Magduś polecam książkę "MAKROEKONOMIA" David Begg , Stanley Fischer, Rudiger Dornbusch.
częśc 4. rozdział 20 "Wprowadzenie do makroekonomii i rachunku dochodu narodowego", w szczegółności zrozumienie zasady "Ruchu okrężnego między przedsiębiorstwami i gospodarstwami domowymi" oraz....Rozdział 22 Popyt globalny, polityka fiskalna i handel zagraniczny. książkę "Podatki i systemy podatkowe" dowiesz się z tej lektury ile warta jest praca pracownika produkcyjnego -- średnie w koszcie końcowym ceny produktu ( prawie wszystkich) najwyżej 6% stanowi płaca pracownika. Np: płacisz w sklepie 100zł, to wynagrodzenie pracownika stanowi 6 zł łacznie ze składkami na ZUS, FUS, i z tych 6 zł zostaje odciągnięta zaliczka na podatek dochodowy 19%. Jak łatwo obliczyć niewiele wynosi ta płaca.
A jeżeli GUS podaje średnią płacę to trzeba wiedzieć że: jedeno wynagrodzenie dyr. Banku 60 000zł + 800zł wynagrodzenie kasjerki w firmie X nie daje wcale prawdziwego obrazu że oboje średnio zarabiają po 30 400zł.
I wcale nie jest też tak np: jedna pani jest porządna, a druga pani nie, to wcale nie znaczy że obie panie są nieporządne - jak by wynikało by to ze średniej. Więc jeżeli się podaje średnią płacę to powinna ona być podawana według albo zawodów, albo zajmowanych stanowisk tak w gospodarce prywatnej jak i państwowej. Wynagrodzenie w Radzie ministrów też nie może być podawane jako średnia, bo sprzątaczka nie zarabia tyle co Premier - ale według średnie wychodzi że powinna........
księgowość to są takie działy,
żeby się ludzie nie dowiedziały,
gdzie się ich pieniądze podziały.
Zdrowia i zdrowego rozsądku życzę.........