Forum Forum finansoweKredyty

PORADŹCIE PROSZĘ - przewalutować? z PLN na CHF

PORADŹCIE PROSZĘ - przewalutować? z PLN na CHF

to sem ja / 89.191.129.* / 2008-10-14 21:55
Witam!
Wlasnie mam problem do rozwiazania. Mam od 4 lat kredyt w PLN, od trzech tygodni decyzje
pozytywna banku dot. przewalutowania na CHF (Libor 6M + 1 %). Z powodu zawirowan na
rynku finansowym czekam z podpisaniem aneksu (decyzja wazna jest przez 3 miesiace). CHF
idzie w gore, co powinno mnie cieszyc (przy przewalutowaniu, potem już niech spada :))... ale Libor takze :(. Poradzcie, poczekac,
podpisywac, zrezygnowac?
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
stefan101 / 85.128.51.* / 2008-10-28 19:19
To, że frank CHWILOWO jest droższy, to jeszcze nie dramat.
Na przewalutowaniu zazwyczaj się traci.
Za chwilę waluty wrócą do niższych poziomów (choć na pewno nie takich jak w lecie) - i nadal raty będa niższe.

A w perspektywie - im bliżej do wejścia Polski do strefy Euro, tym bardziej złoty powinien sie umacniać.

Frank musiałby kosztować 3,30-3,50, żeby raty kredytów w FR i PLN się zrównały.

Jak masz kredyt np na 360 miesięcy, to jak przez 3 zapłacisz trochę więcej, nic wielkiego sie nie stanie.
piotrekkow78 / 2008-10-29 16:21
Ja właśnie przewalutowuję na CHF - umowę mi policzyli po kursie z piątku a teraz na dniach dojdzie do wypłaty transzy po kursie dnia czy będę stratny?
Wziąłem też dodatkowo gotówkę - tu już chyba stracę napewno bo w piątek był wysoki kurs i tych franków mi mniej policzyli a teraz przy wypłacie (z powrotem z CHF na PLN) po niższym kursie znowu stracę, proszę o opinię
aga28 / 82.16.80.* / 2008-10-29 17:58
Witam, w piatek frank stal na poziomie srednio ok. 2.70/1CHF. Teraz spada lekko. Dzisiaj jest na poziomoe ok 2.50/1CHF wiec poprostu bedziesz mial troche wiecej frankow do splacenia, poprostu bedzie ich wiecej. Im wiecej teraz spadnie bedziesz mial ich wiecej do splacania i rata bedzie troche wyzsza, Proponuje sie pospieszyc z wyplata bo moze jeszcze bardziej spasc lub poczekac az znowu podskoczy(w co szczerza watpie).
Zalezy tez jak do tego podchodzisz, gdyz w dluzszej perspektywie na pewno mimo wszystko wiecej zyskasz niz stracisz na kredycie we frankach.
Pozdrawiam
paula wrzosek / 2008-10-29 11:26
witam- w zwiazku z przeniesieniem kredytu hipotecznego w CHF z jednego do drugiego banku musze zlozyc dyspozycje splaty w tym poprzednim.Tyle tylko,ze w wyniku roznic kursowych na dzis musialabym doplacic 50 tys by splacic ten kredyt ( kredyt byl brany po kursie czerwcowym a waluta poszla w gore 20%).

co najlepiej zrobic? myslalam o tym by poczekac miesiac,dwa- wyglada,ze CHF idzie bardzo powoli al ejednak w dol? jak moze ksztaltowac sie CHF za powiedzmy 2 miesiace? o jakim poziomie mozemy wogole mowic?
paulina wrzosek / 217.140.4.* / 2008-10-29 11:24
witam- w zwiazku z przeniesieniem kredytu hipotecznego w CHF z jednego do drugiego banku musze zlozyc dyspozycje splaty w tym poprzednim.Tyle tylko,ze w wyniku roznic kursowych na dzis musialabym doplacic 50 tys by splacic ten kredyt ( kredyt byl brany po kursie czerwcowym a waluta poszla w gore 20%).

co najlepiej zrobic? myslalam o tym by poczekac miesiac,dwa- wyglada,ze CHF idzie bardzo powoli al ejednak w dol? jak moze ksztaltowac sie CHF za powiedzmy 2 miesiace? o jakim poziomie mozemy wogole mowic?
aga28 / 82.16.80.* / 2008-10-28 13:08
Uwazam ze mozesz przewalutowac. Dzisiaj frank troszke ruszyl w dol (srednia ok 2.60/1CHF) wiec lepiej dosc szybko podejmowac decyzje bo moze jeszcze lekko spasc jutro i pojutrze. Sadze ze jakas gorna granica to 2.70-2.80/1CHF i chyba wyzej nie bedzie. Pozdrawiam
jx123jx / 2008-10-28 10:11
Witam
Ja też jestem w dołku bo na dzień dzisiejszy frank stoi 2,64 a ja mam kredty w zlotówkach :( Poprawcie mnie jak się nie myle, gdybym teraz przewalutował z PLN na Franka i jakby frank poszedł w dół(a bardzo prawdopodobne że tak się stanie) to mój kredyt też by zmalał.(jak frank by szedł w dół)
Niewiem co mam robic, pierwsze przewalutowanie mam za free w banku Pozadzcie..
aga28 / 82.16.80.* / 2008-10-28 13:11
Witam, jest dosc dobry moment na przewalutowanie, choc zeszly tydzien byl jeszcze lepszy.... sadze jednak ze bedziesz zadowolony z przewalutowania....mam kredyt we frankach i mimo ze kurs wzrosl nadal jestem do przodu. Pozdrawiam
misiaczek0000001 / 89.228.28.* / 2008-10-18 01:09
absolutnie nie
przede wszystkim dla tego że po takiej operacji tylko stracisz. Frank szwajcarski idzie w góre - a więc twoja rata po przewalutowaniu na franki będzie rosnąć. Bardziej obrazowo załóżmy że frank osiągnał swoje minimum niech to bedzie 2 zł/chf i pnie sie cały czas do góry do jakiegoś maximum niech to będzie 2,7 zł/chf - a wiec mamy trend wzrostowy franka. Czyli masz do spłacenia jeszcze powiedzmy 100 000 zł (powiedzmy że twoja miesieczna rata wynosi 1000 zł) i przewalutowujesz go w momencie kiedy frank ma kurs 2,2 zł /chf - czyli suma twojego kredytu wynosi teraz 100 000/2,2 = 45454,54 czyli tyle franków musisz spłacić, tak więc rata miesięczna kredytu 1000/2,2 = 454,54 a wiec tyle musisz kupic franków bo przewalutowanie to nadużycie. A więc teraz policz jezeli kurs franka rośnie do 2,5 zł/chf to aby spłacic ratę 454,54 musisz wpłacić w złotówkach 1136,35 czyli twoja rata wzrata o 136 zł czyli o prawie 14 procent,
Kiedy przewalutowywać - kiedy frank szwajcarski ma najwyższy kurs dla potrzeb tego przykładu ma najwyższy kurs czyli 2,6 zł/chf. I dalej rata po przewalutowaniu 1000 zł / 2,6 = czyli rata miesieczna to 384,61 franków szwajcarskich - i tyle będziesz płacił co miesiąc. Ponieważ przewalutowanie nastapiło w chwili gdy frank szwajcarski miał najwyższy kurs, więc można śmiało założyć że bedzie spadał i dla potrzeb naszego przykłądu spadnie on do 2 zł za franka i co sie wtedy dzieje poniewaz ratę płacisz we frankach czyli 384,61 chf to to co wpłacisz do banku to 384,61 x 2 = 769 zł a więc rata jest mniejsza o 230 zł (1000 -769). i własnie te 769 zł bedziesz wpłacał jezeli frank jeszcze bedzie spadał to twoja rata będzie jeszcze mniejsza.
Generalnie zasada jest taka = - przewalutowywać ze złotówek na franki (zawsze w tej kolejności) kiedy waluta ma najwyższy kurs bo wtedy wiadomo, ze bedzie spadać ten kurs a więc rata miesieczna bedzie malała. jezeli kurs franka bedzie najniższy wtedy przewalutowywać z franka na złotówki!!!!!!!!
rereer / 2008-10-18 16:54
Wszystko pięknie. Ale skąd masz pewność, że właśnie teraz CHF nie osiągnął maksimum w stosunku do PLN? Zakładasz też, że kurs wzrośnie do 2,70zł / 1 CHF. Na jakiej podstawie powstały Twoje obliczenia?

Do autora pytania: Ja uważam właśnie, że teraz jest dobry moment na przewalutowanie. Dlaczego? Bo aktualny spadek wartości PLN nie jest niczym uzasadniony poza "traktowaniem" Węgier (tam właśnie są problemy) i Polski przez zagranicznych inwestorów jako wsio ryba. Jakie są podstawy spadku PLN? Żadne. Gospodarka może i zwolni, ale do 3-4%, co i tak będzie znaczyło, że stoi znacznie lepiej niż Zachód Europy. Stopy procentowe? Przecież są znacznie wyższe niż na zachodzie przy podobnej inflacji! Na dodatek nic nie zapowiada gwałtownego cięcia (na pewno nie przez obecną ekipę RPP).

Tak więc może jeszcze frank będzie stał wysoko przez parę tygodni, ale długookresowo będzie spadał. Czyli jednym słowem teraz jest dobry moment na przewalutowanie na CHF.
miś z małym rozumkiem / 83.21.148.* / 2008-10-18 17:33
naprawdę uważasz Polskę za nowego tygryska gospodarczego? Jakie sa podstawy spadku PLN? Już ci tłumaczę:
- przez ostatnie lata PLN było sztucznie umacniane przez spekulantów (różnica stóp %)
- w tej chwili zagranica na potęge wychodzi z akcji, obligacji itp, więc na wyścigi kupuje obcą bezpieczną walutę (tzn CHF - spójrz na wykresy CHF względem innych walut, nie tylko PLN)
- wysokie stopy % przestały już dawno być zachętą do lokowania w naszym kraju bo potencjalne zyski są nieporównywalne z poziomem ryzyka jakie to niesie plus płytkość naszego rynku, gdzie 2-3 duże transakcje windują kursy w jedna lub drugą stronę
- zagranica potrzebuje gotówki, więc skracaja pozycje w naszym kraju i transferują kasę do siebie bo nikt im nie chce po,życzyć (to samo na naszym rynku międzybankowym)
- co do gospodarki Polski: kiedy pada budownictwo i motoryzacja to zawsze odbija sie na PKB dużo bardziej niż to oficjalnie prorokuja nasi włodarze - zobacz sobie co było w okolicach 2000roku, wtedy też długo, długo mamili społeczeństwo... Druga sprawa to inflacja, która może nam jeszcze dać popalić przy wysokim PKB a na pewno zacznie ja nakręcać wysoki kurs walut...
To tyle w temacie.
Alfista / 2008-10-18 18:38 / Człowiek Hossa
Dlatego nie należy być pochopnym przy przewalutowaniu.

Weź tylko pod uwagę, że jeśli ktoś chce spłacać ten kredyt latami, to rata w PLN jest wyższa o ok.40%. Sądzisz, że kurs CHF pójdzie jeszcze 30% i w tych okolicach zostanie na dłużej?

Jeśli ktoś chce spłacić kredyt w 5 lat, przewalutowanie na CHF nie ma najmniejszego sensu. Jeśli chce się spłacać dłużej, to powstaje tylko pytanie, kiedy przewalutować - moim zdaniem moment jest dobry (być może będzie jeszcze trochę lepszy...)
karolina7777 / 2008-10-15 19:44
Ja podjęłam decyzję dot.przewalutowania właśnie dzisiaj.Od 3 lat miałam kredyt w PLN i mam go już dosyć...Nie wiem jak będzie z frankiem- kredyt jest na ok 25 lat i zdaję sobie sprawę z tego,że będzie różnie raz lepiej raz gorzej.Niestety nasze banki twierdzą,że kredyty których udzielają w PLN są na bardzo dobrych warunkach-moja miesięczna rata kapitałowa w PLN wynosiła182,00 a odsetkowa 1.730,00 (przy kredycie w wysokości 260.000,00PLN)jeżeli to są uczciwe i dobre warunki to ja czegoś tu nie pojmuję.Oczywiście 3 lata temu biorąc kredyt wszyscy w banku odradzali nam kredyt we frankach.A ja w ten temat nie wnikałam aż tak jak dzisiaj.Wiele się nauczyłam od tego czasu-dlatego dziś przewalutowałam kredyt na CHF i mam nadzieję,że dobrze zrobiłam.
i.r / 83.4.243.* / 2008-10-19 20:47
Przewalutowałam - w momencie, gdy CHF był na poziomie 2,0 :( niestey. ALE: różnice w racie dla kredytu 400tys zł miałam juz na poziomie 780 zł!! W momencie przewalutowania mogłam jeszcze ostro negocjowac marżę (stały klient; regularne wpływy, wzorowa spłata) i dzięki temu mam 0,7% . Oczywiście zadziałało prawo Murphego i 3 tygodnie po całej akcji CHF wskoczył do 2,2 ALE... teraz za chiny ludowe żaden bank nie dałby mi takiej marży i kto wie, kiedy wrócą te czasy ....... Dodam, że mieszkanie traktuje inwestycyjnie i wynajmuję.
miś z małym rozumkiem / 145.237.68.* / 2008-10-17 13:31
nie wiem czy dobrze zrobiłaś bo:
1.w PLN miałaś pewnie marżę poniżej 1% a teraz bank dał ci marżę ok.2-3% na CHF
2. LIBOR od którego zależy teraz oprocentowanie twojego kredytu strasznie szaleje (zwłaszcza na CHFie, który jest jedną z bardziej poszukiwanych walut obecnie co winduje jego kurs względem wszystkich walut) i to pomimo obniżki stóp % w Serolandii
3. WIBOR nie wzrośnie juz tak prędko z uwagi na podwyżki stóp % - nie wyklucza to wzrostu wywołanego obecną sytuacja na rynku międzybankowym
4. kurs CHF względem innych walut idzie w kierunku 30-letnich maksimów co oznacza, że przewalutowanie na CHF jest dobrym posynięciem ale nie dotyczy to kursu CHF/PLN, który po mocnym spadku, znajduje się raptem na poziomie z zeszłego roku (moim zdaniem po rozpoczęciu cyklu obniżek stóp % przez RPP PLN jeszcze bardziej straci i wcale mnie nie zdziwi jak zobaczymy niedługo poziom 3,00 na CHF (uprzedzając kontrargumenty, że to nierealne itp, itd od razu zapytam: kto sie spodziewał, że CHF w ciągu roku zejdzie z poziomów 2,40-2,50 do 1,95? kto się spodziewał, że powrót do tych poprzednich poziomów 2,40-2,50 zajmie frankowi raptem nieco ponad 2 miesiące?)Dzisiaj wszystko jest możliwe, łącznie z tym, że kurs CHF/PLN dojdzie do 3,50 (efekt wahadełka: wychylenie w jedną strone skutkuje podobnym ruchem w drugą stronę aż do osiągnięcia równowagi)
souths / 62.233.175.* / 2008-10-28 15:49
Nie jestem pewien co do obnizek stop procentowych w RPP. Skoro chcemy przyjac euro to musimy miec mocna zlotowke przez dluzszy okres co moze oznaczac minimalne obnizki stop procentowych lub pozostawienie na obecnym poziomie. Pewne jeste tylko ze nie wzrosna...
karolina7777 / 2008-10-17 18:16
Jesteś wróżką?.A tak na marginesie to marżę w PLN miałam 1,40% a teraz we frankach mam 0,90%!
miś z małym rozumkiem / 83.21.159.* / 2008-10-17 20:36
nie rozumiem twojej złosliwości. Gratuluję ci niskiej jak na dzisiejsze czasu marży w CHF (moje założenie opierałem na aktualnych stawkach marż które wynosza nawet 3,5% np.BZWBK).
Twoja ironia jest o tyle żałosna, że w poprzednim wpisie zarzuciłaś bankowi nieuczciwość bo twoja część odsetkowa raty wynosiła 1730 zł a kapitałowa 182. No sorry ale biorąc kredyt 260.000 zł z oprocentowaniem ok.8% chyba miałaś świadomość, że bank rocznie skasuje 20.800zł odsetek (1733zł/mies.) i jakąś tam kwotę kapitału podstawowego. Miałaś raty równe, gdzie bank kasuje dużo większe odsetki, więc następnym razem zaniom zarzucisz komuś nieuczciwość, policz o co w tym chodzi albo zdecyduj się na raty malejące, wtedy część kapitałowa będzie odpowiednio wyższa.
cosmo / 84.38.80.* / 2008-10-19 14:10
no to chyba trzeba mieć mały rozum, żeby brać malejące raty przy kredycie 30 letnim. Każdy głupek, będzie potrafił za różnice kupić akcje, lub obligacje i lepiej na tym wyjść w takim okresie. Nieraz chytrość w stosunku do banków nie popłaca, zwłaszcza że kredyt hipoteczny zawsze będzie najtańszym źródłem pieniądza na rynku.
miś z małym rozumkiem / 83.21.164.* / 2008-10-20 19:31
no to, żeby nie wyjść na głupka, pochwal się swoimi wynikami na GPW z ostatniego roku... co, nie wyszło??? A to pech...
przewalut / 80.48.0.* / 2008-10-15 15:07
Mam podobną sytuację i ja przynajmniej czekam jak narazie.
fran_cik / 89.228.75.* / 2008-10-15 18:03
Zastanawiam się czy warto wziąć teraz kredy we franku. Kurs jest wysoki.
dykczak / 2008-10-16 09:15
Jestem w identycznej sytuacji. Mam kredyt od 4 lat w PLN i właśnie chcę go przewalutować, ale nie wiem co zrobić, gdyż zostało mi tylko 11 lat do spłaty.
Coprawda WIBOR w ciągu ostatnich 2 lat dał mi popalić (rata wzrosła o ok. 500 zł), ale teraz ma iść podobno podwyżka LIBORu. Boję się, żebym nie wpadła z deszczu pod rynnę. Zastanawiam się także jak będzie wyglądał mój kredyt po wejściu Polski do strefy EURO? Jak zachowa się nasz kredyt po przeliczeniu go z PLN na EUR.
Sama nie wiem co zrobić...
Może jest na tym forum jakiś fachowiec? I może troszkę pomóc?
Hen / 87.204.178.* / 2008-10-18 16:30
Jak zmieninisz to wpadniesz. Frank był dobry 4 lata temu pow. 3 zł i w wakacje trzeba było się przerzucić na złotego prze 2 zł
GASIA / 2008-10-16 12:41
Ja też się zastanawiam nad przewalutowaniem bo płacąc w złotówkach czuję się jakbym świadomie zgadzała się na to że przepłacam i nic z tym nie robię. Gdy brałam kredyt 5 lat temu kurs CHF był w okolicy 3 złotych. Teraz zyskałabym na samym kursie 1/3 raty to przyprawia mnie o wściekłość. Wtedy odradzano mi waluty obce ze względu na to, że przy przejściu na euro będzie straszna strata w przeliczniku. Nadal nie wiem jak to będzie wyglądało i czego tak na prawdę boję się od 5 lat. Teraz ogarnęło mnie twórcze zdenerwowanie i zamierzam przewalutować nie baczą na nic. Tym bardziej, że kursy rosną. Byłam na razie u jednego doradcy i wcale mi tego nie odradzał. Zobaczę jeszcze co powiedzą inni.
to sem ja / 89.191.129.* / 2008-10-16 20:36
taaak, jak widać wiele osób ma ten problem z przewalutowaniem..... w takim razie HELP do jakiegoś specjalisty!!! Odezwijcie się proszę ! :)))
Walet / 83.7.151.* / 2008-10-17 11:37
fusy nigdy nie były dobrą metodą do wróżb, nikt Wam nie doradzi bo nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, oprócz banków i grubych ryb które ten zamęt wywołały i manipulują nami od wieków.
piotr_2 / 77.91.24.* / 2008-10-17 12:29
teraz jest okres niepewny jesli chodzi o inne waluty niż PLN. Pozostawienie kredytu w PLN oczywiście moze skutkować wzrostem comiesięcznej raty ale kapitał zawsze maleje. Jeśli kredyt jest w innej walucie przy niekorzestym kursie ( inne waluty drożeją ) może sie okazać iż mimo płacenia comiesięcnych rat kapitał bedzie rósł . Innymi słowy zadłużenie wobec banku bedzie wzrastło. Na obecna sytuację nie ma mądrych ale jesli mogłbym komus doradzić to proponowałbym pozostawienie kredytu w PLN. Niewątpliwą korzyścią takiej decyzji jest spokojny sen, a to w czasch niepewności finansowej wielki skarb. Przewalutowanie proponuje odłożyć aż rynki trochę się uspokoją. Sam taką decyzje podjąłem.
zyczliwy / 193.193.181.* / 2008-10-17 13:44
Aktualnie rata kredytu w CHF jest znacznie niższa niż w kredycie w PLN .Przy kredycie w wysokości 400tys.zł oszczedność wynosi około 100 tys. zł /na 15 lat./ , oczywiście na korzyść kredytów w CHF. Aby rata kredytu w CHF zrównała się z ratą w PLN kurs CHF musiałby wzrosnąc o 20% tj do około 2,75 zł. Ja bym przewalutowała.
miś z małym rozumkiem / 145.237.68.* / 2008-10-17 13:51
jak rata kredytu w CHF zrówna się z ratą kredytu w PLN to nie pozostaje juz nic innego jak rzucić się pod pociąg. Wtedy masz do spłaty kwote o wiele większą niż przy kredycie w PLN i jedynie nadzieje na to, że kurs spadnie (a może nie spadnie). To tyle w temacie tych oszczędności na kredycie w CHF (pozornych i chwilowych oszczędności).
P.S. a pamięta ktoś jaki był LIBOR 3M na CHF w latach 89-92? oscylował w przedziale 8-10%. Niech mnie ktoś przekona, że teraz też tak nie może być...
rereer / 2008-10-18 17:03
Kwota do spłaty jest ważna jesli chcesz naraz splacic kredyt. Czyli przy kredycie 30-40 letnim, to ze przez chwilowe zawirowanie masz chwilowo większe saldo kapitalu do splaty jest tak samo powodem do zmartwienia jak zadowolenie z tego, ze 3 miesiace temu mój kapitał do spłaty (zaciągałem kredyt w CHF 3 lata temu) spadł o 30%. Co z tego? Ja uważam, ze kurs franka jest podbity przez to co sie dzieje na Wegrzech i nie ma nic wspolnego ze stanem polskiej gospodarki - wg mnie długookresowo będzie się umacniał
miś z małym rozumkiem / 83.21.148.* / 2008-10-18 17:40
jeśli rozumiem twój tok rozumowania to podbicie kursu CHG względem EUR, USD i GBP to też jest skutek zawirowań na Węgrzech? Spróbuj spojrzeć na sprawe globalnie a nie tylko na linii PLN-CHF.
Poza tym zanim zaczniesz przedstawiac swoje teorie oparte w wiekszości na fusach i kolorze moczu, zacznij odróżniac umocnienie franka i umocnienie PLN bo piszesz bzdury...
richi / 83.13.247.* / 2008-10-17 14:45
Ja również zastanawiałem się nad przewalutowaniem. Pamiętam jak jeszcze miesiąc temu rozmawiałem z zaprzyjaźnionym doradcą finansowym. Co robić pytam, złotówka sie umacnia, mam już tego dość, codziennie nerwowo spoglądam na franka i patrze jak spada, że sie lata temu zdecydowałem na złotówki do cholery jasnej. Doradca mówi mi wiesz, gdyby franek skoczył tak do 2,5zł to możesz wówczas zacząć sie zastanawiać, ale wiesz kiedy to może nastąpić.... I co? Ku zdziwieniu wszystkich franek zaczął rosnąć. Prawda jest taka, że nikt Moi Drodzy nie jest Wam w stanie powiedzieć co robić. Według światowych ekonomistów nadchodzi globalny kryzys, ja uważam, że oni się nie mylą, prognozowali załamanie rynku juz rok temu, ale nikt tego nie słuchał więc nie kiwnięto palcem, w związku z tym świat jest w jeszcze gorszej sytuacji, bo nic nie zrobił. Nie ma polskich banków, w razie problemów będą ratować rodzime rynki, co ich Polska.. W obliczu kryzysu, tak jak powiedział piotr_2 lepiej przynajmniej spać spokojnie, chybaże ktoś lubi hardcore to ryzyko walutowe niech przyjmuje śmiało na klatę. Oburza mnie że Polska nie bierze na poważnie kryzysu. Mój przyjaciel jest ekonomistą w USA, już rok temu mówił, że bardzo dziwne ruchy finansowe sa wykonywane, o co chodzi pytałem? czeka nas krach jakiego swiat dawno nie widział, ruszyłą lawina, sięgniemy podwójnego dna. To czemu nic nie robicie pytałem... Chca czekać - odpowiadał. No i proszę. U nas jest to samo. Jednym słowem lepiej nie ruszać złotówek, nawet kosztem raty kredytu. Zresztą kredyt lepiej mieć w walucie w której się zarabia. Pytasz o euro: najpierw tzreba będzi ezamienić franka na złotówki a potem przewalutowac na euro - resztę dopowiesz sobie sam (podwójne przewalutowanie). pozdrawiam!
Gros / 212.2.97.* / 2008-10-20 13:29
Od dawna interesuję się sprawami kursów walutowych i najlepszych metod finansowania. Tak jak to jedna osoba tutaj powiedziała ja również odradzam teram zamienianie kredytu złotówkowego na CHF. Sytuacja jest niebezpieczna, system finansowy nie jest odporny na panikę deponujących życiodajne dla banków lokaty, jeśli jeszcze kilka newsów pojawi się w stylu nowy kraj ma problemy, albo Ten czy inny Bank nie wypłaca pieniędzy, a już nie daj Boże któryś bank w Polsce to będziemy mieli piękny odpływ przewrażliwionych inwestorów i popadające w kłopoty jak domino kolejne banki (może nasz rząd je odratuje), i siłą rzeczy dalszy skok wartości CHF/PLN. Ja mam kredyt w CHF-ach to prawda że gdyby teraz był w złotówkach płaciłbym o 1000 zł wyższą ratę, ale jeśli coś się zdarzy w Polsce takiego to klimaty tu bedą jak kiedyś w Argentynie, potem w Rosji, potem w Islandii, teraz zaczątki na Węgrzech. Jak ktoś ma duży kredyt w CHF to można ładnie popłynąć. Dewaluacja waluty o 50-80% to nie jest science fiction, my i inne kraje siedzimy na beczce prochu, mam nadzieję że żadna nowina z Polskiego rynku finansowego jej nie podpali. Mora rada to wytrzymać z PLN-ami aż sytuacja się ustabilizuje, potem można sobie dewagować co się opłaca a co nie.
miś z małym rozumkiem / 83.21.164.* / 2008-10-20 19:36
dodatkowy argument do przemyśleń: dzisiejszy przetarg bonów skarbowych - do tej pory na bony za 1mld zł składano oferty za 2-2,5mld a dzisiaj? za 300mln.... (i to pewnie nasze OFE inwestują...)
Jednym słowem strach ma wielkie oczy a zagranicy nie kusza już nawet nasze wysokie stopy %. A to dopiero początek...
niejakijas / 87.99.14.* / 2008-10-17 21:24
richi!
o co chodzi z tym przewalutowaniem z chf na pln i z pln na euro?
przeciez caly czas jestes winien chf jesli w chf brales kredyt.
niee ma chyba mowy o podwojnym przewalutowaniu?
He? / 212.2.96.* / 2008-10-17 15:14
A z kursem PLN do EURo to jest tak, że najlepiej dla nas będzie jak złotówka będzie mocna, przykłady:
Przy kursie 1PLN : 1EUR osoba zarabiająca 3000 PLN otrzyma po zmianie waluty 3000 EUR
Przy kursie 2PLN : 1 EUR osoba zarabiająca 3000 PLN otrzyma po zmianie waluty 1500 EUR

Dlatego w interesie każdego kraju przed zmianą rodzimej waluty jest to aby ona bardzo mocna. Natomiast w interesie państw strefy EURo jest to aby nasza waluta była słaba. Pytanie czy nasze rządy zadbają o to aby nasza waluta była mocna? Inne kraje o to dbały.
Goto / 84.10.234.* / 2008-10-19 13:34

A z kursem PLN do EURo to jest tak, że najlepiej dla nas
będzie jak złotówka będzie mocna, przykłady:
Przy kursie 1PLN : 1EUR osoba zarabiająca 3000 PLN
otrzyma po zmianie waluty 3000 EUR
Przy kursie 2PLN : 1 EUR osoba zarabiająca 3000 PLN
otrzyma po zmianie waluty 1500 EUR

Dlatego w interesie każdego kraju przed zmianą rodzimej
waluty jest to aby ona bardzo mocna. Natomiast w
interesie państw strefy EURo jest to aby nasza waluta
była słaba. Pytanie czy nasze rządy zadbają o to aby
nasza waluta była mocna? Inne kraje o to dbały.


Nie do końca zgadzam się z tą opinią. Wysoki kurs zlotówki jest niekorzystny dla gospodarki. Dla strefy EURO lepiej jest jakby Polska wchodzila z kursem 3zl za euro a, nie np 4 zl za euro. Dlaczego ? Ponieważ przy wysokim kursie wymiany, np 4zl za euro, dla Polaków Europa jest droga, ale chlep i kielbaske kupujesz w sklepie za rogiem, a w tym przypadku kurs wymiany nie ma znaczenia. Za to nasze firmy i towary są bardzo konkurencyjne (export uslug i towarów). Europa nigdy nie zgodzi się na wysoki kurs wymiany, bo to tak jakby np teraz polączyć Polskę i Ukrainę, kto na tym więcej by skorzystał ?
He? / 212.2.96.* / 2008-10-17 15:02
> najpierw tzreba będzi ezamienić franka
> na złotówki a potem przewalutowac na euro

A to niby dlaczego? Kredyt zostanie Ci w CHF, a będziesz go spłacał w euro zamiast w złotówkach.
zyczliwy / 83.30.236.* / 2008-10-17 16:24
Porównywanie rat kredytu w ZŁ oraz w CHF zostało wyliczone przy załozeniu stałych rat, uwzgledniając zwiększenie kwoty kredytu o wzrost kursu oraz wrost kredytu / ok.4%/ z tytułu róznych kursów przy nabyciu oraz spłacie- kurs kupna oraz sprzedaży. Sama zaciągnęłam kredyt w CHF po kursie 2,75 przed pięcioma laty i właściwie zaoszczędziłam w stosunku do złotówek około 50 tys. zotych i nadal korzystam.
miś z małym rozumkiem / 145.237.68.* / 2008-10-17 16:31
jak rozumiem te 50tys zaoszczędzonych pieniędzy to jest różnica pomiędzy tym co faktycznie w ciągu tych 5 lat spłaciłaś a tym co byś spłaciła w przypadku kredytu w PLN? Coś mi się zdaje że piszesz jednak o wirtualnych zaoszczędzonych 50tys.... co już za 3 dni może okazać się nieaktualne...nie wspominając, że po kolejnych 5 latach możesz być 60tys. do tyłu ale za to za to z niegasnącą nadzieją, że może jednak trend się odwróci i CHF spadnie...
Michal Asman / 2008-10-17 19:10
Nie panikować normalnie spłaca raty.

W tej chwili stawki procentowe idą w górę ze względu na wzrost lokat bankowych , z których to banki pożyczają nam pieniądze między innymi na kredyty hipoteczne.

Różnice między stawkami WIBOR/LIBOR/EURLIBOR wynika tylko przez wysokość depozytów.

Proszę zadać sobie pytanie na przykładzie 100 000 zł. Wpłacając na lokatę złotową możemy otrzymać 7%. Ile otrzymamy lokując równowartość tej kwoty w EURO, czy Frankach Szwajcarskich?

Tak więc nie musimy wpadać w panikę, że koszty kredytów wzrastają, bo nigdy nie trwa to w nieskończoność.

Raz idzie w górę za jakiś czas spada i wszystko się wyrównuje, dlatego warto wyliczać sobie średni roczny koszt kredytu z całego okresu kredytowania.

Nie warto nam też nadpłać kredytu oraz skracać jego okres kredytowania, żeby było nas zawsze stać na jego spłatę.
ploi / 78.8.21.* / 2008-10-19 21:06
STADO,STADO !!!! WSZYSCY SPRZEDAJA FRANKA,LUB CHCA ZAMIENIC KREDYTY NA FRANKA --TYPOWE STDNE DZIAŁANIE JAK NA SZCZYCIE HOSSY , a wiec waluty 100% w góre i po kolei bedzie przewalutowywali kredyty na złotówki ,jedni szybciej inni pozniej ,ale wszyscy podbijecie cena na 5-6 zł.
Prawie nikogo nie znam kto ma kredyt mieszkaniowy w złotówkach,wszyscy maja CHF ,wszyscy beda odkupowac tego franka tak jak wszyscy m.in przyczynili sie do jego spadku

Powodzenia
Mordad / 2008-10-28 16:39
Kto ma kredyt w złotówkach przecież to % to istne lichwiarstwo, jak tylko ktos jest w stanie to powinien zmieniać na CHF.... przeliczyć ile musi pójść w górę CHF żeby to nie było opłacalne.

Proste wyliczenie przy kredycie w CHF rocznie płacę 11.400zł odsetek rocznie przy PLN odsetek byłoby co najmniej 25.500zł. To ile musi wzrosnąć kurs CHF żeby kredyt w PLN był opłacalny ?? do 5-6 PLN jak bedzie taki kurs to WIBOR bedzie 15%... więc i tak się nie opłaci.....

Najnowsze wpisy

Kredyty samochodowe - najlepsza oferta: