Forum Forum prawnePracy

praca w weekendy

praca w weekendy

zoozio / 2008-02-13 20:07
ja mam pytanie. czy prawo pracy albo jakąś inna ustawa przewiduje iż jeśli jest 5 dniowy tydzień pracy tzn ze odpowiednie jest iż np mam wt i śr wolna a sobotę i niedziele pracuje bez żadnych dodatków tak jak w zwykły dzień ? czy tak nie powinno być i na weekendy powinienem wyrażać zgodę i mieć płaconą wyższą stawkę ?
Wyświetlaj:
kissiell / 2008-02-23 18:31
Ja weekendy miałem wolna ale teraz mam przyjść bo szef powiedział ze w razie wyższej potrzeby mam przyjść bo niby jest taki przepis w prawie ! mam mieć płacone 100% a mi niepasuje to mi zagroził konsekwencjami !!! i co wy nato ???
przewodnick / 2008-02-15 16:10 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Jeśli pracodawca stosuje tzw. zrównowazony sytem czasu pracy i w zamian za pracę w niedziele wyznaczy inny dzień wolny (który byłby normalnym dniem pracy) - działa zgodnie z prawem i nie musi wypłacać dodatków (oprócz pracy w godzinach nocnych), chyba, że ilość godzin pracy w założonym przez pracodawcę okresie (do 4 miesięcy) przekracza tzw. normatyw - sumaryczną ilość godzin pracujących. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek udostępniania odpowiedniej ilości godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego i weekendowego.
zoozio / 2008-02-15 17:59
a co ze zgoda ? czy maja to gdzies i musze przyjac jak chce pracodawca ?
przewodnick / 2008-02-15 19:49 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Prawdopodobnie w momencie podpisywania umowy dostałeś do podpisu regulamin pracy...
przewodnick / 2008-02-15 19:50 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
errata - regulamin lub dokument w którym potwierdzasz zapoznanie się z regulamnem
andre1310 - SEBek / 85.89.230.* / 2008-02-21 01:46
Ja pracuję podobnie i odbieram wolne w dni powszednie lub jak wypadnie może to być piątek i sobota np., czasem zdarza się tak, że mam wolny weekend ale wypada to raz na 3-4 miesiące, np. teraz najbliższy weekend 15-16 mar, a następny w lipcu. Koszmar, żadne życie rodzinne, wszyscy znajomi już przestali być znajomymi, bo jak tu zrobić imprezę w czwartek a nawet jak zdarzy się sobota wolna, to w niedzielę na rano do pracy. Już tak ciągnę trzeci rok i nie wyrabiam, inni też, ilość zwolnień lekarskich wzrosła przez to ponad dwukrotnie. Pracuję tak 3333W2222W1111WW i od nowa wg tego klucza (W oznacza dzień wolny, a cyfra zmianę) i wszystko jest zgodne z prawem.

Najnowsze wpisy