Forum Forum podatkowePIT

Praca sezonowa w Niemczech na bezrobociu a zwrot podatku.

Praca sezonowa w Niemczech na bezrobociu a zwrot podatku.

B6 / 83.30.1.* / 2016-11-23 16:51
Witam, zazwyczaj jeździłem na prace sezonową do Niemiec jako student i mimo, że na biało to nigdy nie dostałem rachunku i się nie rozliczałem ani w Niemczech ani w Polsce. Rejestrowali mnie na 70 dni pracy i tylko tyle mogłem pracować w ciągu roku bo coś tam. Ostatnio pojechałem do pracy na 3 tygodnie bo zostało mi jeszcze 18 dni z tych 70 z tą różnicą, że byłem studentem i zapisałem się w Polsce na bezrobocie celem posiadania ubezpieczenia ( bez żadnych korzyści pieniężnych). Przy wypłacie okazało się, że nie dostanę kilkunastu % z wypłaty bo zapłacił za mnie podatek, dał rachunek i z początkiem przyszłego roku mam się rozliczyć i mi to zwrócą.
Pojawia się pytanie: Skoro pracowałem na tych samych zasadach ( kontynuowałem te 70 dni tylko u innego pracodawcy) to dlaczego pierwszy raz od wielu lat dostaje rachunek a wcześniej nie skoro praca była legalna z umową?
I najważniejsze: Czy mam się z tego rozliczać? Czy jak się rozliczę z urzędem niemieckim to biuro pracy nałoży mi kare że pracowałem a powiedziałem że nie? ( sądziłem ze to się nie liczy). Na bezrobocie zapisałem się dzień przed ostatnim wyjazdem do Niemiec (ten z rachunkiem).
I jak mam się rozliczać za cały rok z Niemieckim urzędem skoro rachunek mam tylko z jednej pracy a pracowałem jeszcze u dwóch innych?
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-11-23 18:50
Nie wiem o co chodzi z 70 dniami.

- jako bezrobotny miałeś obowiązek zawiadomić swój PUP o wyjeździe zagranicznym, bezrobotny ma taką możliwość na 10 dni w roku
- powinieneś zawiadomić PUP o uzyskaniu przychodu przekraczającego 1/2 płacy minimalnej miesięcznie (nieważne, że zagranicznego) czy jakiegokolwiek- jeśli podlegał on ub. społecznym.

Tak czy inaczej powinieneś stracić status bezrobotnego.

Co do Polskiego PIT- uzyskanie jakiegokolwiek dochodu polskiego podlegającego PIT wg. skali powoduje obowiązek wykazania dochodu niemieckiego uzyskanego w tym samym roku w polskim rozliczeniu. PIT 36 + PIT ZG wtedy.
b6 / 83.30.1.* / 2016-11-24 11:05
No i najważniejsze pytanie na które nie mam odpowiedzi..
W jakim przypadku PUP dowie się że pracowałem w Niemczech?
1. Gdy będę chciał odzyskać podatek
2. Gdy zacznę jakąkolwiek pracę w Polsce ( i będę musiał wtedy wspomnieć o pracy w niemczech w PIT polskim? )
3. I tak czy siak wyskoczy im na czerwono.
wiwan / 2016-11-24 11:25
Chyba znaczenie większe ma to, że Ty wiesz.
PUP może uzyskiwać info z polskiego fiskusa, ten z zagranicznego.

W kwestii wykazania dochodu niemieckiego w polskim rozliczeniu już się wypowiedziałem.

Dochód nie niemiecki NIE jest będzie opodatkowany w Polsce, ale wpłynie na stawkę podatku od dochodu polskiego.
B6 / 83.30.1.* / 2016-11-24 10:54
Więc co powinienem zrobić?
Iść do PUP, przyznać się, że pracowałem na bezrobociu w Niemczech, potem się normalnie rozliczyć i dostać zwrot podatku a do końca roku nie pracować w Polsce żebym nie musiał się rozliczać w Polsce? Jakaś kara pieniężna mi się będzie należeć czy tylko mnie wypiszą na pół roku za to że nie wspomniałem o pracy za granicą?
wiwan / 2016-11-24 11:04
Lege artis byłoby właśnie zgłoszenie do PUP faktów, które świadczą o utracie statusu bezrobotnego.
Jeśli nadal spełniasz warunki uzyskania statusu bezrobotnego, zapisać się znowu - tyle że karencja może wynieść 120 dni, a nie 180 bo to pierwsza zdaje się taka sytuacja w Twojej karierze jako bezrobotnego.

Wzbranianie się przed uzyskaniem dochodu w Polsce jest idiotyczne. Cóż takiego strasznego jest w rozliczeniu rocznym ?
b6 / 83.4.98.* / 2016-11-24 12:16
Po prostu jeśli pójdę do pracy w tym roku to będę musiał się rozliczyć z pracy za granicą?
czy mogę olać, nie odzyskiwać zwrotu podatku zza granicy i wpisać tylko to co w Polsce?
Po prostu będzie lepiej jak się nie upomnę o zwrot a Polski urząd nie będzie wiedział że pracowałem w Niemczech w tym i ubiegłych latach.
wiwan / 2016-11-24 18:19
1. Jeśli uzyskasz/uzyskałeś od 1.01.2016 r. przychód podlegający PIT. To może być np. stypendium przekraczające limit zwolnienia albo np. renta rodzinna. Niekoniecznie praca.

2. Zwrot podatku z Niemiec to inna bajka niż rozliczenie w Polsce, bo dotyczy jedynie nadpłaty (ewentualnej) tamtejszego PIT.

Czy z wnioskiem o zwrot, czy bez - niemiecki fiskus co do zasady wie o Twoim przychodzie, więc może wiedzieć też fiskus Polski.

3. Jeśli sytuacje takie miały miejsce w latach poprzednich, tj. były dochody polskie oraz niemieckie, a nie zostało to wykazane w polskim PIT- należy dokonać korekty zeznań za lata poprzednie.

Najnowsze wpisy