Forum Forum podatkoweInne

praca za granicą - student (rozliczenia)

praca za granicą - student (rozliczenia)

lukash996 / 2017-06-12 22:03
Cześć wszystkim. Jestem studentem i w okresie wakacji wybieram się do pracy za granicę, najprawdopodobniej do Niemiec. Prosiłbym o pomoc, bo nie wiem jak wygląda później rozliczenie z polskim Urzędem Skarbowym. Student musi rozliczać się z uzyskanego dochodu za granicą? Czy istnieje taki typ umowy, który nie wymagałby rozliczenia w Polsce? Zależy mi na tym, ponieważ w kolejnym roku będę starać się o stypendium socjalne, a uzyskując dochód za granicą nie wiem czy musiałbym sie z niego rozliczyć i podawać go w dochodach.. Jeśli będę musiał podać kwotę pieniedzy zarobioną za granicą, to nici z stypendium socjalnego, a jako członek rodziny, dochód ten wliczałby się również w dochód mojej rodziny i tym samym mama nie uzyskiwałaby rodzinnego oraz 500+ na jednego z młodszych braci..
Wyświetlaj:
EEDEK / 91.123.191.* / 2018-11-09 11:40
Na pewno bardzo pomocne przy rozliczeniu podatku online będzie zgromadzenie wszystkich możliwych dokumentów, rachunków, wyciągów bankowych i tak dalej. Jeśli już ma się wszystkie te papiery to potem idzie z górki. Ja polecam stronę http://rozliczenia-online.com tutaj jest wszystko wyjaśnione czarno na biały, nie można się pogubić imo.
Zuzza232 / 212.129.9.* / 2018-06-01 10:46
Nie wiedzieć czemu, większość biur rachunkowych ma kłopot z rozliczaniem zarobków zagranicznych, a jak do tego dochodzą odliczenia to już podwójnie ciężka sprawa. Najlepiej popytać w Tax Care oni mają doświadczenie w tej kwestii
lukash996 / 2017-06-12 22:45
W zasadzie to problem ten dotyczy wszystkich kwestii, które wypisałeś.. Wszystkie są tak samo ważne. Po prostu chciałbym, żeby dochód przeze mnie osiągnięty nie był wliczany w dochód mojej rodziny, aby nie zabrano świadczeń rodzinnych oraz żebym tego dochodu nie musiał uwzględniać w dokumentach do stypendium socjalnego.. Tylko pytanie czy tak się da..

W twojej odpowiedzi rozumiem, że jeśli nie uzyskałbym innego dochodu w Polsce to nie musiałbym rozliczać się z dochodu z zagranicy w PIT ?
wiwan / 2017-06-13 06:31
Pisz 'w wątku', inaczej jest to nieczytelne.

1. Tak, dochód 'niemiecki' z pracy najemnej polskiego rezydenta nie jest w Polsce opodatkowany, wpływa jedynie na stawkę opodatkowania jego dochodu polskiego w Polsce. Mamy z Niemcami metodę wyłączenia z progresją jako metodę unikania podwójnego opodatkowania.

Przy braku dochodu polskiego- nie wykazuje się więc w ogóle dochodu niemieckiego.

2. Dochód niemiecki w tej sytuacji NIE wpływałby na prawo rodziców do skorzystania z ulgi prorodzinnej 'na' Ciebie- tu np. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 22 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Op 519/15

Powyższe to dwie kwestie podatkowe.

Stypendium, świadczenia rodzinne- to nie moja bajka ani ten dział forum Money moim zdaniem.
wiwan / 2017-06-12 22:25
Pytanie jest więc o :
- kwestie podatkowe,
- kryterium dochodowe stypendium socjalnego ?
- kryterium dochodowe świadczeń rodzinnych ?

Niekoniecznie przecież to to samo.

W zakresie podatkowym- jeśli Niemcy, to dla rozliczenia PIT w Polsce znaczenie ma to, czy za 2017 r. poza dochodami niemieckimi będą inne dochody polskie rozliczane wg. skali podatkowej.

Skoro do pracy, to nieważny typ umowy czy status studenta.

Najnowsze wpisy