Forum Forum emerytalneZUS

pomoc ... renta po ojcu :(

pomoc ... renta po ojcu :(

areo / 79.186.157.* / 2012-09-10 19:55
witam ja w takiej sprawie staram sie o rente po ojcu ... od 1969 praca w gospodarstwie rodzicow do 1985 wtedy przejoł gospodarstwo do 1994 oplacal krus od 1990 zus do 2002 oplacal od 2002 do 2012 nie oplacał a miał dzialanosc gospodarcza popadł w alkoholizm ... i mam pytanie czy nalezy mi sie renta po ojcu ?? mam 19 lat ucze sie
Wyświetlaj:
areo / 79.186.150.* / 2012-09-10 21:53
przepraszm dodam jeszcze ze moj ojciec byl ubezpieczony u mojej mamy w książeczce mama ma dzialanosc gospodarcza
wiwan / 2012-09-11 09:19
Ubezpieczony zdrowotnie jako członek rodziny czy zgłoszony do wszystkich ubezpieczeń jako osoba współpracująca przy działalności gospodarczej.
Jeśli to pierwsze- to nie ma znaczenia dla r. rodzinnej.
Jeśli to drugie- to bardzo może zmienić obraz rzeczy, ale potrzebne są konkretne daty tych ubezpieczeń, by to stwierdzić.

Na pewno warto złożyć wniosek o rentę, nawet nie pod kątem przyszłego odwołania, ale pod kątem ewentualnej renty w drodze wyjątku- to świadczenie przyznawane indywidulanie przez prezesa ZUS w sytuacji wyjątkowej. Jej warunkiem jest właśnie wcześniejsza odmowa renty w normalnym trybie.
Ale generalny warunkiem jest wtedy na ogół niepełnosprawność wnioskującego lub inne okoliczności uniemożliwiające mu uzyskiwanie jakichkolwiek dochodów. Ty możesz ewentualnie podjąć np. zlecenie.
areo / 79.186.150.* / 2012-09-11 14:29
zapomnialem jeszcze dodac ze ojciec przed śmiercia miał wypadek spadł z drabiny z kilku metrow i złamał kregosłup i trafil do szpitala przerwany rdzen , a po 2 tyg pobytu w szpitaluu zmarł na zawał serca skrzep
areo / 79.186.150.* / 2012-09-11 12:47
aha czyli jak udowodnie ze nie mam żadnych dochodow to moze otrzymam??
wiwan / 2012-09-11 20:59
1.Jeśli udowodnisz, że nie masz dochodów, bo nie możesz ich mieć z powodu stanu zdrowia, albo innej ekstremalnej sytuacji życiowej, np. jako samotny ojciec trójki niemowląt.

To trochę przerysowane, ale renta w drodze wyjątku jest naprawdę w drodze wyjątku.

2.Niepełne 60 lat ojca przekreśliło też ewentualność, że spełnił warunki umożliwiające mu w dniu jego śmierci uzyskanie wcześniejszej emerytury rolniczej z KRUS.

3. Wypadek też nic nie zmienia. Zmieniałby, gdyby ojciec płacił składki z działalności gospodarczej terminowo ( w tym wypadkową ), a wypadek nastąpił w związku z nią, w trakcie wykonywania czynności związanych z działalnością. Miałby on wtedy taką kwalifikację jak wypadek przy pracy- co dla Ciebie oznaczałoby rentę rodzinną tzw. wypadkową, czyli wyższą niż zwykła renta rodzinna.

Czyli miałoby to wpływ jednie na jej wysokość, a nie na samo prawo do niej- czyli warunki ubezpieczeniowe są takie same.

Kiepska sytuacja zatem...
areo / 79.186.153.* / 2012-09-14 14:13
ojciec był alkoholikiem i w 2003 podjoł leczenie lecz to nie przyniosło skutku czy moge udowodnic ze niezdolnosc do pracy powstalła w 2003 roku ze wzgledu na alkoholizm ojca ??
areo / 79.186.153.* / 2012-09-14 15:28
przed wypadkiem byl w stanie upojenia alkoholowego i złamał kregosłup i po 2 tyg zmarł w szpitalu na zawał ... dzis zawiozłem podanie do zus o rente moze to był bład ze nie zawiozłem karty ze szpitala?? czy przy odwołaniu napisac tam to o alkoholizmie itp
wiwan / 2012-09-14 23:09
Z tym wstecznym uznaniem niezdolności "kombinujesz" tak, że wtedy byłyby spełnione warunki owych 5 lat/10 lat oraz ten, że nastąpiło to nie później niż 18 miesięcy od ostatniego ubezpieczenia.

Nic to nie da moim zdaniem. Hipotetyczne uznanie niezdolności ojca na rok 2003 nie zmieni faktu, że w dniu śmierci renty z tyt, tej niezdolności nie miał ani już nie spełnił warunku stażowo- ubezpieczeniowego.

Takie wsteczne uznania są chyba zresztą tak rzadkie jak renta w drodze wyjątku, i mają sens w przypadku osób/ świadczeń dla których decydujące jest właśnie powstanie niezdolności do pracy w określonym momencie- przychodzi mi tu do głowy renta socjalna- oraz renta rodzinna dla...wdowy zbyt młodej- ma ona wtedy prawo do r. rodzinnej, gdy była niezdolna do pracy w chwili śmierci męża, lub stała się niezdolna nie później niż 5 lat od jego śmierci.

To już zupełnie inne kwestie.

I na koniec szczerze- nie mam pojęcia co z tym alkoholizmem- czy pisać, czy nie. Tzn. dla odwołania moim zdaniem nie ma on znaczenia. Dla ewentualnego wniosku o rentę w drodze wyjątku, zdecydowanie ma, tylko nie wiem czy pozytywne, czy negatywne znaczenie. To jednak 'specyficzna' choroba, postrzegana jako zawiniona przez chorego.
areo / 79.186.162.* / 2012-09-12 08:04
Rozumiem ale spróbuje wysłac pismo do zus moze czasem mi przyznadzą a jak nie to odwolanie ... ale przedtem chyba zrzekne sie spadku u notariusza ...
wiwan / 2012-09-12 09:52
A to swoją drogą. Bez odrzucenia spadku zaległych składek ojca ZUS będzie dochodził od spadkobierców.

No chyba, że jednak np. w odziedziczonej nieruchomości "zostało" więcej niż zaległość składek i odsetek z tego tytułu.
Jest jeszcze opcja 'przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza'.

To Ci się przyda:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/spadek;i;konsekwencje;prawne;jego;przyjecia;lub;odrzucenia,100,0,219236.html

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-spadkowe/skutki-przyjecia-spadku-z-dobrodziejstwem-inwentarza-1.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dziedziczenie;dlugow;jak;tego;uniknac,56,0,1080888.html
areo / 79.186.162.* / 2012-09-12 12:59
wiem o tym ze mam 6 miesiecy za odrzucenie ... tylko sie boje zeby czasem moje staranie sie o rente nie oznaczalo akceptacji dlugów?? ... ojciec nie mial nic tylko dlugi w skarbowce i w zusie za nie oplacanie skladek , i za nie zaplacone towary ....
wiwan / 2012-09-12 13:07
Sprawy dziedziczenia, spadków są NIEZALEŻNE od świadczeń z ZUS.

Wniosek o rentę nie stanowi przyjęcia spadku, i na odwrót odrzucenie spadku nie pozbawia prawa do renty rodzinnej.

To różne ustawy, różne dziedziny prawa.
areo / 79.186.162.* / 2012-09-12 14:06
dziekuje Panu bardzo za wszystkie odpowiedzi na moje pytanie :-) odezwe sie jeszcze czy ZUS przyznał mi rente czy nie
areo / 79.186.157.* / 2012-09-10 20:50
a co by pan zrobił na moim miejscu ? odwoływał sie ?? ojcu brakowalo kilka miesiecy do 60 lat
areo / 79.186.157.* / 2012-09-10 20:42
a jak mi nie przyznadzą jest sens sie odwołwac ze pracował od 69 roku itp ??
wiwan / 2012-09-10 20:38
Niestety ojciec nie spełnił warunku, by przynajmniej 5 lat opłacania składek przypadło w ciągu ostatniego dziesięciolecia życia. Nie musiałby go spełnić, gdyby miał 30 lat składkowych, a nie miał- bo w tym kryterium nie uwzględnia się okresów ubezpieczenia rolnego- jako uzupełniających.

Powyższe wynika z art. 58 Ustawy emerytalnej (ZUS-owej)

Z kolei Ustawa KRUS-owa wyklucza prawo do renty rodzinnej z tego systemu- znów z powodu takiego, że w ciągu ostatnich 10 lat nie było min. 5 lat ubezpieczenia, tyle że tu już rolnego.

Niestety nie masz prawa do renty rodzinnej- ani z ZUS, ani z KRUS.

No chyba, że ojciec miał więcej niż 65 lat, bo wtedy w chwili śmierci spełniał najprawdopodobniej warunki uzyskania emerytury rolniczej.
areo / 79.186.157.* / 2012-09-10 20:42
aha czyli sie nie wlicza KRUS ?
wiwan / 2012-09-10 20:44
Nie wlicza się do owych 30 lat pozwalających uniknąć warunku 5 lat ubezpieczenia/ 10 ostatnich lat. Wlicza się do wysokości emerytury, czy warunków emerytury minimalnej.

Najnowsze wpisy