Forum Forum inwestycyjneFundusze

portfel TFI --- prosba o opinie

portfel TFI --- prosba o opinie

trodatf / 2009-03-09 22:23
prosba o opinie - inwestycja na 3-5 lat:
SEB FIO Subfundusz SEB Stabilnego Wzrostu -25%
LM Akcji - 37,5 %
Unikorona Akcji - 37,5 %

Zakup jednostek poczawszy od dzis co 2 tygodnie (za 5% posiadanego kapitalu) - czyli przez kolejne 40 tygodni
Wyświetlaj:
lukaszn19 / 2009-03-13 03:00 / Tysiącznik na forum
nie wiemjakim kapitalem dysponujesz ale wyszukaj sobie tanie akcje i za 30% Twojej kwoty zrob taki zakup, a za 5 lat te 30% zroni 50 razy tyle co ta reszta 70% pzod
Pilsener / 2009-03-15 23:55 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Tanie akcje? Tanie to psy jedzą... Ja bym szukał jeśli już to akcji spółek w dobrej kondycji i z perspektywą rozwoju, a takie spółki nigdy nie są tanie - kupowanie jakiegoś bankruta w nadziei na łatwy i duży zysk to moim zdaniem loteria lub spekulacja, a nie inwestowanie, taka spółka nigdy nie będzie dobra na długi termin - myśląc o przyszłości powinno się wybierać spółki stabilne i najlepsze.

Zresztą zrób eksperyment: cofnij się o rok wstecz i Ty będziesz kupował co kwartał/miesiąc te spółki, które najwięcej straciły (tanie) a ja te, które straciły najmniej. Kto z nas po roku czasu będzie dysponował większym kapitałem?
lukaszn19 / 2009-03-16 18:03 / Tysiącznik na forum
i jeszcze jedno slowko do pana Pilsener, kupilem dzis rano najtansza spolke na Dji czyli Citygroup (czyli ta co jedza psy wedlug Ciebie) i na obecna chwile ma zysk za dzien dzisiejszy ponad +30%,(jutro sprzedam, by miec pewny zysk) nie za ogromna kwote ale przez rok tego w fundach nie zarobisz pozd (a okazje sa po to by znich kozystac, nie nie wypisywac utrwalone w stadzie formulki)
Pilsener / 2009-03-16 21:29 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Masz oczywiście rację, ale nie nazywaj tego inwestowaniem długoterminowym. Kupiłbyś to samo na 5 lat? Sam kupuje takie spółki, by dużo i szybko zarobić, ale jestem przeciwny promowaniu spekulacji początkującym graczom, bo to najkrótsza droga do tego, by roztrwonili swój kapitał. Równie dobrze mógłbyś być teraz w plecy 30%, a za pół roku CIty mógłby zbankrutować.
_maciejk / 2009-03-16 18:26
lukaszn, czy Ty może inwestujesz za pomocą emaklera. Co mógłbyś polecić dla ludzi z Polski, a może jekieś typy wśród akcji ?
lukaszn19 / 2009-03-16 18:32 / Tysiącznik na forum
emakler troche wolny jak na obrot akcjami, ale teraz testuje i jak narazie znakomicie sie prezentuje platforma fxpro i tam mozesz sprobowac z akcjami, a polskie to mam lotos, millenium ale wycofam srodki, poniewz amerykanski rynek jest o niebo lepszy (lepsza plynnosc i duzo wiekszy) pozd (lada dzien bedzie korekta to bedzie dobry moment na kupno)
_maciejk / 2009-03-16 19:17
możesz mi napisać czemu jest za wolny na czym to polega ? Miszkając w Polsce raczej trudno inwestować w amerykański rynek ?
lukaszn19 / 2009-03-16 19:37 / Tysiącznik na forum
dlugi czas zlecen (1 dzien ) a na akcjach czasem to b.dlugo
_maciejk / 2009-03-16 19:44
czytałem trochę regulamin i według niego jeżeli dam zlecenie w czasie trwania sesji to wykonują mi je prawie natychmiastowo, a może coś pokręciłem ?
lukaszn19 / 2009-03-16 19:57 / Tysiącznik na forum
nie uzywam za czesto tej platformy, ale mi zlecenie wykonali na drugi dzien i to po cenie zamkniecia na 100% pozd
_maciejk / 2009-03-16 20:35
kurcze, są ta pewne zastrzeżenia...pewnie to o to chodzi. Ta okazja, o której mowisz to koniec korekty wzrostowej w bessie, tak ?
u2mart / 2009-03-16 18:32 / Tysiącznik na forum
Nie pamiętam kto ostatnio polecał Rafako ale rzeczywiscie szło jak burza, jakby więcej takich typów było
lukaszn19 / 2009-03-16 00:16 / Tysiącznik na forum
wybor takiej spoki o ktorej Ty mowisz to zadanie dopiero na 3 fale hossy, przy pierwszym odbiciu zyskuja najwiecej najbardziej przecenione i nie wiem czy zyjesz w tym samym siwecie co ja, ale moim zdanie mozna kupic tanio akcje rowniez solidnych spolek w porownaniu do tego co bylo, nikt nie powiedzial ze wszystkie musza kosztowac tyle co citygroup 0,99$, sa dobre spolki przecenione o50%, 60% to tez jest tanio(oczywiscie trzeba sie rowniez troche orientowac jakie akcje wybrac) ale jezeli wolisz mozesz kupic za 2 lata jak beda po 50$ wtedy bedzie to solidna spolka pozd
trodatf / 2009-03-15 12:02
Gdyby wyszukanie "tanich" akcji bylo proste - to bym to zrobil. Ale kompletnie sie na tym nie znam - stad tez decyzja o ulokowaniu wolnych srodków w fundusze.
Zastanawialem sie nad np ropczycami - ale te umoczyly na opcjach, rozważalem tez lotos i amice. Natomiast nie znam sie na tym na tyle zeby 30% srodkow przeznaczyc na nauke :))
lukaszn19 / 2009-03-15 20:29 / Tysiącznik na forum
to moze czas na nauke skoro juz bez odpowiedniej wiedzy zabrales sie do inwestowania?na ty nigdy nie stracisz i nikt Ci tego nie zaberze pozd
trodatf / 2009-03-16 22:55
jeszcze sie nie zabralem - dopiero chce rozpoczac - i jak na razie chce zaczac od TFI
mfundusz.pl / 79.163.54.* / 2009-03-13 00:17
W zasadzie ten portfel nie ma dywersyfikacji. Wszystkie fundusze krajowe i wszystkie oparte o naszą GPW. Jeśli będą spadały indeksy to ten portfel też będzie tracił.

A co do doboru funduszy to trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań: czy to jest portfel dopasowany do profilu inwestora? Ile środki mogą pozostać w tych funduszach? itp.

Jest wiele pytań bez których nie można ocenić portfela. Każdy musi mieć dobrany portfel do własnych potrzeb.
Rafson / 83.7.255.* / 2009-03-12 11:52
Sposób zakupu dość sensownie dobrany ale co chodzi o portfel to nie za ciekawy
po pierwsze zgodzę się z przedmówcą prowizje mają wysokie i nie zgodzę się więcej akcji powinno być w obecnym czasie i na 3 - 5 lat to super sprawa chyba widać co się na rynku akcji dzieje te spadki nie będą wieczne a jak się zazieleni to będzie dopiero radość z zysków
Pilsener / 2009-03-12 12:38 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
No to się kupi więcej akcji jak się zazieleni, po co siedzieć na akcjach w czasie bessy i kryzysu? W najbliższe 2 lata zarobię 12-15% (a może więcej) na obligacjach bez praktycznie żadnego ryzyka, a o ile musi w tym czasie się giełda podnieść, by zysk był adekwatny do większego ryzyka? 20-30%, czyli z obecnych 1500 do 1800-1950. Jest to jak najbardziej realne, ale nie wysoce prawdopodobne, dlatego dla tych paru % więcej odradzam teraz ładowanie się w akcje. Okazji do zakupów nie zabraknie, lokalnych dołków będzie jeszcze multum.
tedchom / 2009-03-12 12:41 / Tysiącznik na forum
hmm zobaczymy , wiadome zawsze ktoś z nas będzie miał racje :)
tedchom / 2009-03-12 12:38 / Tysiącznik na forum
witam dokupując przez 40 tygodni to dałbym akcyjnych fundów więcej ale 100% w akcyjne
cmokniety / 83.238.171.* / 2009-03-10 15:07
Fatalny ten portfel. Szczerze.
Wszystkie wymienione przez Ciebie fundusze inwestuja w Polsce, wszystkie pobieraja gigantyczne prowizje.
Pilsener / 2009-03-10 08:21 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Za dużo akcji jak to ma być inwestycja na 3-5 lat - polecam nie więcej niż 50% akcji
2. Zamiast funduszu stabilnego wzrostu lepiej kupić fundusz pieniężny/obligacji i akcyjny w odpowiednich proporcjach - wyjdziemy na to samo a zaoszczędzimy na prowizjach
3. Moim zdaniem niezbędna jest większa dywersyfikacja - co najmniej trzy fundusze akcji (trzy to dobra liczba) i trzy bezpieczne. Zmniejsza to nasze szanse wpadki, gdy któryś fundusz na czymś umoczy (a to nader częsty ostatnio wypadek, nikt nie chce się przyznać, ile ma toksycznych aktywów, derywatów etc. - będzie to pewnie g.. wypływać jeszcze przez dwa, trzy lata) - nawet jak inwestujemy tylko 1000 zł to warto to podzielić pomiędzy kilka funduszy (jeśli jest taka możliwość, niektóre fundusze mniej niż 1 tys. nie przyjmują)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy