Forum Forum podatkoweInne

pracuje w Anglii, mieszkam w Polsce

pracuje w Anglii, mieszkam w Polsce

monia_mal / 2010-04-02 23:21
Witam,

mam problem odnosnie swiadczen zdrowotnych i podatkow. Przez 3.5 roku mieszkalam i pracowalam w Anglii, jakis czas temu wrocilam na stale do Polski ale nadal pracuje dla tej samej angielskiej firmy (zdalnie). Place podatki, swiadczenia emerytalne i zdrowotne w Anglii ale mieszkam w Poslce i zastanawiam sie czy jest mozliwe zebym wyrobila sobie karte NFZ? Czy jednak musialabym placic podatki w Poslce by moc otrzymac swiadczenia zdrowotne z NFZu? Pytam poniewaz zaszlam w ciaze i zastanawiam sie czy bede musiala plaic za porod czy tez mam prawo do "darmowego" porodu jak kazda inna Polka? Dodam ze mam tez europejska karte zdrowia.
Wyświetlaj:
monia_mal / 2010-04-05 10:54
dziekuje za szybka odpowiedz :)
Czyli bez problemu powinni mnie zapisac w pobliskiej przychodni na europejska karte? Jeszcze ani razu nie bylam u polskiego lekarza od przyjazdu (chyba ze prywatnie) i bede musiala sie wreszcie zarejestrowac - mam nadzieje ze panie w rejestracjii nie beda stwarzaly mi problemow...
ZulkaM / 2010-04-03 13:12 / Bywalec forum
Europejska karta ubezpieczenia, która masz jest ważna we wszystkich krajach Unii / również w Polsce/ i dotyczy korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak polskie ubezpieczenie. Jeszcze dwa lata temu szpitale i przychodnie nie bardzo się w tym orientowały /wiem na przykładzie syna, który pracuje w Anglii, a leczył się w Polsce/, ale teraz to już w miarę poprawnie to idzie. Dodatkowo upewnij się wcześniej w szpitalu w którym będziesz chciała rodzić, ale powinno być w porządku.
Zuza79 / 176.118.138.* / 2016-02-25 12:18
Odawiezam temat bo od 2010 to chyba sie nieco pozmienialo.
wiwan / 2016-02-25 13:40
W zakresie prawa do św. zdrowotnych z ubezpieczenia- nie. W ogóle ten wątek nie powinien być w dziale podatkowym forum.
IzaKa / 2016-03-01 11:07
Prosze o obszerniejsze wyjasnienie- rozumiem ze watek powinien nie powinien byc w tym miejscu , ale bardzo bym byla wdzieczna o podpowiedz w tejze sytuacji. Nie wiem jak mozliwe jest placenie skladek i podatkow w Anglii : ja rowniez chcialam "wyrobic" sobie europejska karte - w sumei od tego wszystko sie zaczelo - ale urzad angielski po przekroczeniu 183 dni automatycznie wyrejestowuje mnie z systemu swiadczen(moj ośrodek interesów życiowych znajduje sie w Polsce) i nakazal rejestracje w polskim systemie , czyli skladki oraz podatki powinny byc oplacane w Polsce, mimo ze firma znajduje sie na terytorium UK ( pensje otrzymuje na konto w Anglii i przyznano mi tzw podatek "zerowy").
wiwan / 2016-03-01 15:20
Nie wiem czy miejsce zamieszkania/ośrodek interesów życiowych a więc rezydencja podatkowa na potrzeby ustalenia opodatkowania dochód osobistych przekłada się 1:1 na kwestię ub. zdrowotnego. Z opisu Pani sytuacji indywidualnej wynika, że tak.

Tyle, że w świetle systemu polskiego nie ma Pani tytułu do ub. zdrowotnych związanego z tym brytyjskim zarobkowaniem. Więc aby korzystać przez część roku z usług NFZ, a przez część z opieki w GB na podstawie polskiej EKUZ należy ubezpieczyć się w Polsce dobrowolnie na podstawie umowy z NFZ albo być zgłoszoną do ub. zdrowtnego jako członek rodziny- czyli jako żona ubezpieczonego zdrowotnie męża, albo jako dziecko, uczące się, w wieku do 26 lat- przez rodzica. Pomijam kwestię związaną z niepełnosprawnością. Na pewno nie ma opcji pośredniej polegającej na płaceniu w Polsce składki zdrowotnej od zatrudnienia w GB, przez tamtejszy podmiot.

Jak rozumiem nie mamy tu kwestii oddelegowania przez Polską firmę czy pracy w brytyjskim oddziale polskiego podmiotu.
Marek555234 / 176.118.138.* / 2016-03-16 19:02
Pozwole sobie na komentarz odnosnie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego:
W sytuacji, gdy osoba pracuje w UK a mieszka na stale w Polsce tylko jesli jest delegowana na okres nie dluzszy jak 2 lata - otrzyma certyfikat A1;wtedy skladki odprowadzane sa w UK i tym samym osoba moze korzystac z leczenia w Polsce.
Jesli pobyt w Polsce jest na stale - pracodawca zobowiazany jest zglosic to do HMRC w UK ( tylko osoba mieszkajaca na terenie UK moze byc tam ubezpieczona - EC Regulation number 883/2004 )a tym samym europejska karta ubezpieczenia wydana w UK nie ma prawa bytu ( z karty mozna korzystac tylko w naglych przypadkach podczas krotkoterminowych odwiedzin w danym kraju, nadal zachowujac zasade zamieszkania w kraju wydania tej karty ) i osoba taka musi byc zgloszona do ZUS ( albo to robi pracodawca rejestrujac sie w Warszawie, albo pracownik- zawieracac umowe z pracodawca o przejeciu obowiazku platnika i zglaszajac sie do miejscowego oddzialu ZUS sam oplaca skladki).
Wiecej info : http://zus.pl/files/Pracujesz%20za%20granica.pdf

Najnowsze wpisy