Forum Forum prawneCywilne

Pomocy Darowizna

Pomocy Darowizna

Kamil828 / 2009-02-24 12:30
Witam
Mam następujący problem:
Rok temu zwalił mi się na głowe wój który to po odbyciu 6 letniej kary pozbawienia wolności został deportowany z więzienia z USA, niby normalny człowiek w wieku 48 lat przynajmniej tak wszyscy z rodziny mysleli. Po upływie pół roku gdy juz się zadomowił postanowił dochodzić swojego majątku w Polsce, a nadmienie że nie miał nic.
Wykorzystując fakt iż moja babka a jego i mojej mamy matka jest chora psychicznie, ma opiekę z miasta 12 godzin na dobę, postanowił że wykorzysta ten fakt aby coś sobie przywłaszczyć ! Po namowie babka została zawieziona do notariusza pod nieobecność mojej matki która z nią mieszkała i sprytnym wykorzystaniem opiekunki, zawiózł je były szwagier tego osobnika. u notariusza zostało spisane pełnomocnictwo a zarazem darowizna ( Na jednym druku ) połowy domu i gruntów rolnych należących do babki. Druga połowa miała być dla mojej matki a zarazem mnie. Ale przedsiębiorczy wój stwierdził że to jemu sie wszystko należy i za pomocą pełnomocnictwa przepisał cały majątek na siebie, pomijając moją matkę i mnie. Nadmienie że w 1999 roku babka spisała testament w obecności świadków i nigdy go nie odwołała, ani go nikt nie podwarzał.
Proszę o odpowiedż czy takie działanie jest zgodne z prawem i czy to można jakoś uniewarznić ???
Dziękuje Kamil
Wyświetlaj:
Kamil828 / 2009-02-25 22:46
Dodam jeszcze że babka po rozmowie z moją matką stwierdziła że ona nie godzi się na taki stan rzeczy i połowa majątku ma być przepisana na moją matke. Tylko jest problem bo do sądu i US doszedł już akt własności całego majątku babki spisany na tegoż wója.
Proszę więc o poradę jak to teraz skutecznie wstrzymać przed wpisem do ksiąg wieczestych. Czy mam szybko wynająć adwokata ???
53jaro / 93.105.86.* / 2009-02-25 18:48
Jeżeli babcia byla ubezwłasowolniona przed podpisaniem darowizny to jest darowizna jest nieważna.Jezeli nie to opiekun prawny lub kurator musi wystąpić do sądu o ubezwłasnowolnienie (czesciowe,calkowite)
Art.544 KC Sąd może na czas postępowania ustanowić dla niej doradcę ,musi ją wysluchać i poznać opinię 2 biegłych, lub na obserwacji w szpitalu na okres od 6 do 12 tyg.
Art.545 KC Wniosek moze złożyć krewni w lini prostej ,rodzeństwo poprzec orzeczeniem lekarskim .motywacja wniosku -wykonała czynności dla niej niekorzystne ,naraża na szwank swoje interesy bytowe.
Kamil828 / 2009-02-25 22:38
Tylko że babka przebywa w USA i jest obywatelką polsko-amerykańską a tam ubezwłasnowolnienie jest ciężko uzyskać bo z tego co wiem to państwo amerykańskie bardzo dobrze chroni swoich obywateli !!!
53jaro / 93.105.86.* / 2009-02-27 18:31
Witam.Inaczej.
Sporzadzony testament zwykły przez pani babcię nie został odwolany?
Art 946 KC Odwolanie testamentu może nastąpić w ten sposób,że spadkodawca sporzadził nowy testament,bądz tez w ten sposób,że w zamiarze odwolania testamentu zniszczył lub pozbawił go cech ,od których zależy jego ważność ,bądz werszcie w ten sposób,że dokona w testamencie zmian,z których wynika wola odwołania jego postanowień.Jeżeli ma pania dostęp do testamentu to zrobić potwierdzone kopie i udać sie do notariusza.Wykupić kopię umowy darowizny babci(ok.50zł).Nastąpił zbieg rozporzadzeń majątkiem (testament i umowa darowizny).Róznie to jest w Sądach ale większość przychyla się ku zapisom testamentu.Więc jest szansa unieważnienia umowy darowizny.
sagawa / 217.96.39.* / 2009-11-03 22:55
I cóz z tego, ze testament bedzie ważny skoro spadkodawca nie pozostawi majątku, bo zadysponował nim za życia. jesli babciaw momencie składania oświadczenia woli była chora na umysle, to notariusz sporzadząjąc taki akt popełnił błąd - pod warunkiem, ze choroba babci byla widoczna dla otoczenia.
Można tutaj powołac sie na podstęp jej wnuka a pani wuja. Wówczas umowa będzie bezwzględnie nieważna. bezwzględnie tzn. wobec wszystkich / erga omnes/.
Kamil828 / 2009-03-01 14:47
TYLKO BABKA NADAL ŻYJE .
53jaro / 93.105.86.* / 2009-02-27 23:09
Art.82 KC Nieważne jest oswiadczenie woli złozone przez osobę ,która z jakichkolwiek powodów znajdowala się w stanie wyłączajacym świadome albo swobodne podejmowanie decyzjii wyrażenie woli .Dotyczy to szczególnie choroby psychicznej,niedorozwoju umysłowego albo innego,chociazby nawet przemijającego,zaburzenia czynności psychicznych. Należy jaknajszybciej wnieść o zabezpieczenie powództwa przez zakaz sprzedarzy nieruchomości , oraz wskazac podstawe ( stwierdzenie nieważności umowy na podstawie Art,82 KC.)
sagawa / 217.96.39.* / 2009-11-03 22:58
a może art. 86 kc - podstęp. Można tez zgłosic do organów o podejrzeniu popelnienia przestepstwa- tj. wykorzystanie pozycji słabszego
Kamil828 / 2009-03-01 15:41
Pytanie
Jeszcze jedno czy sąd w Polsce może nakazać przez ambasadę USA zbadanie i wydanie historii choroby i opini o stanie zdrowia babki, ewentualnie nadanie jej opiekuna prawnego bo chyba istnieje taka możliwość
53jaro / 93.105.86.* / 2009-03-01 18:11
Czy w Polsce pani babcia się nie leczyła? Jeżeli przychodzila opiekunka nakazana przez lekarza to musi byc historia choroby dostępna dla Sądu.
Kamil828 / 2009-03-01 23:00
WITAM
Jak bym mógł prosić o adres mailowy do pana to bym może dokładniej opisał całą sprawę
Pozdrawiam
Kamil
Kamil828 / 2009-03-01 22:54
Nie babka nie leczyła się u psychiatry w Polsce jest pod opieką psychiatry w Nowym Jorku i w tym jest cały problem ! Lekarka babki nie chce wydać historii chorby mojej mamie poniewarz obawia się sprawy sądowej ze strony wója który na dobrą sprawę nie ma wstępu na teren Stanów Zjednoczonych dożywotnio (został deportowany). A co do opiekunki to miasto Nowy Jork przydzieliło opiekunkę socjalną . Za zadanie tej opiekunki jest opieka tj. wychodzenie na spacer, do sklepu itp. i częsciowe podawanie leków.

Najnowsze wpisy