Forum Forum emerytalneInne

Pomyłka przy wpłatach na konto Funduszu Pracy

Pomyłka przy wpłatach na konto Funduszu Pracy

skomentuj
Bobick / 31.174.2.* / 2014-03-03 20:33
Witam

Przez kilka miesięcy od momentu powstania u mnie obowiązku opołacania pełnych składek , wpłacałem składkę na Fundusz Pracy na numer konta Ubezpieczeń Społecznych razem ze składkami społecznymi. Co muszę zrobić by ZUS przeksięgował te kwoty na konto Funduszu Pracy?
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-03-04 11:54
Z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych

wynika, że Zakład sam w takiej sytuacji powinien dokonać przeksięgowania, bo pojawiła się nadpłata w składkach społecznych.

Tyle, że jest sekwencja kolejności przekazywania takich nadpłat- tj. najpierw pokrywa się ewentualne zaległości w składkach społecznych, potem w zdrowotnych.

Zatem teoretycznie tylko w przypadku pełnej terminowości w opłatach i braku zaległości również z okresu ulgowego nie ma w efekcie żadnego niedoboru składek FP.

Wynika to z art. 13 owego rozporządzenia.

Ale bezpieczniej będzie na piśmie albo w PUE wystąpić z informacją o pomyłce, ustaleniem nadpłaty s. społecznych, wnioskiem o jej przeksięgowanie na FP. A jako wisienka na torcie- uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami i zachować. No i oczywiście za luty zapłacić już na właściwe konto.
Bobick / 31.175.38.* / 2014-03-17 19:07
Bardzo dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam.
skomentuj

Najnowsze wpisy