncem ktora kwote mam podac w PIT ZG?
Mi sie wydaje, podkreslam tylko sie wydaje, ze Y.
Dziekuje bardzo za pomoc.
belladonna / 2009-06-25 21:49 / Tysiącznik profesjonalny
Anglia np też ma inny rok podatkowy, ale do celów PIT interesuje nas ustawa polska, więc dla danego roku wykazuje się przychody zagraniczne uzyskane w polskim roku podatkowym.
Wg mnie zaczynamy od kwoty X. W Polsce też od dochodu w wysokości 3.091 nie wyjdą podatki, ale nie jest to dochód zwolniony z podatku, a dochód przy którym nie powstaną jeszcze obowiązki podatkowe.
Myślę, że polskiego fiskusa interesują polskie przepisy czyli przychód zagraniczny pomniejszony o diety (a w sumie diety to kwota niepodlegająca opodatkowaniu wg polskiego prawa), więc przychód jest pomniejszony o coś.
A którą do ZG? Wg mnie X minus 30% diety za każdy dzień pracy za granicą (stosunek pracy istotny, a nie dni robocze) minus KUP za każdy miesiąc pracy za granicą. Składki zagraniczne na ubezpieczenia można niestety odjąć od przychodów i podatku wg tej drugiej metody, czyli ma zastosowanie do dochodów zagranicznych podlegających opodatkowaniu w Polsce:-))
gustawgustaw / 2009-06-25 22:33
Witam
1. Jesli chodzi o stosunek pracy to jest to kontrakt na badania naukowe na uniwersytecie (do pracy dr) wiec chyba moge to traktowac jako umowe na czas okreslony?

2. Wiec jesli chodzi o diety to:
Jesli pracowalem 6 miesiecy, to licze 6miesiecy*(31lub30)*30%*dietaDlaFr
czy tez
30*dietaDlaFr
czy tez moze moge wybrac lepsza opcje?

3. I wracajac do KUP, to musze sobie potlumaczyc z bilansow francuskich na co mi potracali pieniadze, sprawdzic czy moge to odliczac zgodnie z ustawami polskimi?
I wtedy dopiero moge te kwoty odejmowac od przychodu? aby ustalic dochod wedlug polskich norm?

Pozdrawiam
belladonna / 2009-06-26 21:52 / Tysiącznik profesjonalny
ad.2
30 pełnych diet było możliwe do 2006 roku. Od 2007 można odliczyć tylko 30% diety za każdy dzień kiedy osoba pozostawała w stosunku pracy i przebywała za granicą.

ad.3
KUP miesięczne odejmuje się przy stosunku pracy.

ad.1 Czyli pojęcia nie mam jakie Ty uzyskujesz dochody, tzn z jakiego tytułu :-))
belladonna / 2009-06-18 21:36 / Tysiącznik profesjonalny
Jako polski rezydent w Polsce rozliczysz się ze wszystkich dochodów (francuskie pójdą do stopy), natomiast we Francji tylko z francuskich. Zagraniczni rezydenci składając PIT w Polsce posługują się zagranicznym adresem zamieszkania, ale jakie jest prawo francuskie, to nie wiem.
Informację o dochodach w Polsce uzyskasz w US, na podstawie zeznania. W przypadku Niemiec mają druki po polsku i po niemiecku, więc ich tłumaczyć nie muszą. Musisz dowiedzieć się we Francji czego będą chcieć. Zawsze polskie zaświadczenie można przetłumaczyć (o ile gra warta świeczki). A polskie zarobki na zaświadczeniu będą tylko i wyłącznie w złotówkach (taka jest nasza waluta jak na razie). Zagraniczne dochody do PIT też musisz przeliczać na złotówki w końcu.
Pozdrawiam :-))
nieznajaca przepisow / 70.73.40.* / 2009-05-23 05:17
Droga Belladono, jeszcze 2 pytanka ode mnie apropo Nipu-3 i nie rozliczania sie z polskim urzedem skarbowym. (jestem ta sama osoba co pare postow wczesniej pisala o pracy w Kanadzie).

A moje pytanie to: "Czy zlozenie nipu 3 ma jakies znaczenie przy rozliczeniu sie z polska skarbowka"? Ja w prawdzie zlozylam nip 3 wraz z czynnym zalem (bo z ponad rocznym opoznieniem) ale tez zadnej gwarancji nie mam ze ten moj list w ogole dotarl z Kanady do US. Nip 3 wyslalam do mojego dotychczasowego US nie do tego dla NIErezydentow.
Zalozmy ze ten list nie doszedl a ja nie rozliczylam sie z dochodow uzyskanych w Kanadzie(dochodow z PL nie mialam) bede miala przechlapane czy na 100% nic zlego mnie nie spotka? NIP-3 ma jakiekolwiek znaczenie w tym przypadku?? Juz miesiac od terminu skladania zeznan a mnie ciagle dreczy powyzszy problem. Belladonno POMOZ ;)

Moje drugie pytanie dotyczy prawdopodobnego zainteresowania US moja osoba gdy kupie sobie w PL np nieruchomosc o znacznej wartosci. Jak bede mogla sie wytlumaczyc z posiadanych pieniedzy. Beda kazali mi przedstawic umowe o prace, dowody z rozliczenia podatku w Kanadzie?? takie rzeczy czy cos jeszcze?? Musze to wsyzstko tlumaczyc u przysieglego tlumacza???To starszne!!! latwiej bylo po prostu wyslac to zeznanie ;) Pozdrawiam
belladonna / 2009-05-23 17:55 / Tysiącznik profesjonalny
Co do pytania pierwszego to nie bardzo wiem o co chodzi. Wysłałaś NIP-3 podając adres zamieszkania kanadyjski?

Co do dochodów kanadyjskich (pewnie już pisałam) nawet jak jesteś polskim rezydentem nie masz obowiązku się z nich rozliczać. Gdyby były polskie dochody, to wtedy kanadyjskie wykazać trzeba do stopy będąc polskim rezydentem.

Gdy US się zainteresuje skąd masz dochody na zakupioną nieruchomość to wtedy pewnie będziesz musiała się tam pofatygować. Ale pracując w Kanadzie nie musisz się z tych dochodów rozliczać, więc być może wystarczą informacje o dochodach z Kanady. Poza tym jak ich poinformowałaś, że masz adres zamieszkania w Kanadzie (NIP-3), to nie trudno się domyślić, że dochody masz, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce zgodnie z umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między RP i Kanadą. Nie panikuj :-)))
nieznajaca przepisow / 70.73.40.* / 2009-05-29 04:41
Tak w NIPie 3 podalam kanadyjski adres zamieszkania i kanadyjski odpowiednik naszego NIPu, miejsce zameldowania zostalo to samo- polskie. Mialam dylemat gdzie ten NIP 3 wyslac czy do urzedu dla rezydentow czy dla nierezydentow. W koncu wyslalam wszystko do urzedu dla rezydentow polskich (nie jestem na 100% pewna czy nadal nim jestem ale raczej tak).
belladonna / 2009-05-29 16:06 / Tysiącznik profesjonalny
Ważne, że wysłałaś do jakiegoś US, a one już sobie z tym poradzą, jeśli zajdzie potrzeba przesłania wg właściwości miejscowej :-))

Najnowsze wpisy