Forum Forum prawnePracy

praca a KRUS

praca a KRUS

madzia_2008 / 95.40.204.* / 2011-11-08 17:19
Mam pytanie czy będąc ubezpieczonym w KRUS można pracować zarobkowo i jak to wygląda z perspektywy prawa
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-11-08 18:04
Wygląda to tak, że oczywiście zarobkowanie może ubezpieczony w KRUS podjąć, ale jeśli jest to zarobkowanie dające przychód podlegający obowiązkowemu ub. społecznemu- powoduje to oczywiście jemu podleganie, a przestanie podlegania KRUS.
Zatem zlecenie, umowa agencyjna, etat, DG skutkują "przejściem" do ZUS. Umowa o dzieło niczego nie zmienia.
W związku z kwartalnym opłacaniem KRUS bywa więc, że jest się ubezpieczonym w obu systemach- np. od pierwszego dnia etatu do końca kwartału , w którym etat się rozpoczął- bo wtedy podleganie KRUS wygasa.

W pewnych okolicznościach prowadzący DG może pozostać w KRUS jeśli :
1) podlegał temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą,

2) złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie
14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej
lub rozpoczęcia współpracy przy prowadzeniu tej działalności,

Niezachowanie tego terminu na złożenie oświadczenia jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia z końcem kwartału, w którym rolnik lub domownik rozpoczął wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczął współpracę przy prowadzeniu tej działalności.

3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,

4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń
z ubezpieczeń społecznych,

5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy
od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie przekracza określonej kwoty granicznej za 2010 r. kwota
ta wynosi 2 863 zł).
madzia_2008 / 95.40.204.* / 2011-11-08 18:30
a co z pracą na etacie? Gdyż dostałam propozycję pracy na 14 etatu.Chcę się dowiedzieć jak tutaj wygląda sytuacja,bo pracodawca powiedział mi że mogę pracować i być na RUS-ie
szklarek / 2011-11-08 19:00
Przecież to napisałem wyżej- obowiązkowo od pierwszego dnia umowy o pracę podlegać będzie Pani wszystkim składkom ZUS. Wymiar etatu/wynagrodzenie jest tu bez znaczenia. Miało to znaczenia bodaj do 2004 roku- stąd może nieaktualna wiedza pracodawcy.

Jednocześnie przestaje podlegać Pani KRUS- moja wiedza też nieaktualna- bo od 2 lat ubezpieczenie KRUS ustaje od dnia następnego po ustaniu jego powodu. Zatem nie od końca kwartału. Tak brzmi znowelizowany art. 3 ustawy o KRUS. Powstaje więc też możliwość zwrotu części składki zapłaconej za kwartał, w którym przeszło się do ZUS.

Za nieścisłość pzrepraszam.
Karolina717 / 94.227.145.* / 2019-01-10 10:51
Witam.
Mam pytanie. Jesli od 1/ 03/ 2016 jestem ubezpieczona w Krusie jako domownik. Za granicą zaczęłam prace 15/05/2018 do 1/07/2018 na pół etatu ( praca 19 godzin na miesiąc po 12.24€) w sklepie czy mogę ująć to jako praca sezonowa? Pracodawca nie opłacał ubezpieczenia za mnie. Czy mogę założyć własną pozarolniczą działalność gospodarczą? Czy ten okres pracy przekreśla pozarolniczą działalność?
Powiedziano mi jeśli przychód nie przekraczał najniższej krajowej to mogę założyć działalność?
madzia_2008 / 95.40.204.* / 2011-11-08 19:05
Serdecznie dziękuję.Wolę mieć coś czarne na białym.
Pozdrawiam

Najnowsze wpisy