Nie jestem może specjalistą ale taki poradniczek komuś się może przyda,
jeśli chodzi o OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Wszystko opiera się na „Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych”
(Dz. U. z 2003r. Nr 124 poz. 1152)
Jeśli jesteś Klientem jakiegoś TU i z końcem okresu chcesz zrezygnować z ich usług, musisz złożyć pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia OC na podstawie Art. 28:
„1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy”.
Zgodnie z Art. 18:
„1. Zawiadomienia i oświadczenia, które w związku z umową ubezpieczenia obowiązkowego,
o którym mowa w art. 4 pkt 1-3, są składane przez strony tej umowy, powinny być sporządzane na piśmie i doręczane za potwierdzeniem odbioru lub przesyłane listem poleconym.”
Pamiętać należy, że niebezpiecznie jest patrzeć na datę stempla pocztowego – większości TU to nie interesuje, kiedy pismo zostało do nich wysłane (nie obchodzi ich dowód nadania) – najważniejsza jest data wpływu pisma do TU.
TU powołują się (i mają do tego prawo) na Art. 61 KODEKSU CYWILNEGO:
„§ 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.”
Jeżeli nie wypowiesz takiego OC w terminie a zawrzesz gdzieś drugie OC – płacisz za oba.
Jeżeli ostatni dzień, w którym możemy złożyć wypowiedzenie to Święto albo niedziela (np. umowa OC kończyła się 29 czerwca 2009r. czyli wypowiedzenie najpóźniej można było złożyć 28 czerwca 2009r. a jest to niedziela) to na podstawie KODEKSU CYWILNEGO, Art. 115:
„Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.” Czyli ogólnie wypowiedzenie takiej umowy OC można było jeszcze złożyć 29 czerwca i takie wypowiedzenie jest skuteczne.
Jeżeli kupujesz samochód z ważną polisą OC to pamiętaj o Art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK:
„1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Przepisy art. 28 stosuje się odpowiednio.
2. W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek. W przypadku gdy nabywca pojazdu złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania.”
Czyli: razem z zakupionym pojazdem przejmujesz OC tego pojazdu. Masz 30 dni od momentu zakupu na podjęcie decyzji – czy wypowiadasz tą umowę czy chce ją kontynuować do końca okresu ubezpieczenia. Brak wypowiedzenia w terminie jest równoznaczny z wyrażeniem chęci przejęcia ubezpieczenia do końca okresu ubezpieczenia.
Jeżeli w tym momencie zawrzesz OC w innym TU a nie wypowiesz tego od zbywcy – masz dwa OC w dwóch różnych TU i za obydwa płacisz.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie wypowiesz OC po zakupie pojazdu na podstawie Art. 31 i OC dobiegać będzie końca to możesz wypowiedzieć umowę OC na podstawie Art. 28 – jeśli tego też nie zrobisz to TU przedłuży umowę na kolejne 12 miesięcy.
PUŁAPKI:
Co w sytuacji gdy do końca umowy OC w momencie zakupu jest mniej niż 30 dni? Niektóre TU tak interpretują art. 31, 28 oraz 33 („Umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ulega rozwiązaniu: 1) z upływem okresu, na który została zawarta”), że wypowiedzeń umowę można nie w ciągu 30 dni o których mówi art. 31 tylko najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy OC. Dlatego należy uważać na takie OC i w takim przypadku natychmiast złożyć wypowiedzenie umowy – nie warto ryzykować – nawet jeśli macie rację to warto tracić czas w sądach?
Przypadek ekstremalny - zakup pojazdu w ostatnim dniu trwania OC – odradzam zakup tak