Forum Forum podatkowePIT

POMOCY !!! koszty uzyskania przychodu

POMOCY !!! koszty uzyskania przychodu

skomentuj
Tomek&Kasia / 77.91.5.* / 2009-02-14 12:41
Pracowałem w kilku firmach np. 1 cały etat (umowa o pracę) koszty 1335,- i jeszcze jedna na część etatu (umowa o pracę) koszty 1446,- oraz kilka umów zlecenie i koszty uzyskania przychodów to 2514,-. Rozumiem że w rozliczeni podatkowym w pit37 w pozycji 40 moje koszty nie mogą przekroczyć2002,05 więc tą kwotę muszę wpisać w pit37 w pozycji 48 również nie mogę przekroczyć kwoty 2002,05 więc w poz 63 będzie 4004,10. Czy dobrze to rozumiem ?? Bardzo proszę o pomoc
Wyświetlaj:
aggelos / 2013-02-08 21:44
Witam! Prosze o pomoc, jeżeli koszty uzyskania przychodu(z dwóch umów o pracę w miejscu zamieszkania) przekroczą ustawowy limit to w PIT 37 w pkt. 38 wpisuję 2002,05 to jak rozliczyc resztę która zostaje?
belladonna / 2013-02-09 08:06 / Tysiącznik profesjonalny
Płatnicy wypłacając wynagrodzenie stosują KUP. Ich PIT-11 są prawidłowe, a Ty w swoim zeznaniu musisz to skorygować do limitu. Wyjdzie większy dochód i na tym koniec. O nadwyżce kosztów zapominasz, bo w zeznaniu wpisujesz ustawowe do limitu lub rzeczywiste, jak masz imienne bilety i one są wyższe niż ustawowe :)
belladonna / 2009-02-14 14:20 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli osoba w jednym czasie ma przychody z wielu stosunków pracy i wszystkie zakłady pracy znajdują się w miejscu zamieszkania, to jak suma kosztów przekracza limit wpisuje się 2002,05. Ale jeśli chociaż jeden zakład pracy znajduje się poza miejscem zamieszkania pracownika to wtedy jeśli koszty rzeczywiste przekroczą 2.502,56 to wpisuje się ten limit.
Co do umów zleceń to nie ma limitów - KUP wynoszą 20%
art. 22 ust. 9 pkt 4
4) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2 , 4 , 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
(zlecenia to art. 13 pkt 8) :-))
Ola13467 / 212.59.251.* / 2009-02-19 16:50
Mam podobny problem. Pracuję w 2 miejscach w 1 mieście. 2 umowy o pracę i miałam też umowę - zlecenie. Koszty uzyskania przychodu (za umowy o pracę) przekroczyły limit 20002,05, więc wpisuję kwotę limitową. Ale teraz wychodzi mi, żę zamiast nadpłaty jak zawsze mam do zapłaty jeszcze 71 zł. :-( Czy to normalne????? Dlaczego jeszcze mam dopłacać? :-(
Ola13467 / 212.59.251.* / 2009-02-19 16:52
Przepraszam za pomyłkę, limit wpisuję oczywiście : 2002,05zł.
belladonna / 2009-02-19 18:35 / Tysiącznik profesjonalny
Bo płatnicy odliczali KUP miesięczne prawidłowo, a Ty możesz wpisać do limitu (a pewnie suma z jedenastek jest większa), więc dopłata będzie, bo w zeznaniu wpisujesz KUP do limitu. No chyba, że chociaż jeden zakład jest poza miejscem zamieszkania, to wtedy stosujesz do limitu tego drugiego (wyższego) :-))
Ola13467 / 212.59.251.* / 2009-02-19 19:45
Dziękuję za wytłumaczenie. Choć.... rozwiałaś moje nadzieje :-(. Pozdrawiam.
skomentuj

Najnowsze wpisy