Forum Forum finansoweKredyty

Polacy wezmą pod hipotekę 57 miliardów złotych

Polacy wezmą pod hipotekę 57 miliardów złotych

Wyświetlaj:
Ela1 / 83.27.119.* / 2007-09-21 09:29
Też wzięłabym kredyt, ale niestety wciąż mnie na niego nie stać. Banki strasznie dużo zarabiają z odsetek. Jak policyłam ile mnie kosztują odsetki przez 25 lat, to swierdzam, że mozna byłoby za nie kupić drugie mieszkanie!
Czekam aż się coś zmieni pod tym względem!
Elendir / 2007-09-21 11:45 / Łowca czarownic
Z punktu widzenia płacącego kredyt może się wydawać że banki dużo zdzierają. Ale to nie prawda (przynajmniej jeżeli chodzi o kredyty mieszkaniowe). Dlaczego?

Większa część odsetek to jest tak zwany WIBOR (z reguły 3M, 6M). Dla kredytów walutowych zastąpiony przez EURIBOR. To jest wielkość odsetek które bank musiałby zapłacić pożyczając od innego banku. A trudno oczekiwać by bank oferował kredyt na lepszych warunkach niż te na których sam mógłby go wziąć. Aktualny WIBOR można sobie sprawdzić pod adresem:
http://www.money.pl/pieniadze/depozyty/zlotowe/
Kwotowanie WIBOR6M z dnia 2007.09.20 wyniosło ponad 5%

To na czym bank zarabia to prowizje i marże. Jednak jeżeli trochę poszukać to można otrzymać kredyt z marżą 1% (lub lepiej) i brakiem prowizji. Jednak ten 1% zawiera w sobie nie tylko zysk banku, ale musi również pokryć ryzyko strat z tytułu niespłacenia kredytu.

Z powyższego wynika, że bardzo niewielkie jest pole do dalszej obniżki oprocentowania kredytów.

Jedyne co można zrobić to zwiększyć własne dochody albo postarać się o jakieś dofinansowanie. Ale na pewno nie podchodzić do tego że razem z odsetkami to trzeba zapłacić za dwa mieszkania. Spójrz na to tak. Jakbyś na lokatę odłożyła swoją pensję na 25 lat to byś wyciągnęła jej wielokrotność. Tylko co z tego?
Elendir / 2007-09-20 23:04 / Łowca czarownic
Sektor bankowy w Polsce ma się bardzo dobrze. Szkoda tylko że w zdecydowanej większości jest to kapitał zagraniczny. I ciekawe czy 57 mld PLN nowych kredytów (czyli więcej niż w roku aktualnym) to zapowiedź kolejnych wzrostów cen nieruchomości...

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: