Forum Forum emerytalneZUS

podwójne składki ZUS i KRUS

podwójne składki ZUS i KRUS

Zabłąkana / 78.8.201.* / 2011-12-27 10:52
Witam,

w okresie od 1990 roku do marca 1992 roku (2 lata i 3 miesiące) podlegałam ubezpieczeniu w ZUS będąc na urlopie macierzyńskim.

W tym samym czasie opłacałam razem z mężem składki KRUS.

W KRUS-ie poinformowano mnie, że zwrotu nienależnie opłaconych składek mogłam dochodzić przez okres 10 lat (obecnie składki stały się przedawnione).

Nie znałam treści ustaw, nie wiedziałam, iż mogłam nie opłacać składek w KRUS, nie zostałam również poinformowana o fakcie, że podwójnie opłacam składki aby móc zaprzestać ich opłacania i ewentualnie żądać ich zwrotu.

Czy w tym przypadku jest szansa na odzyskanie należności?
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-12-27 12:15
Nie- upłynął przecież okres przedawnienia roszczenia w stosunku do KRUS, ZUS zresztą też.

Chyba nie ma też sensu szukania teraz winnego tej podwójności- bo raczej również pod rządami poprzednich ustaw ubezpieczeniowych niż obecnie- taki obowiązek informacyjny leżał po stronie ubezpieczonego.

Ps. w podwójnym ubezpieczeniu musiała być Pani dłużej- również przed macierzyńskim- u jakiegoś pracodawcy.
j.w. / 78.8.201.* / 2011-12-27 12:35
dziękuję za odpowiedź, a czy mogę prosić o rozwinięcie stwierdzenia:
Nie- upłynął przecież okres przedawnienia roszczenia w stosunku do KRUS, ZUS zresztą też.

Powiedziano mi, iż od 31 marca 1992 roku (do wtedy podlegałam pod ZUS) termin ten upłynął z dniem 31 marca 2002 roku.
wiwan / 2011-12-27 12:41
Nie miałem na myśli nic ponadto, że w przypadku przedawnienia w stosunku do ZUS termin był identyczny.

Najnowsze wpisy