Forum Forum prawneCywilne

pozyczka, poreczyciel, zaklad pracy

pozyczka, poreczyciel, zaklad pracy

AAggaa / 83.27.203.* / 2009-09-30 15:25
Witam, poszukuje porady dla mamy. Kilka lat temu mama poreczyla pozyczke w zakladzie pracy (szpital) swojej kolezance. Jak sie pozniej okazalo osoba ta byla zlodziejka, zaklad pracy poszedl jej na reke i pozwolil samemu sie zwolnic bez dyscyplinarki. Odchodzac podpisala oswiadczenie ze zobowiazuje sie do splaty kredytu. Pomijam fakt ze mimo nie splaconego jeszcze kredytu (ktory byl poreczany przez mame) otrzymala kolejny w tym samym zakladzie. Odchodzac w sumie juz miala 2. Dzis mama (poreczyciel) otrzymala wezwanie z zakaldu pracy do wplaty zaleglosc w wysokosci 50% zaleganej kwoty w terminie 14 dni.
Moje pytanie jest nastepujace. Czy jest mozliwosc unikniecia splaty. Czy zaklad pracy nie powinien najpierw egzekwowac splaty od tej kobiety - wkoncu odchodzac z pracy zobowiazala sie do splaty. Nie wiem czy w tym momencie jest gdzies zatrudniona. Powinni chyba jej w pierwszej kolejnosci zalozyc jakas sprawe... no nie wiem. Czekam na porady od osob orientujacych sie w temacie.
Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi.
maniche / 193.111.166.* / 2009-09-30 16:11
Występuje tutaj coś takiego jak odpowiedzialność solidarna. Czyli jak jedna osoba nie spłaca to musi to zrobić druga. Jak twoja matka spłaci zakład pracy to wtedy będzie mogła sądownie dochodzić zwrotu pieniędzy od koleżnki

Najnowsze wpisy