Forum Forum podatkoweOdliczenia

Praca za granica a ZUS

Praca za granica a ZUS

kko969 / 217.20.45.* / 2016-08-19 14:53
Witam,

Od kilku lat mieszkam i pracuje w Wielkiej Brytanii. Obecnie prowadze tu dzialalnosc gospodarcza. W Polsce bywam kilka dni w roku.
Mam zamiar otworzyc jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza w kraju i zastanawiam sie jakie formularze/procedury beda mi potrzebne do ZUS zebym nie musial placic skladek. Ubezpieczenie oplacam w Wielkiej Brytanii.
wiwan / 2016-08-19 16:01
To pytanie bardziej ubezpieczeniowe niż podatkowe. Czyli na dział ZUS-owy lub firmowy.
Tak na gorąco przychodzi mi do głowy, że znaczenie mieć będzie to, czy po założeniu DG w RP;
- działalność ta będzie prowadzona na terenie RP,
- czy jej okres przekroczy 24 miesiące
- czy pozostanie nadal (jednocześnie) DG w GB
- czy pozostanie zasadnicze miejsce zamieszkania w GB, czy zmieni się na RP
- no i w końcu być może absurdalnym unijnym duchu kryterium, czy przynajmniej 25% czasu poświęcanego na DG lub przynajmniej 25% przychodów z DG w danym kraju przypadać będzie na kraj zamieszkania :-)

Powyższe z unijnych zasad ustalania tego, które prawodawstwo ubezpieczeniowe ma zastosowanie dla osób przemieszczających się zgodnie z

1. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r.
2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego

Najnowsze wpisy