Forum Forum inwestycyjneFundusze

Potrzebna konstruktywna rada badz opinia doswiadczonego gracza.

Potrzebna konstruktywna rada badz opinia doswiadczonego gracza.

jacquesmayol / 2007-07-30 00:51
Witam Uprzejmie.

Moj portfelik jak widac dostepny do przegladania.

Moj Kapital 127k

82k juz wlozone.
45k pozostaly kapital.

15k w Investor BiR FiZ
13,7k w ING Sektor Finansowy (podczas promocji prowizja przy zakupie 0%)

4 fundy akcji, w 3-ech ratach, 4k, 5k, 5k (docelowo 14k w kazdym) razem 56k

narazie wplacilem jak widac 1-sza rate
AiG Akcji
Idea Akcji
Legg Mason Akcji
Unikorona Akcji

SEB3 Akcji (tu niewiele bo 900zl) nastepnie po 800 (docelowo 2,5k, nastepnie co miesiac 500zl)

4 MiSie w 3-ech ratach, 3,5k, 3,5k 3k (docelowo 10k w kazdym) razem 40k

BPH Dynamicznych Spolek
Millenium MIS
PZU MIS
Skarbiec MIS

w Millenium wplacilem calosc (popsulo mi to plan gdyz oglosili zawieszenie zbywania jednostek jakos na poczatku lipca wiec musialem kupic cala docelowa kwote jaka chcialem wlozyc gdyz pozniej nie mialbym takiej okazji, choc ciezko to nazwac okazja bo wlasnie ten fund generuje najwieksza strate w moim portfelu bodajze cale 10%)
w pozostalych mam 2 raty, 1-sza kupilem razem z akcyjnymi pod koniec czerwca, nastepnie dalem sie zwiesc analitykom i gdy mWig byl na poziomie 5330 czy cos kolo tego posluchalem slow ze to juz koniec korekty w tym sektorze spolek, fakt udalo sie zlapac dolek i nastepnego dnia oba mWig z sWIG spadly po 3%, mWig do bodajze 5180, a ten dzien byl dniem ktory TFI liczylo jako zakup moich jednostek. Nastepnego dnia zielony kolor i wszystko zapowiadalo sie obiecujaco.

Komentarz:

Zamierzam inwestowac pare lat, lecz nie wykluczam ze jakas czesc srodkow moze 10-20% bedzie mi potrzebne za okolo 2 lata(mam zamiar porobic pare kursow na pletwonurka, zakupic sprzet, aparat cyfrowy z obudowa podwodna itp, ale to jeszcze nie teraz), inwestowalem jedynie w akcje, gdyz moj horyzont to przynajmniej 5 lat a pewno i dluzej, z regoly jesli spadaja fundy akcyjne to spadaja tez fundusze zrownowazne i stabilne, a sadze ze 5 lat to wystarczajacy okres czasu zeby zarzadzajacy potrafili wyprostowac wyniki nawet z wiekszych krachow, jestem mloda osoba mam 21 lat, bede zaczynal studia, zatem pieniadze nie beda mi potrzebne a bede sie utrzymywal za prace dorywcza oraz z pieneidzy ktore odlozyli rodzice na moje studia, oczywiscie ich nie uwzglednialem w kapitale bo ich nie inwestuje. Inwestuje poprzez mBank staram sie unikac prowizji przy zakupie jednostek, bo uwazam ze bez sensu jest tracic pieniadze na jakies oplaty. Pare dni temu gdy dowiedzialem sie ze Arka Europy Wschodniej jest rowniez bez prowizji postanowilem zrezygnowac z funduszu AiG akcji, tzn. 2 i 3 rate czyli 10k przeznaczyc na Arke Wschodnia, a te 4k wyciagnac dopiero jak odrobi straty czyli pewno za jakis czas. Zdaje sobie sprawe ze glupota bylo by wyciagnac teraz pieniadze skoro posiadam jeszcze sporo srodkow i moge kupic fundy po promocyjnych cenach, takze o glebokosc korekty na Wig i Wig 20 jestem spokojny, waznym sygnalem dla mnie byloby gdyby Wig 20 spadl ponizej silnego oporu na 3402, ale pewno i to bym przezyl, natomiast nie wiem co zrobic z misiami, generalnie moge zacisnac porty i trzymac nawet do 30%-40 strat, ale boje sie ze to jest efekt jojo, ludzie mysleli ze misie to maszynka do robienia pieniedzy i rekordowo w pare dni potrafili wplacac setki milionow zloty, juz teraz dotkliwa jest korekta, indeksy te stracily bodajze caly 3 miesieczny zysk na benchmarku, pytanie co sie stanie jesli ludzie rownie szybko zaczna umazac jednostki co je kupowali. Bo jakby nie bylo tych pieniedzy tam nie jest duzo, 250m DWS, okolo 400m PZU i BPH, 300m skarbca, 300m millenium i to by bylo na tyle, jesli ludzie wyplaca powiedzmy 1/3 srodkow przy obecniej sytuacji to jest to gwozdz do trumny. Jakie rady i opinie, co zrobilem, zle co moglem zrobic lepiej, i co jeszcze moge zrobic bo wciaz moge zrobic sporo posiadajac wiecej jak 1/3 kapitalu w gotowce.

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
jacquesmayol / 2007-08-01 00:32 / portfel / "How deep can you go?"
cos czuje ze to nie koniec spadkow, 1-2 dni oddechu i chyba dalej ponurkujemy, w USA dzis dalej przecena, obroty u nas niewielkie, moze jakos wyniki bankow napedza nas troche w najblizszych dniach, ale to bedzie wyjscie z przed stanu korekty, sporo ludzi wyjdzie na zero, pewno wtedy posprzedaje akcje i nurkujemy dalej.
Ciekawe co to bedzie, ja sie jeszcze wstrzymam z dokupywaniem bo sadze ze WIG 20 dobije do 3500 :P
TaS / 2007-08-01 00:57 / Tysiącznik na forum
co do bankow - nie sadze, chyba,ze krotkoterminowo - kredyty zaczynaja byc problemem.

co do spadkow... niestety moga byc.

wig20 3500 - zdrowo, ale niezbyt mi na reke ;)
jacquesmayol / 2007-08-01 13:26 / portfel / "How deep can you go?"
ulalala, wykrakalem :) dobrze ze mam jakies pieniadze na zakupy :)
TaS / 2007-07-30 23:43 / Tysiącznik na forum
dawno nie było tu takich wywodów :)

ekeft jojo... dobrze to nazwałeś - ja tez jakis rok temu chciałem założyć sobie misia (wtedy były bodaj dwa) i na szczescie powstrzymalem sie. bo choc nie zarobilem jakis 120% to tez moja psychika jest nietknieta :) łatwo jest sie przyzwyczaić do duzych zysków.

osobiscie cieszy mnie,ze po ogromnej kampanii reklamowej i złotych wróżbach dla funduszy mis, po tym jak ludzie wpakowali oszczednosci zycia liczac na 10% miesiecznie, przyszła korekta...

jestem złośliwy? nie, ja po prostu ciesze sie,ze wielu ludzi dostanie nauczke, obudzi sie i zacznie myslec...

co do umarzania jednostek: fundusze maja w statutach zapis o 10% progu umorzeń po jego przekroczeniu mogą wstrzymac wyplaty.
do drugie po zeszlorocznym maju naplywy do tfi byly rekordowe...

poza tym wedle mojej opinii fundusze, zwlaszcza te niedawno otwarte i szybko lykajace kapital - siedza na kasie, własnie ze zwględu na mozliwe masowe umozenia. umoza strachliwym bez specjalnego naruszania portfela.

piatkowe info w wiadomosciach (BAAARDZO NIEPROFESJONALNE... własciwie nic nie powiedzieli poza tym,ze "moze byc bessa" i ogolnie straszyli) moglo ludzi troche poruszyc, ale bylbym dobrej mysli.

co do Twoich inwestycji :

zupełnie inny mamy profil choc wiek wcale nie tak odległy :) odłożenie osobno kaski na studia to genialna rzecz.

co do srodkow na najblizsze zakupy: wsadzilbym to wszystko w bezpieczne fundusze. Albo gwarancja kapitału, albo obligacje/gotówkowe..

zastanow sie nad choc jednym certyfikatem INV FIZ GOLD :) wejdizesz do pierwszej ligi...

moze cos z zagranicy?

i tak juz zupełnie na koniec: 10 tys warto przeznaczyc na nauke inwestowania na giełdzie... mowie serio - załóż rachunek, czytaj, ucz sie, probuj... mozesz wiele nowych doswaidcznen zdobyc, a te sa wiecej warte niz kasa.

co do aparatów: polecam canona, teraz jest chyba juz nowszy ale 300D to kombajn niezajezdzalny :)
jacquesmayol / 2007-07-31 13:00 / portfel / "How deep can you go?"
No aparat bede chial kupic prawdopodbnie jakis lepszy zeby posluzyl na wiecej lat.

Co do certyfikatow GOLD, jakos nie jestem przekonany do tego zlota i jak ono moze rosnac, fakt spada od paru miesiecy ten certyfikat i moze by to byl dobry czas na zakupy ale chyba lepiej bylo to zrobic na poczatku dzialania funduszu.

Co do gieldy to jak najbardziej, tyle ze jeszcze za wczesnie dla mnie, narazie czytam, jako pierwsze wybralem Inteligentny Inwestor B.Grahama, nie mam wogole pojecia jak to wszystko dziala, tyle mozliwych samych opcji kupna, sprzedazy, po czym wiadomo i jak wywnioskowac kiedy dana spolka ma szanse wzrostu kiedy jest beznadziejna, czy jej aktualna cena faktycznie odpowiada wartosci danej spolki. Mialem taki plan zeby po jakims czasie wprowadzic na gielde 10k jak fundusze przyniosa mi taki zwrot, zeby miec ta swiadomosc iz moge sie tymi pieniedzmi bezkarnie bawic:)

a teraz odnosnie pozostalych srodkow, myslisz ze teraz jest dobry czas wejscia, jak dzis 2 raz skonczy na zielono, wycena bedzie jutro i jesli tez bedzie na zielono to znow na gorce kupie :]
TaS / 2007-07-31 23:52 / Tysiącznik na forum
dzis stany rozczarowaly... ale moze to wlasnie sygnal :)

dla mnie sprawa jest prosta - kupuj małymi kroczkami :) to najbezpieczniejsze rozwiazanie :)
jacquesmayol / 2007-07-30 14:52 / portfel / "How deep can you go?"
temat up, naprawde nikt nie ma pomyslu?

Pozdrawiam
sebastian.drutowski / 2007-07-30 16:50 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Portfel jest dosyć ciekawie pomyślany, ale brakuje mi trochę wentylu bezpieczeństwa - no bo co będzie jak dojdzie do długotrwałego odwrócenia trendu? Ja na około 80-90 tyś. zaangażowania w fundy akcyjne już bym się zatrzymał. Resztę wrzucił bym w aktywną alokację i fundusze bezpieczne obligacyjno-pieniężne. Trochę dużo tych funduszy akcji. Dlaczego tam są aż cztery misie (właściwie wszystkie - no może oprócz BPH mają zbliżony do siebie skład akcyjnego portfela), wystarczyły by w zupełności dwa (PZU i Millennium), a zaangażowanie w nie obniżył bym do poziomu jakiś 25 tyś. Z akcyjnych oprócz dwóch misiów zostawił bym tylko Leg Masona, Unikoronę, Investor BiR, ING Sektor Finansowy i Arkę Europy Wschodniej.
Portfel wyglądał by w przybliżeniu tak:
14.000 Investor BiR
10.000 Arka Europy Środk.-Wsch.
15.000 ING Sekt. Finans.
10.000 PZU MiS
15.000 PZU Millennium
15.000 Leg Mason
10.000 Unikorona
15.000 Uniaktywna Alokacja (nawet za cenę złamania zasady dywersyfikacji, bo to b.dobry fundusz)
23.000 Fundusze obligacyjno-pieniężne
jacquesmayol / 2007-07-31 12:35 / portfel / "How deep can you go?"
Problem w tym ze w chwili obecnej jestem sporo pod kreska na niektorych fundach, dlatego nie wchodza w gre zadne ruchy sprzedazy ani konwersji. PZU Millenium mam 10k i sa zamknieci na wplaty, poza tym to fund juz jakis czas dzialajacy, sadze ze lepiej byloby go wymienic na nowootwarty Skarbiec jesli juz zmniejszac kapital na MiSiach.
Fundusze obligacyjno-pieniezne, jest ich tam calkiem sporo, duzo zagranicznych w ktore chyba sie nie oplaca wkladac pieniedzy, jakies konkretye sa dajace 4-6% zyskow rocznie?

Jak widac wczoraj gielda troche nie wiedziala w ktora strone isc, choc na misiach male odreagowanie, dzis ladnie na polnoc choc najwazniejsze dane o 14.30 i przed 16, ale zakladajac ze wszystko pojdzie na zielono to warto dzis zlecac kupno funduszy z wycena na jutro?
kasiagm / 2007-07-31 13:51
Oczywiście, jakieś ruchy można robić w momencie gdy straty zostaną chociaż częściowo odrobione. Nie chodziło w moim portfelu, który przedstawiłem powyżej o jakieś sztywne trzymanie się wysokości wpłat na dany fundusz (bo to naprawdę nie ma znaczenia czy w millennium będzie 15.000 a w PZU 10.000, czy na odwrót). Chodziło mi bardziej o zaprezentowanie innej strategii myślenia. Nie chcę się powtarzać, ale naprawdę Twój portfel będzie miał większą płynność jeśli będzie wydzielona w nim pewna część bezpieczna (mogą to być fundy bezpieczne, może to być też lokata, czy jakieś konto oszczędnościowe - czasami jakaś niespodziewana gotówka jest bardzo potrzebna). Co do fundów obligacyjno-pieniężnych one spokojnie dają zarobić w granicach 4-6% rocznie. Wystarczy wejść na stronę analizy online i zobaczyć, które mają najwyższe rekomendacje i ratingi na dłuższe inwestowanie. Nie zapominał bym również o części pośredniej portfela czyli funduszach stabilnych i aktywnej alokacji. Ja osobiście lubię te drugie, które lepiej sprawdzają się w okresach niepewności i dużych wahań indeksów giełdowych, ale można znaleźć też kilka ciekawych funduszy stabilnych. Ostatnio coraz bardziej pozytywnie zaskakuje mnie np. fundusz SEB4. Nie miałem o nim dotąd dobrego zdania, ale będę teraz musiał pochylić przed nim czoła, bowiem oferuje cały czas wysoką stopę zwrotu przy wyjątkowo niskim ryzyku inwestycyjnym (chodzi głównie o tzw. wskaźnik Sharp'a).
sebastian.drutowski / 2007-07-31 14:08 / "Uznany doradca inwestycyjny"
A co do giełdy to byłbym ostrożny. Wcale nie jestem taki pewien, że odbicie będzie na tyle silne, abyśmy szybko wrócili na ścieżkę wzrostową.
Egzorcysta / 2007-08-03 04:52 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Na razie idzie ladnie - moze to juz to?
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy