Forum Forum podatkoweOdliczenia

pracuje w uk gram na gieldzie w polsce, jak sie rozliczyc?

pracuje w uk gram na gieldzie w polsce, jak sie rozliczyc?

amaa / 78.150.169.* / 2009-01-06 17:44
czy wiecie jak mam sie rozliczyc z pieniedzy zarobionych na gieldzie w polsce jesli sie rozliczam w uk? dopiero zaczalem grac wiec prawie nic nie zarobilem ale jest to kilkaset zloty. nie wieme ale musze sie rozliczyc ale jak to zrobic? czy mam sie w polsce rozliczyc tez z tego co zarobilem w uk i zaplacic dwa podatki?
Wyświetlaj:
Mirek127 / 2018-10-11 13:48
Współpracuję od jakiegoś czasu z biurem Farrow ze strony http://financialrepublic.co.uk/. Bardzo dobre jasne warunki cenowe, samą spółkę ltd rejestrowałem online, szybko poszło, wszystko zostało poprawnie założone, nie musiałem potem jeździć po urzędach i wyjaśniać, tłumaczyć itp.
belladonna / 2009-01-09 17:06 / Tysiącznik profesjonalny
Do dochodów z giełdy jest PIT-38, a do dochodów z pracy za granicą PIT-36. Jeśli masz w roku podatkowym dochody podlegające pod skalę podatkową (z giełdy to inne podatki) tylko z UK, to się z nich nie rozliczasz w Polsce. A dochód lub stratę z giełdy wykażesz w PIT-38 na podstawie otrzymanego PIT-8C. PIT-38 składa się do końca kwietnia :-))
Dokąd nie osiągniesz w Polsce dochodów z pracy, umów zleceń, o dzieło, renty, emerytury, zasiłku, działalności na zasadach ogólnych, najmu na zasadach ogólnych itp to dochody z pracy w UK nigdzie nie wykazujesz, bo one nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Tylko wykazuje się je do wyliczenia stopy procentowej jak się ma też inne dochody podlegające pod SKALĘ PODATKOWĄ :-))
robur_waw / 2011-02-15 16:06
Witam! mam troche podobny problem jak kolega powyzej, jednak moja historia rozni sie nieco w szczegolach. Prawie 6 lat mieszkalem i pracowalem w irlandii, od wrzesnia 2010 jestem i pracuje w Polsce. Bylem dzis w urzedzie skarbowym dowiedziec sie w jaki sposob mam rozliczac swoje dochody krajowe i zagraniczne. Wczesniej oczywiscie poprzegladalem rozne portale internetowe w tym rowniez mniej lub bardziej uzyteczny www.powroty.gov.pl, gdzie dowiedzialem sie jaki pit mam wypelnic i co to jest ta wylaczona progresja i temu podobne rzeczy. tymczasem pani w urzedzie byla bardzo slabo zorientowana w temacie (moze w dzielnicy warszawa srodmiescie nikt nie wyjezdzal za granice..) i wiekszosc rzeczy to ja jej musialem dopowiedziec a nie ona mi. w kazdym razie mniej-wiecej potwierdzilem to co juz wczesniej przeczytalem. ale jest jeden problem. od jakis 3 lat mam zalozony rachuneka maklerski, dzieki ktoremu zarobilem pare zloty w ciagu tego okresu. moje pytanie brzmi: czy rozliczajac sie teraz, tzn za rok 2010 z zyskow kapitalowych- czyli jak zrozumialem pit 38 + pit 36 istnieje mozliwosc ze urzad zapyta mnie OD KIEDY mam ten rachunek maklerski i CZY WCZESNIEJ OSIAGNALEM Z TEGO TYTULU JAKIES DOCHODY???? czy moze rozsadniej byloby nic nie mowic i po prostu wypelnic pit 36 dajac sobie spokoj z pit 38 i liczac ze sie nikt nie polapie?? prosze o odpowiedz i podpowiedz w jaki najlepszy i najkorzystniejszy sposob wybrnac z calej sytuacji nie rujnujac swojego budzetu??? jak sobie pomysle o tych odsetkach ktore bym musial zaplacic to az mi skóra na grzbiecie cierpnie...z drugiej strony nie chce oszukiwac i ukrywac dochodow....jest jakies rozsadne rozwiazanie???
belladonna / 2011-02-15 16:47 / Tysiącznik profesjonalny
"tymczasem pani w urzedzie byla bardzo slabo
zorientowana w temacie (moze w dzielnicy warszawa srodmiescie nikt nie wyjezdzal za
granice..)"

myślę, że to ma związek z reorganizacją w organach podatkowych :-)
Ale do rzeczy. Tę Irlandię to by sprecyzować, bo jest Północna i Południowa, a w przypadku południowej wyłączenie z progresją było zawsze, natomiast odnośnie północnej dopiero od 2007 (6 lat wstecz, mogło zahaczyć o 2006)... a jak wróciłeś do PL, to nie przeniosłeś swojego "ośrodka życiowego" za granicę celem stałego tam pobytu, tylko przebywałeś tam w celach zarobkowych z myślą powrotu do kraju (więc może się okazać, ze zawsze byłeś rezydentem podatkowym PL):-)
Z dochodów z pracy rozliczasz się w PIT-36 plus PIT/ZG (dochód irlandzki do stopy, czyli kolumna "b" PIT/ZG i jedna poz. w PIT-36). Możesz odliczać ulgi z PIT/O jeśli masz do jakichś prawa.
Dochody z giełdy w PIT-38... no i teraz zasadnicze pytanie jaki adres posiada biuro maklerskie, bo jak adres polski, to informacje PIT-8C z lat poprzednich wpływały jak nic do Twojego US-a... tylko może nikt wezwań nie odbierał (o złożenie PIT-38) skoro byłeś za granicą :-)
robur_waw / 2011-02-15 17:11
Dzieki za szybką odpowiedź:) odpowiadając na pytania: 1) była to republic of ireland, czyli południowa, z którą była zawsze progresja podatkowa. Jak rozumiem, jeśli byłem tam rezydentem podatkowym (a byłem, bo wcale nie miałem zamiaru wracać, tak się po prostu sprawy osobisto-zawodowe potoczyły) w latach 2004-2009 (mowie o pełnych latach, w tym czasie nie miałem żadnego dochodu z pracy na terenie RP). 2) adres biura maklerskiego jest w Polsce - BRE bank..a co do wezwań to raczej nie przychodziły, bo pod moim stałym adresem zamieszkania mieszkaja moi rodzice i na pewno by coś takiego odebrali..czyli wracając do mojego pytania w poprzednim wątku: CO ROBIC????złożyc normalnie pit 38 i czekac na wezwanie z US??? w celu wykonania wyroku?:)
belladonna / 2011-02-15 17:24 / Tysiącznik profesjonalny
ad. 1... nawet jako polski rezydent nie mając dochodów w PL (z giełdy tutaj nie są brane pod uwagę) nie miałeś obowiązku rozliczać dochodu zagranicznego z Irlandii Południowej :-)
ad. 2 Jaki Twój adres posiada biuro maklerskie?
Nie wysyłało do Ciebie infor PIT-8C na polski adres?
No i w jakich latach miałeś dochód (stratę ) w związku ze sprawami giełdowymi?
oraz, czy w Pierwszym US Warszawa-Śródmieście (bądź Trzecim, bo dla śródmieścia są dwa z tego co pamiętam) zawsze byłeś aktywnym podatnikiem? czyli wg adresu z PL? :-)
Spokojnie... bez paniki... US to nie jest instytucja od wyroków :-)
robur_waw / 2011-02-15 17:51
Chodzi o trzeci US w Warszawie...byłem tam tylko zapytac o co w tym wszystkim chodzi...nie jestem tam aktywnym podatnikiem, bo na stale zameldowany jestem w jednym z byłych miast wojewódzkich województwa podkarpackiego:) mieszkam w wawie dopiero od września i od września też osiągam stały miesięczny dochód kwalifikujący się do opodatkowania podatkiem PIT.. tak a propo to jak zapytałem panią w jaki sposób "przenieśc" miejsce składania zeznania do warszawy usłyszałem że jeśli nie zrobiłem tego w ciągu 30tu dni od zmiany miejsca zamieszkania to będę podlegał karze grzywny...no ale wracając do rzeczy. rachunek maklerski mam od 2008go, ale pierwsza sprzedaz była w 2009. mam też fundusze inwestycyjne od roku 2007 i właśnie w tym 2007 miałem dochód, potem w 2008 nic, i znowu w 2009 i 2010. pit 8c dostalem z multibanku za 2009 (którego nie rozliczyłem) o picie z 2007 nie wiem nic (pewnie dostałem ale zaginąl gdzieś), a 2008 wogóle powinno go nie byc (bo nie było transakcji sprzedaży). czy mogę więc teraz iśc do mojego własciwego US i pobrac właściwy formularz i potem jakby nigdy nic stac sie aktywnym podatnikiem dla wawa sródmiescie i tylko rozliczyc 2010 rok??? dodam tez że mimo ogromnego spadku aktywów funduszy (a więc pieniędzy w nich ulokowanych) nic nie sprzedałem, więc teoretycznie nie moge wykazac zadnej straty za 2007, 2008, 2009 i 2010...???
zibiwro / 2011-02-15 14:15
a jaki adres podac w formularzu pit-38, polski czy angielski? (praca w uk na stale, inwestowanie na gpw w pl)
belladonna / 2011-02-15 16:48 / Tysiącznik profesjonalny
A jesteś angielskim rezydentem podatkowym? masz certyfikat angielskiego rezydenta?
zibiwro / 2011-02-21 23:27
jestem rezydentem podatkowym uk - tzn pracuje tutaj na stale od 16 miesiecy. Certyfikatu nie mam , ale mam wlasnie zamiar wyrobic, bo juz dawno spelniam wszystkie warunki. I bede go mial przed zlozeniem zeznania.
Wiec w takiej sytuacji, jaki adres powinienen podac w PIT-38?
belladonna / 2011-02-22 18:23 / Tysiącznik profesjonalny
A wiesz na czym polega rezydencja podatkowa? że w danym kraju rozliczasz swoje wszystkie dochody OGÓLNOŚWIATOWE z zastosowaniem umów międzynarodowych... bo niektórym się wydaje, ze jak będą mieć rezydencję w UK, to w PL rozliczają polskie, a w UK angielskie (a to błędne myślenie) :)
W PIT masz podać adres na dzień 31 grudnia rozliczanego roku, a wtedy certyfikatu UK nie było, więc :-)
zibiwro / 2011-02-23 23:11
nie to nie tak, umowe miedzynarodowa uk-pl znam i po pierwsze dochodow i zyskow kapitalowych sie nie laczy i rozlicza osobno, po drugie w polsce sie rozlicza tylko z zyskow kapitalowych uzyskanych poprzez bezposrednia sprzedaz papierow na GPW(tak jest napisane w umowie obowiazujacej od 1 stycznie 2007) gdy sie pracuje w uk, kolejna rzecz to redydentem podatkowym sie jest w danym kraju gdy sie w nim przebywa wiecej niz 183 dni w roku lub ma sie w nim "centrum interesow zyciowych" i nie ma to nic do certyfikatu, ktory nie jest obowiazkowy i w koncu 31 grudnia to data konca roku podatkowego PL a w UK rok podatkowy konczy sie 5 kwietnia.

Wiec jedyne co chce wiedziec, to jaki adres podawac w pit rozliczajac sie z zyskow GPW, mi wydaje sie ze angielski bo taki jest de faco stan faktyczny, czy ktos tutaj mial taka sytuacje? Czy podanie polskiego adresu moze kiedys spowodowac ze US sie przyczepi gdy kupie dom/dzialke w pl w przyszlosci za sume ktora wedlug ich widzimisie jest za duza w porownaniu do podanych zyskow kapitalowych?
belladonna / 2011-02-24 18:38 / Tysiącznik profesjonalny
Mylisz się co do rezydencji... są interpretacje, w których polski fiskus wręcz stwierdza, że przebywając ponad 20 lat za granicą nie oznacza zmiany rezydencji podatkowej, bo zmienić rezydencję, to wyjechać za granicę na stałe celem stałego tam pobytu, czyli brak planów powrotu do PL... no ale... skoro wiesz wszystko lepiej, to ... :-)
zibiwro / 2011-02-24 22:27
moga i byc takie interpretacje, ale od 1 stycznia 2007 obowiazuja nowe zasady, bo wlasnie "brak planow powrotu do PL" i tego typu nieprecyzyjne okreslenia powodowaly problemy przy intepretacji przepisow. Teraz jest jasno:

"W przypadku osób fizycznych stosownie do przepisu art. 3 ust. 1 PDOFizU podlegają one obowiązkowi po­datkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obo­wiązek podatkowy), jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP. Warunek miejsca zamieszkania spełniają osoby fizyczne, które: 1) posiadają na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub 2) przebywają w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy z kolei tych osób fizycznych, które nie ­mają na terytorium RP miejsca zamieszkania. Wówczas podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) ze źródeł znajdujących się w Polsce (art. 3 ust. 2a PDOFizU)6. "

Najnowsze wpisy