Forum Forum emerytalneZUS

Pracodawca podaje do ZUS moje wynagrodzenie z miesięcznym opuźnieniem

Pracodawca podaje do ZUS moje wynagrodzenie z miesięcznym opuźnieniem

Marek Poniedziałek / 91.221.158.* / 2019-10-13 10:56
Witam, mam pytanie, otóż mój pracodawca od 1 stycznia 2019r. zmienił dziń wypłaty wynagrodzenia, z ostatniego dnia miesiąca, na dziesiąty dziń miesiąca.
W zeszłym roku (2018r.), przykładowo, wynagrodzenie za okres rozliczeniowy styczeń, było wypłacane ostatniego stycznia,
i jednocześnie na moim koncie w ZUS, w zakładce "informacja o podstawach i składkach" owo wynagrodzenie widniało,
jako podstawa wymiaru składek, za okrez rozliczeniowy styczeń, czyli w mojej ocenie prawidłowo.
Od stycznia 2019r. pracodawca wypłaca mi wynagrodzenie dopiero 10-go każdego miesiąca, czyli za pracę za styczeń, przelew dostaję dziesiątego lutego,
być może tak jest wygodnie, nie mam do tego pretensji, ale jednocześnie, na moje konto w ZUS w zakładce "podstawa wymiaru składek" owo wynagrodzenie widnieje, że jest to wynagrodzenie za miesiąc luty,
co jest nieprawdą, i tak jest z każdym następnym miesiacem, poczynając od 1 stycznia 2019 r.
Pracodawca, poprostu do ZUS-u, składa informację w mojej ocenie nieprawdziwą,
że moje wynagrodzenie, na przykład za luty, jest wynagrodzeniem za marzec, a wynagrodzenie za marzec, jest wynagrodzeniem za miesiąc następny, czyli kwiecień itd.
Tym sposobem, pracodawca zrobił sobie jednomiesięczny poślizg z informacją, oraz zapłatą kwoty do ZUS, co do moich wynagrodzeń, przypuszczam, że taka sama zasada funkcjonuje, co do każdego pracownika zatrudnionego w firmie.
Pracodawca tym sposobem, nie odprowadził w styczniu 2019, prawdopodobnie wszystkim pracownikom, składek na ubezpieczenie emerytalne, podając do ZUS-u, że wynagrodzenie styczniowe, jest wynagrodzeniem za luty , itd.
Pracodawca zaoszczędził tym sposobem, duże pieniąde, ale ja, jako pracownik, nie mam odprowadzonej składki za styczeń, bo pracodawca moje wynagrodzenie za ten miesiąc, podaje , że jest to już lutowe wynagrodzenie.
Chciałbym sie zapytać, czy taka praktyka jest zgodna z prawem, bo w mojej ocenie pracodawca powinien składać informacje zgodnie z prawdą, czyli jeśli dostaję wynagrodzenie dziesiątego lutego, ale jest to wynagrodzenie,
za okres rozliczeniowy styczeń, to w zakładce, o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, ta kwota powinna byc zapisana za miesiąc, który ona dotyczy, a nie za miesiąc, w którym wynagrodzenie mi sostało wypłacone.

Najnowsze wpisy