Forum Forum emerytalneZUS

Ponowne przeliczenie świadczenia rencisty prowadzącego działalność gosp.

Ponowne przeliczenie świadczenia rencisty prowadzącego działalność gosp.

pawel1111 / 2018-04-18 10:51
Witam.
Jestem na rencie inwalidzkiej IIgr od 1994r. Od 1999 do chwili obecnej prowadzę działalność gospodarczą. Do roku bodajże 2008 z tytułu prowadzonej działalności opłacałem jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Obecnie od 10 lat płace składki w pełnym wymiarze. Chciałbym złożyć wniosek o powtórne przeliczenie świadczenia rentowego.
Czy od rozpoczęcia działalności do 2008 roku ZUS potraktuje jako okres bezskładkowy?
Czy w ogóle nie będzie brał tych lat pod uwagę i zaliczy tylko lata gdy składki były płacone?
W tej chwili moja renta jest wyliczona poniżej najniższej i jest wyrównywana. Różnica to około 140pln. Zastanawiam się czy powtórne przeliczenie wyrówna choćby tą różnice i wyprawa do oddziału ZUS będzie warta świeczki.
Jest jakiś wzór dzięki któremu będę mógł sam +/- to obliczyć? Wiem jaka jest obecnie kwota bazowa i % za lata bezskładkowe i składkowe ale nie wiem jak to ugryzc i do czego odnieść. Z samych okresów składkowych 1,3% wychodzi mi jakieś 500pln co nie wydaje mi się realne.
Czy składając wniosek o przeliczenie muszę dołączać potwierdzenia wpłat z lat kiedy je uiszczałem, czy ZUS sprawdzi to sam?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Najnowsze wpisy