Forum Forum podatkowePIT

Praca w Holandii przez dwa miesiące -rozliczenie

Praca w Holandii przez dwa miesiące -rozliczenie

pompio67 / 83.27.43.* / 2012-03-05 17:20
Witam,
od kilku lat rozliczam zeznania podatkowe sam i raczej nie mam z tym problemów.
Ale w tym roku mam nowe wyzwanie. Otóż mój syn przepracowal w Holandii dwa miesiące i mam problem. Dostał kilka dni temu Jaaropgaaf. Z tego dokumentu udało mi się dowiedzieć gdzie i jaka jest kwota przychodu brutto, zaliczki na podatek, ulgi pracowniczej, ubezpieczenia zdrowotnego. Wiem że nalezy to rozliczać na PIT36 i druk ZG. Teraz pytania:
1. Wpisujemy tylko przychód i zaliczkę na podatek?
2. Co z kosztami przychodu?
3. Co ze składką na ubezpieczenie społeczne? (z tego co wyczytałem jest ona w zaliczce na podatek - chyba dobrze zrozumialem)
4. Czy to ubezpieczenie zdrowotne też wpisywać w PIT36?
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Wyświetlaj:
Kalina899 / 89.74.214.* / 2017-11-30 00:37
Mało kto wie, ale dochody uzyskane w Holandii, można bez problemu rozliczyć w Polsce, a nawet wymaga się takiego działania.Dochody z Holandii i sposoby ich rozliczania znalazłam na http://www.przegladprawny.pl/rozliczamy-dochody-z-holandii/
pompio67 / 83.27.2.* / 2012-03-05 18:53
Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Jednak mam dalej problem z kosztem uzyskania przychodu. Jak go wyliczyć?
Czy mówiąc o ubezpieczeniach zagranicznych miałaś na mysli np. ubezpieczenie zdrowotne??
belladonna / 2012-03-05 22:10 / Tysiącznik profesjonalny
Zwyczajne KUP ustawowe... "nieczepialskie" 111,25 za miesiąc, "czepialskie" 139,06... bo przy tych drugich, by już mieć dowody, ze się pracowało poza miejscem zamieszkania za granicą :)
belladonna / 2012-03-05 18:13 / Tysiącznik profesjonalny
W PIT/ZG ma być dochód brutto (kolumna c).
Czyli przychód zagraniczny (zawierający wszystko, zagraniczne podatki, ubezpieczenia itp)minus 30% diety za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy i przebywania za granicą minus KUP oraz zagraniczny podatek.
Ten dochód będzie w poz. dochodu w PIT-36 (poz.45), bo w 44 wykazujemy KUP, a w poz. 43 przychód minus diety.
W PIT-36 w odpowiednim miejscu wykazujemy ubezpieczenia zagraniczne (przy metodzie proporcjonalnego odliczenia możemy je odliczać).
Niestety znam temat od strony technicznej i przepisowej... przy infor zagranicznych jak się sporządza PIT, to wtedy takie doświadczenie mieć można (ja go nie mam) :)
pompio67 / 83.5.202.* / 2012-03-06 18:15
No mam wciąż wątpliwości.
Mogę prosić o radę??
zielonka918 / 195.150.224.* / 2013-04-30 19:52
dzień dobry,
piszę do użytkownika o nazwie "pompio67", bo mam podobny problem i nie wiem jak go rozwiązać. Czy mogłabym prosić o kontakt na maila bronk@wp.pl ?
Byłabym bardzo wdzięczna.
belladonna / 2012-03-05 18:14 / Tysiącznik profesjonalny
"oraz zagraniczny podatek", czyli ten wpisany w kolumnie d PIT/ZG... bo nieprecyzyjnie to napisałam :)

Najnowsze wpisy