Forum Forum prawneKarne

poświadczenie nieprawdy

poświadczenie nieprawdy

AISHA / 2008-03-19 10:36
OSOBA PRACUJĄCA W FIRMIE NA STANOWISKU BIUROWYM WYSTAWIŁA PRACOWNIKOWI ZAŚWIADCZENIE O ZAROBKACH NA KTORYM ZOSTAŁY ONE ZAWYŻONE.WIEM ŻE JEST TO POŚWIADCZENIE NIEPRAWDY I WYROK ZA TO WYNOSI OD 3 MIESIECY DO 5 LAT POZBAWIENIA WOLNOŚCI.
BIORĄC POD UWAGĘ ŻE OSOBA TA NIE MIAŁA WCZEŚNIEJ KONFLIKTU Z PRAWEM JAKIE WYROK FAKTYCZNIE MOŻE DOSTAĆ? WIEM ZE MOŻE TO BYC ZAWIESZENIE NA ILEŚ LAT ALE TAK NAPRAWDE W PRZYBLIŻENIE JAK TO MOŻE WYGLĄDAĆ??
Wyświetlaj:
Nepi / 194.149.88.* / 2008-03-19 14:00
To bedzie zależeć od kilku czynnikow. Primo, jaka była skala tego zawyżenia i w jakim celu to zrobiono. Opisz dokładniej stan faktyczny, wtedy bedziemy mogli stiwierdzić czy jest np. szansa zakwalifikować to jako przypadek mniejszej wagi z art. 271 par. 2 KK. Jezeli tak, to mozna tu nawet liczyc na Warunkowe Umorzenie Postępowania. Jeżeli nie, to oczywiscie bedzie zależało od zachowania oskarżonego (no i prokuratora), jeżeli osoba nie była wcześniej karana, to w najgorszym wypadku powinno się to skończyć zawiasami. Jest jeszcze opcja nadzwyczajnego złagodzenia kary, ale nie wiem jak by to wyglądało w tym przyadku, bo nie jestem ekspertem od Karnego. Prosze natomaist o sprecyzowanie stanu fatycznego wtedy bedziemy wiedziec gdzie szukac.
AISHA / 2008-03-19 14:20
ZAWYŻENIE BYŁO MNIEJ WIĘCEJ O KILKASET ZŁ JAKIEŚ 500. A ZAŚWIADCZENIE PRACOWNIK WYKORZYSTAŁ DO WZIĘCIA KREDYTU TYLE ŻE NIE MA PROBLEMÓW Z JEGO SPŁACANIEM NIE MA ZALEGŁOŚCI. PRACOWNIK POWIEDZIAŁ ZE OSOBA TA WYSTAWILA MU TO ZAŚWIADCZENIE NA JEGO SZCZEGOLNA PROŚBĘ.
DZIĘKUJE ZA POMOC I PROSZE O DALSZE INFORMACJE
Nepi / 194.149.88.* / 2008-03-20 01:39
Hmm zatem jest duza szansa na zakwalifikowanie tego jako przypadku mniejszej wagi, proponowalbym zeby oskarżony sprobowal dogadac sie z prokuratorem w sprawie wniosku o warunkowe umorzenie postepowania, wtedy sankacja karna za ten czyn bedzie praktycznie żadna, a i nie bedzie to miało nawet skutków skazania. Jeśli by sie nie udało, w co w tym przypadku nie wierze bo przy takiej kwocie kwalifikacja nie może być inna, to wtedy pozostaje dobrowolne poddanie się karze i jakiś niewielki wyrok w zawieszeniu (Bardziej korzystny niż np. grzywna, ze wzgledu na okres zatarcia skazania).

Bardziej natomiast martwilbym sie naszym kredytobiorca, bo wchodzi tu w gre kwalifikacja kumulatywna podżegania do poświadczenia nieprawdy i oszustwa (art. 270 par 2 w zw. z art 18 par.2 + art. 286 par. 1 albo 2 - zaleznie od wysokości kredytu jaki otrzymał).
AISHA / 2008-03-20 14:55
DZIEKUJĘ ZA POMOC. PROSZĘ MI JESZCZE POWIEDZIEĆ JAK MA PRZEBIEGAĆ SPRAWA ZE ZŁOŻENIEM WNIOSKU O UMORZENIE POSTĘPOWANIA. OSKARŻONA MA TO NAPISAĆ I GDZIE DOSTARCZYĆ? NA RAZIE BYŁA DOPIERO WZYWANA NA POLICJĘ W ROLI ŚWIADKA W SPRAWIE TEGO PANA CO WZIOŁ KREDYT.NIE MA POSTAWIONEGO ZARZUTU.KIEDY TO ZŁOŻYĆ I JAK PROSZĘ NAM POMÓC BO NAPRAWDĘ NIE WIEMY JAK TO DALEJ MA PRZEBIEGAĆ.
Z GÓRY DZIĘKUJĘ.
Nepi / 217.96.58.* / 2008-03-20 17:20
Zatem narazie nie jest jeszcze podejrzanym w sprawie, wiec wszystko na spokojnie. Jeżeli nie przedstawiono jej jeszcze żadnych zarzutów, to czasu na działanie jest na prawde sporo. Radziłbym zaczekac i w miedzyczasie postudiować też troche KPK. Wniosek o warunkowe umorzenie postepowania składa prokurator (zamaist aktu oskarżenia), podaje też w nim propozycje okresu próby i ewentualnych obowiązków, dozoru itp. (odsyłam do art. 336 KPK i stosownych przepisów KK). Narazie warto pamiętać, że nie jest tak źle i poczekac aż zostaną przedstawione zarzuty, wtedy dowiemy się jaką kwalifikacje zastosuje prokuratura i bedzie można przejśc do konkretnych działań.
AISHA / 2008-03-20 17:36
NO TAK ALE Z TEGO CO CZYTAŁAM TO I TAK JAKIS ZARZUT ZOSTANIE JEJ POSTAWIONY. CZYLI TERAZ ZOSTAJE TYLKO CZEKAC?
DZIEKUJĘ BARDZO I POZWOLE SOBIE NAPISAC JAK TO SIE WSZYSTKO POTOCZYLO.

Najnowsze wpisy