Forum Forum podatkowePIT

POMÓŻCIE BŁAGAM! MAM PROBLEMY:((

POMÓŻCIE BŁAGAM! MAM PROBLEMY:((

Adamerso / 79.163.218.* / 2009-01-15 23:49
Sytuacja wyglada tak:
Zaczałem swoją pierwszą prację na jednej ze stacji beznynowych, pracowalem od 15 sierpnia tego roku, wypełnilem formularz w ktorym podalem swoje dane osobowe, numer konta etc. nie wpisalem tylko w jedno pole NIP'u, gdyz go nie posiadalem, pracodwaca powiedzial abym sobie wyrobił, niestety zapomnialem a nikt mi nie przypomniał... po miesiącu zmienilo się szefostwo (zamienili się stacjami) i Ci nowi mnie zwolnili w trakcie, powidzieli mi ze dostanę wynagrodzenie za to co przepracowałem u nich (kilka dni), no nic pojechałem do domu zdruzgotany. Po kilku dniach zadzwonili do mnie koledzy ze stacji ze musze znów wypelnic taki formularz nowemu szefostwu aby dostac wynagrodzenie bo nie mają mojego konta - znow zostawilem puste pole przy NIP'ie. Zglosilem sie do pracy u tych samych szefów u ktorych pracowalem na poczatku, przyjeli mnie znów. Znów (po raz trzeci) wypełniałem tą umowe i znów zostawilem puste pole przy NIP. Jakos pracodawy niespeclanie mnie poganiali abym ten NIP doniósł. Przepracowałem tam 2 miesiace i wyskoczyl mi zagraniczny wyjazd swiateczny do rodziny, w zwiazku z tym się zwolniłem i dopiero wtedy za sprawą kolegi zdałem sobie sprawę że ten NIP to nie jest byle co, tylko wazna rzecz. Napisalem wniosek do Urzedu Skarbowego i dostałem NIP po 2óch tygodniach, podałem go telefonicznie pracodawcy (temu pierwszemu bo ten który mnie zwolnił "za nic" - nie chce go widzieć na oczy i z nim gadać), ktory twierdzi ze nie bedzie problemów z rozliczeniem. Ja jednak mam obawy ze nie wszystko pojdzie tak gładko... Pomozcie... ewentualnie jaka kara mnie czeka? :( Troche skomplikowana historia, ciezko to wszystko wyjasnic, w kazydy razie to moja pierwsza praca jestem zaraz po liceum i tak naprawde nic nie wiedziałem.
Poza tym mam jeszcze jeden problem, do dzis (juz ponad miesiąc) nie dostałem zadnego swiadectwa pracy... Dzwonilem do Pracodawcy i twierdzi ze nie doszło jeszcze z Warszawy... (tam jest główna siedziba sieci) Pomózcie prosze...
Jesli chodzi o wynagrodznie to wszystko było OK- pieniazki docierały, dostawałem na konto pod koniec miesiąca.
Pozdrawiam serdecznie.
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-01-16 21:06 / Tysiącznik profesjonalny
Płatnik wystawiając PIT 11 (a jak przestajesz u niego pracować w trakcie roku, to powinien go wystawić wcześniej, a nie po zakończonym roku do końca lutego) podaje NIP pracownika w tymże PIT. Ale bywa, że nie posiadając NIP wpisuje tylko dane i PESEL pracownika.
Raczej nie ma takiej opcji, że poniesiesz jakieś kary. Pamiętaj, żeby się rozliczyć w US ze swoich dochodów za 2008. Zrobisz to w PIT-37, termin składania upływa końcem kwietnia. Jak się nie rozliczysz, to możesz być ukarany :-))
Adamerso / 79.163.245.* / 2009-01-17 12:12
Dzieki wielkie za odpowiedz... NIPU i swiadectwa pracy jeszcze nie mam (swiadectwo pracy nie wiem w ogole czy dostane bo jedni twierdza ze na umowe zlecenie nie ma swiadectwa;/)

Mam jeszcze pytanie: jakbym sie nie rozliczył to jaka jest kara i ile wynosi?
belladonna / 2009-01-17 16:40 / Tysiącznik profesjonalny
Umowa zlecenie, to nie umowa o pracę, więc świadectwa nie dostaniesz. Świadectwo pracy wystawia pracodawca, ale nie zleceniodawca, bo tylko na pracodawcy ciąży taki obowiązek (pracodawcę masz przy umowie o pracę, a zleceniodawcę przy umowie zlecenia). Dostaniesz jedynie PIT-11 do końca lutego. Na podstawie tego PITa się rozliczysz. Gdybyś go nie dostał zawsze możesz zgłosić sprawę w US. W takiej sytuacji można nawet złożyć zeznanie szacunkowo. Ponieważ dochody z umów zleceń podlegają opodatkowaniu to masz obowiązek złożyć PIT-37. Nie pytaj więc o kary tylko się rozlicz, bo nie warto robić sobie problemów z US na samym początku.

Najnowsze wpisy