Forum Forum prawnePracy

praca w gastronomii w niedziele świeta

praca w gastronomii w niedziele świeta

kornelia1982 / 2010-12-08 09:01
Pracauje od 6 lat w lokalu gastronomicznym. Jestem zatrudniona na umowie o prace na czas nieokreslony. W sezonie letnim czas pracy dochodzi nawet do 16 h dziennie. Pracodawca placi nam 6 zł za godzine, bez wzgledu na porę dnia pracy. Czy ma do tego prawo? Czy po 8 h pracy w gastronomii nie uznaje sie godzin nadliczbowych. Ta sama sytuacja jest w niedziele i swieta. Kazda godzina jest płatna 6 zł, bez zadnych dodatków , czy dodatkowych wolnych dni pracy. Natomiast na umowie o prace jest stala pensja której pracodawca nie stosuje. W sezonie zimowym natomiast pracujemy we 2 osoby na zmiane (1 tydzien- 2 dni pracy w tygodniu , 3 dni wolnego plus sobota i niedziela-pracujaca , a w 2 tygodniu- 3 dni pracy w tyg. , plus praca w sob. i niedziele.-pracujaca). Sumujac wypracowane godziny poza sezonem letnim wynagrodzenie za prace nie wynosi(jest nizsze) niz na umowie, gdyz tak samo mamy płatne 6 h za godzine. Czasmi tak jest, ze dzienny czas pracy wynosi zaledwie 6 h dziennie.Czy pracodawca nie powinien nam placic takiej pensji jaka jest na umowie, bez względu na ilosc przepracowanych godzin??
Wyświetlaj:
kornelia1982 / 2010-12-08 17:32
Mam jeszcze jedno pytanie.Chodzi o wynagrodzenie za pracę w dni świąteczne(Boże Narodzenie,Wigilia,Dzień Niepodległośći)?Czy mamy obowiązek przyjść w tych dniach do pracy, czy możemy odmówić? Nie mamy dodatkowych piniędzy, czy innej rekompensaty. Pracodawca w te dni stosuje takze wynagrodzenie "godzinne". Czy to jest zgodne z kodeksem pracy??
szklarek / 2010-12-08 19:32
Tak, macie obowiązek pracować, a pracodawca musi oddać inny dzień wolny- za niedzielę- w ciągu 6 dni przed lub po tej niedzieli, za święto- w okresie rozliczeniowym. Przynajmniej 1 niedziela raz na 4 tygodnie powinna być wolna.
W razie braku możliwości oddania ww wolnych dni, za każdą godzinę pracy w niedzielę, święto należy się dodatek za nadgodziny- czyli 100% płacy ekstra.
Precyzyjnie wypowiada się na ten temat: art.151-9 do 151-12 Kodeksu Pracy i art. 151-1

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy.
szklarek / 2010-12-08 12:57
Co do zasady ( art. 129, par. 1 ) w Polsce obowiązuje 8-miogodzinny dzień pracy i 5-ciodniowy tydzień pracy. W uzasadnionych przypadkach- a takim jest właśnie gastronomia pracodawca może stosować "system równoważny", polegający na tym, że w jedne dni pracuje się dłużej, w inne krócej lub w ogóle, tak w przeliczeniu na tryb zasadniczy "wyszło na to samo" ( art. 135 ). Maksymalny okres rozliczeniowy, w którym ma to saldo godzin pracy wyjść na zero w porównaniu z systemem 8/5/7/40 to 4 miesiące, gdy wpływ na system pracy mają warunki pogodowe i pora roku. W gastronomii na upartego tak jest, np. tylko kilka miesięcy w roku funkcjonuje przy restauracji ogródek, choć raczej dotyczy to prac stricte na powietrzu- np. betonowania. Więc raczej powinno się u Pani stosować maksymalnie 3 miesięczny okres rozliczeniowy.
Dodatkowo w tym systemie dobowy wymiar pracy nie może przekroczyć 12 godzin/ dobę . Godzina 13 i dalsze są nadliczbowe i powinny być dodatkowo opłacane lub zamienione na dodatkowe dni wolne.
Godzin nadliczbowych nie może być więcej niż 150 w roku.
Taki system pracy nie musi być koniecznie zapisany w umowie o pracę. Wynagrodzenie powinno być wypłacane takie jak z umowy plus nadgodziny. Jeśli liczenie po 6 zł, daje taki wynik lub wyższy- to ok, jeśli mniej- to nielegalne. Dłuższej pracy w sezonie- nie może pracodawca rekompensować sobie krótszym czasem zimą- jak napisałem wyżej maksymalny okres takiego rekompensowania to 3 (4) miesiące. To, że zimą jest mniej pracy to nie wina pracownika- należy się wynagrodzenie z umowy.

Pomocne będą artykuły 129 i następne Kodeksu Pracy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
Ewela321 / 91.227.3.* / 2015-01-04 11:44
mam pytanie pracuje w gastronomi mam do przepracowania 200 h miesięcznie za 7 zł na godzinę każda godzina pracy poza te 200 to nadgodziny które szef liczy po 5 zł !! praca jest w zmianach dwa dni pracy dwa wolnego teraz w trzech króli wypada moja zmiana czy mogę w takim wypadku powiedzieć że płaci mi 100% stawki za prace w ten dzień i nadgodziny czy przez ten system 2 na 2 nie proszę o odpowiedz jeszcze nadmienię że umowa jest na 1/8 etatu hehehe
szklarek / 2015-01-05 10:47
Właściwie to już w tym wątku napisano. Są u Pani w pracy poważne nieprawidłowości zarówno w zakresie czasu pracy i jak i wynagrodzeniu za nadgodziny czy pracy w dni ustawowo wolne.

Część etatu na jakiej Pani jest wpływa jedynie na to, że w odróżnieniu od pełnoetatowca powinno być ustalone na piśmie jaki jest limit Pani pracy nadwymiarowej (czyli ponad 5 godzin/tydzień) którego przekroczenie powoduje obowiązek wypłaty dodatku za nadgodziny. No i musi on być niższy niż 40 godzin/tydzień. Przekraczanie 40 godzin już bezwzględnie taki dodatek implikuje.

Za pracę w 3 Króli poza dodatkiem za nadgodziny- inny dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym.

Najnowsze wpisy