Forum Forum podatkoweInne

pomoc dla szwagra

pomoc dla szwagra

serdel76 / 194.54.17.* / 2010-06-07 17:58
cześć !! mam pytanie, szwagier poprosił mnie o pomoc przy malowaniu i tynkowaniu domu czy mimo tego że nic mi nie będzie płacił będziemy musieli odprowadzić jakiś podatek??? pytam dlatego bo wydaje mi się że czytałem kiedyś o takim podatku serdeczne dzięki za odpowiedź i ewentuaslny link do przepisów
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-06-09 21:45
W waszym przypadku nie ma podatku. Sam się zdziwiłem, ale ta pomoc, mimo, że ma wymierną wartość i jest "podarowana" nie jest formą darowizny w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Mamy tu do czynienia z "nieodpłatnym świadczeniem", które będzie dochodem szwagra w rozumieniu Ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych ( Art.11) w wysokości wartości Twojej robocizny. Ta sama ustawa zwalnia jednak ten dochód od podatku (Art.21 ust. 1 pkt 125 ) w przypadku, gdy świadczenie jest wykonane przez członka rodziny zaliczanego do I lub II grupy podatkowej ( w rozumieniu na wstępie przywołanej przeze mnie Ustawy o podatku od spadków i darowizn ).
Jesteś dla szwagra II grupą, podatku nie ma- szwagier nie musi wyceniać Twojej robocizny i uwzględniać jej wartości jako dochodu w PIT rocznym.
Miłej roboty :-)
Link do ustawy o PIT:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
serdel76 / 194.54.17.* / 2010-06-10 11:13
serdecznie dziękuję:))) pozdrawiam:)))

Najnowsze wpisy