Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Polsce grożą wysokie kary za śmieci

Polsce grożą wysokie kary za śmieci

Money.pl / 2010-08-17 07:40
Komentarze do wiadomości: Polsce grożą wysokie kary za śmieci.
Wyświetlaj:
Mateusz 345 / 195.245.68.* / 2010-10-14 13:45
są nowe technologię nie trzeba wydawać 28 mld zł na spalarnie / można mniej i spalać na prawdę dziadostwo a resztę cóż recyklować i końcówki odpadów na kompost + biogaz , plastik na ropę - i dopiero wówczas to co zostanie można spalić
koyot.gamma / 77.255.61.* / 2010-08-20 12:51
Jak tu się dziwić. Miałem na osiedlu 3 pojemniki na szkło, papier i plastik. Osiedle, nie jakieś biedne, jedno mieszkanie 500 tys zł. Ilekroć szedłem zadowolony z posegregowanymi śmieciami spotykała mnie niespodzianka, otóż ludzie chyba mają problem z czytaniem i wrzucali w te trzy kubły wszystko jak popadnie. Do papieru plastik, do plastiku szkło itp. W końcu wspólnota zamieniła te trzy na jeden, bo to nie miało sensu. Dlatego muszą potem to sortować ponownie i dlatego cena wzrasta zamiast spaść. Podziękujcie sąsiadom.
oln / 88.156.54.* / 2010-08-18 09:26
Czemu z segregazją śmieci u nas jest problem?
Brak możliwości. Brak kontenerów, a jak są to i tak wysiłek ludzi idzie na marne, gdyż śmieciarka zabiera wszystko razem. Osobiście i ja mimo świadomości mam z tym problem. Moja rodzina składa się z 4 osób. Mieszkamy w małym mieszkaniu, kuchnia to zaledwie 4,4m/kw. Ledwo w niej mieszczą mi się najpotrzebniejsze rzeczy, a gdzie mam jeszcze ustawić 3-4 worki na segregację odpadów? Czy może z każdą jedną rzeczą latać do smietnika po schodach z 4 piętra? Następną sprawą jest nieudolność rządu i mimo wszystko bardzo mala świadomość społeczna, co jest widoczne szczególnie po ilości śmieci wyrzucanych do lasów (mieszkam przy lesie). Wszystko tam znajdziesz: pralkę, lodówkę, gruz, worki ze śmieciami, opony itp.
Andy52 / 95.49.239.* / 2010-08-17 14:46
Obywatelska odpowiedzialność tu nie nie da, jeśli władze na rożnych szczeblach nie zorganizują właściwie zbiórki i przetwarzania śmieci. Przykładowo, na ulicach czasami można spotkać pojemniki na segregowane odpady, ale sam widziałem, jak potem MPO wysypuje je na jedną wspólna kupę w ciężarówce i wywozi na wysypisko. Sprzedawane są worki na segregowane odpady, ale obecnie koszt tych worków, w które niewiele się mieści (bo są małe i słabe), jest wyższy od wywozu pojemnika niesegregowanego 120L. Dodatkowo, trzeba po te worki specjalnie się wybrać do MPO lub urzędu miejskiego. Próbowałem ostatnio gdzieś odwieżć większą ilość makulatury, ale punkty skupu praktycznie przestały istnieć - bo papiernie nie odbierają makulatury, bo ta nie nadaje się do przerobu na papier inny, niż toaletowy.
Pomysł jest prosty: zbieranie śmieci segregowanych powinno być dla obywateli opłacalne, tańsze od wywozu niesegregowanych, i będzie po sprawie.
śmieciara / 87.105.237.* / 2010-08-17 21:52
za śmieci to my już płacimy!!!!!!!!!!!!!!
_autor / 78.8.51.* / 2010-08-17 14:26
Każdy prawie ma samochód i płaci za niego podatek. Nie ma przeszków aby z każdego obywatela, bez względu na wiek, ściągąć opłatę lokalną za śmieci, a za te pieniążki organizować wywóz śmieci w gminie. Kary muszą byc wysokie i NIEUCHRONNE. Straż miejska mogła by mnie paradować a więcej skutecznych kontroli osób zamieszkałych. P prostu niech każdy swoją pracę robi solidnie, a jak nie chce to niech szuka innej.
Binarek / 2010-08-17 08:29 / Tysiącznik na forum
Niestety brak obywatelskiej odpowiedzialności.
Rząd tu nic nie pomoże jeżeli ludzie są bezmyślni.

Istnieje prawny wymóg posiadania umowy na wywóz śmieci ale gminy nie kontrolują niestety sytuacji a polacy to wykorzystują

Podoba mi się pomysł rządu aby ściągać z każdej rodziny opłatę do gminy za wywóz śmieci.
Widać inaczej polacy nie nauczą się czystości, która w Europie jest standardem.
Lysy 25 / 77.255.165.* / 2010-08-17 09:28
Prawny wymóg "umowy na wywóz śmieci" niewiele załatwia.
Nawet ci co go mają często oddają "oficjalnie" ze 2 kubły rocznie a reszta idzie... no wiadomo gdzie.
Natter / 2010-08-17 08:54 / Tysiącznik na forum
Masz 100% racji bezmyśność i brak odpowiedzialności.Dwa dni temu jak zwykle poszedłem do pobliskiego lasu nazbierać trochę runa..Na leśnej drodze jak to zobaczyłem tę kupę śmieci które ktoś wywiózł tam chciało mi się poprostu płakać .Wandalizm który może istnieć tylko unas w innymkraju europejskim to jest niemozliwe..Przypatrując się tym śmieciom można było stwierdzić że wywieżli je ludzi nie biedni ale b.dobrze sytuowani.Nawet udało mi się znależć paragony zakupów..Zapobiegać mogą tylko wysokie kary za takie praktyki bo za to grożi tylko 500 zł mandatu.
X.X.X. / 195.238.227.* / 2010-08-17 08:49
Stary naucz się roumieć co czytasz. Tu nie chodzi o to czy Kaziu pali śmieci na podwórku czy oddaje na wysypisko. Chodzi właśnie o wysypiska śmieci. Obecnie tylko 8% śmieci segregowana i przetwarzana a reszta trafia na wysipiska. Paradoksalnie ci co nie maja umów na wywóz śmieci w statystykach zmniejszają ich ilość jaka powinna być według UE utylizowana.

Niezmienia to faktu, że rząd jak zwykle bagatelizuje problem, w dalszym ciągu brak jest zachęcania ludzi do segregacji śmieci już na etapie gospodarstwa domowego. Zresztą nie ma się co dziwić, skoro w blokach mamy tylk jeden zsyp lub śmietnik do którego idzie wszystko jak leci. Ile jest sortowni śmieci i ile spalarni śmieci w tym naszym pięknym zacofanym kraju.

Ale co tam przejmować się takimi drobiazgami, krzyż i podobne mu sprawy zą dla nas przecież ważniesze.
Binarek / 2010-08-17 08:59 / Tysiącznik na forum
Młody
Palenie śmieci jest jeszcze gorsze niż wywożenie ich na wysypisko. Dioksyny skutecznie mordują ludzi (rak)

Obecnie w prawie każdej gminie działa firma odbierająca sortowane śmieci, trzeba tylko zakupić 6 pojemników na różne rodzaje śmieci i nauczyć ludzi uczciwego sortowania.
Cena za odbiór śmieci posortowanych jest znacznie niższa.

Polacy czekają biernie aż rząd przerzuci koszty z kar na gminy.
Rząd nie ma nic do gadania na poziomie o jakim piszesz (zsyp, śmietnik) Za to odpowiedzialni są ludzie i wybrane przez nich władze samorządowe.
wiki_eb / 194.63.132.* / 2010-08-17 16:54
jeśli koszt odbioru odpadów segregowanych jest niższy niż mixów czemu po wprowadzeniu pojemników na segregację cena za wywóz nieczystości z mojego miejsca zamieszkania ZNACZNIE WZROSŁA?!! Jak ma to ludzi zachęcić?
habb / 91.193.208.* / 2010-08-17 12:59

trzeba tylko zakupić 6 pojemników na różne rodzaje śmieci i nauczyć ludzi uczciwego sortowania.

Problem jest już z samymi pojemnikami. Kiedyś u mnie stały osobne pojemniki na plastik, szkło, metal i papier. Potem je zlikwidowano, a jako powód podano, że "na wysypisku pracownik i tak musi znowu sortować śmieci". Oczywiście nikt nie wie czy to prawda, bo nie ma tego nawet jak sprawdzić. Osobiście wątpię, że ktokolwiek w tych śmieciach grzebie, żeby je posortować, ale tak nam wmawiają i że to podobno najlepsze rozwiązanie.
kom. / 93.105.6.* / 2010-08-17 08:23
czy budżet nie wytrzyma? cyt"każdy dzień zwłoki będzie nas kosztował 250 tysięcy euro "
pletwonogi / 83.26.77.* / 2010-08-17 07:46
... jak to nic nie zrobil...przeciez pozbyl sie PISu :)...powinien dostac premie za 100% utylizacje odpadkow........
rger / 213.238.112.* / 2010-08-17 07:40
Nie zrobilismy nic??? Donek nic nie zrobil ze smieciami??? Niemozliwe!!!

Najnowsze wpisy