Forum Forum inwestycyjneForex

Pracujesz w Anglii? Dopłacisz podatek!

Pracujesz w Anglii? Dopłacisz podatek!

Money.pl / 2005-12-29 10:20
Komentarze do wiadomości: Pracujesz w Anglii? Dopłacisz podatek!.
Wyświetlaj:
jan m / 88.104.81.* / 2006-08-02 14:44
pocalujcie mnie w dupe i tak sie nie przeznam
Леоне из з&# / 203.81.81.* / 2009-09-22 21:55
.
Леоне из з&# / 80.73.4.* / 2009-09-22 21:56
/
jan m / 88.104.81.* / 2006-08-02 14:44
pocalujcie mnie w dupe i tak sie nie przeznam
strzala / 83.27.247.* / 2006-10-17 15:24
tez mam ten problem ale nie jestem pewna czy to sie tak da ukryc na legalu, bo byc moze po 3latach maja obowiazek dostarczenia informacji do krajow ojczystych.Nie jestem pewna i wlasnie to jest najgorsze, ze nikt nie jest pewien.Trzeba nam jakis sprawdzonych porad prawnych jak sie profesjonalnie od tego wyslizgnac i jak najmniejszym uszczerbku dla zdrowia.Nie wiem czy posiadanie rezydenta starczy, zeby sie wymigac czy cos moze nas ochronic.Potzreba nam oginalu tego przepisu, ktorym sie zaslaniaja i moze zaskarzyc go do jakiegos trybunalu
Zyczliwy / 149.254.200.* / 2007-07-26 22:43
Wiec mowia ze nie wolno angielskiemu IR przesylac naszych danych osobowych. Sprobujcie wydobyc z nich jakies swoje dane przez telefon. W angielskim banku na moja sugestie ze US bedzie rozliczac podatek od lokat pani popatrzyla na mnie jak na idiote. Anglicy nie zabija kury znoszacej zlote jaja. To miliony funtow do ich budzetu. Wystarczy JEDNA sprawa w Strassburgu (wszyscy wiedza ze to spolecznie niesprawiedliwe zlodziejstwo) i zacznie sie lawina ktorej juz pani urzednik US nie powstrzyma chocby sie zesr... Wtedy oglosza laskawie amnestie podatkowa a ludzie w Anglii oczywiscie ja oleja.
Teraz jest tak: siedem lat na to by okrasc czlowieka pracujacego w Anglii, ale rezydentura jest mocnym argumentem aby sie nie dac. Tylko trzeba sie pilnowac z inwestycjami (jak kupisz mieszkanie co podrozalo przypadkowo 200 % jak Polacy zaczeli wyjezdzac to oprocz tego ze splacasz polskich cwaniakow z****** Cie jeszcze US bo nie uzna rezudentury i w razie czego nasle komornika na nieruchomosc (Kupowanie na rodzine UWAGA: beda drazyc nieujawniona darowizne 20% podatku czyli wyjdzie ze zlodziejom sie udalo
PS Oryginal tego przepisu jest ogolnie dostepny to nowa konwencja brytyjsko polska w sprawie podwojnego opodatkowania. Rezydentura to sprawa czy spasiona pani urzednik uzna czy nie uzna, a kwota wolna od podatku opodatkowana w kraju (ale po zsumowaniu dochodow czyli co najmniej 30%,, zeby nie bylo watpliwosci ze life is brutal i US kopas w dupas. Jedyna rada to masowy bunt (co, wsadza trzy miliony ludzi do wiezienia? Moze porobia namioty wiezienne dla tych co sa w Anglii? Jedna osobe by zniszczyli, tysiac tez ale z tego kraju ucieklo oficjalnie ponad dwa miliony ludzi i jakos konca nie widac...
Mail jest trefny bo jeszcze jakis urzedas to czyta i gotow mnie wytropic i zniszczyc. IP jest angielskie wiec moze probowac, powodzenia
zorba17 / 123.125.156.* / 2009-09-22 22:54
Леоне из зирокса
Веб-сайт
Кредит Спысс
рэд барон
Леоне без Логина
strzala / 83.27.247.* / 2006-10-17 15:27
CZY MAMY SIE PODDAC CZY JESZCZE COS DA SIE ZROBIC????!!!!!!
student / 212.2.100.* / 2006-06-10 18:00
Jestem studentem i chciałbym wyjechać do Anglii do pracy w wakacje na 3 miesiące. Oszacowałem, że mógłbym zarobić ok. 3000 funtów brutto, co daje ok. 18 000 zł ( I próg podatkowy w Polsce ). W Anglii jest to kwota wolna od podatku, więc odzyskałbym tam podatek w całości. Czy w myśl tej archaicznej umowy z 1978 r. i polskiego prawa podatkowego musiałbym rozliczać się z polskim fiskusem za powyższe angielskie dochody (nie mam żadnych dochodów w Polsce), a więc zapłacić polskiemu u.s. 19% z tych 18 000 zł (pomniejszonych ewentualnie o równowartość 30 diet) minus 530 zł 08 gr ??? Bardzo proszę fachowców o pewną odpowiedź na moje pytanie i z góry bardzo DZIĘKUJĘ.
Asiawww / 149.254.200.* / 2007-07-26 22:55
ponizej masz zimny prysznic ale nie o to przeciez pytales. Wiec tak. Zlodzieje w US chca od Ciebie te 19% bo jestes rezydentem w PL (przebywasz wiecej w roku podatkowym) A ze tam sie nie placi (i o to jest cala afera) to te pieniadze musisz im po prostu dac. Roznica miedzy US a zlodziejem na ulicy jest ze tam jest spokojniej i niby uprzejmiej a na ulicy mozesz dostac jeszcze w ryja. A jesli kiepsko placa i wydajesz wiekszosc gotowki jak kolega pod spodem to masz klopot bo tej kasy fizycznie nie ma. Witaj w p****... kraju
zalamana / 194.150.177.* / 2007-02-20 12:44
Ja moge powiedziec tylko jedno. Nie jestem zadnym fachowcem, ale zyje w anglii od 2 lat i wiem jedno..nie licz na £3000 bo to jest smieszne. Jestes marzycielem jak my wszyscy, tez na to liczylam. Naprawde nie wiem ile trzeba by bylo zarabiac zeby w 3 miesiace zarobic tyle kasy. Podam przyklad:8 godz dziennie 5 dni w tygodniu ptzy najnizszym podatku- to na reke £180 pamietaj ze trzeba jeszcze oplacic chate, rachunki i miec co do gara wlozyc. Nawet jesli to wszystko bedziesz miec za darmo(bo np jedziesz do rodziny) przez 4 tygodnie masz £720 i na 100% jakas kasa ucieknie, bo funcik tu funcik tam, a to przeciez trzeba jeszcze zadzwonic do domu, to na telefon itd itp. A nie oszukujmy sie i z praca nie jest latwo, w anglii jest juz tylu Polakow ze glowa mala. Jesli tym, co napisalam uda mi sie chocby tyle ze usiadziesz i zastanowisz sie jeszcze raz to duzo. Wszyscy jestesmy marzycielami, liczymy, kombinujemy, zanim zaczniemy prace i dostaniemy pierwsza wyplate. Ale pozniej zetkniecie sie z rzeczywistoscia jest bardzo bolesne. Jesli chcesz jechac do Anglii i masz juz zapewniona prace i to bez agencji bo ci zlodzieje dopiero tna, prawie jak nasz rzad masz chate, to probuj, jednak wczesniej zalatw sprawe podatku, dowiedz sie wszystkiego...ja mam teraz 22 lata. Siedze w anglii 2 lata, w dokumentach napisane mam ze zarobilam 16 tys funtow! Oczywiscie czesc z tego to podatek, rowniez to co przyciela agencja, kasa wydana na zycie, jedzenie, mieszkanie, transporty, telefony, taxy mieszkaniowe, rachunki tu woda tu prad. imprezy, drobne wydatki itd itp, z tego te 19% na polski podatek...to okolo 25 tys zl. Obecnie kasy nie mam, bo i z praca bywa roznie raz jest raz nie ma i wtedy oszczednosci uciekaja. A uwierz mi ze tygodniowki znikaja tak szybko jak sie pojawia. Nie chcij byc w mojej sytuacji. Ja mam tej anglii dosc, naprawde chcialabym wrocic isc na studia i zaczac normalnie zyc, bo w anglii zawsze bedziesz podludziem a przeciez nie o to chodzi. Ale wrocic nie moge, bo boje sie tych 25 tysiecy zlotych.......
katarzyna2222 / 89.171.33.* / 2008-03-03 12:02
ja zarobilam w prawie 4 miesiace 4000L , ale fakt pracowalam przez 70h w tygodnie, ale cuz to bylo tylko na wakacje, jestem studentem i byle zarobic na utzrymanie na studiach, rozliczylam sie w UK za 2007 i jeszczemi sami oddali za 2005 , choc sie o to nie prosilam, ciekawe czy polki US byl by taki pamietny :)....w pl sie nie rozliczam jeszcze sie podaktow naplace :)
edyta0410 / 86.20.220.* / 2008-01-20 07:06
nie no sorry ale nie zgodze sie z Toba mozna zarobic 3000 ja np miesiecznie mam 2000 po odliczeniu wszystkiego wiec nie gadaj glupot zalezy jak mu sie uda, moja pierwsza praca w Anglii 2 lata temu dla agencji byla za 7,5 funta na godzine gdzie to byly wakacje i cgodza ploty ze ciezko o prace, a nestepny raz prace zmienilam w styczniu gdzie to niby cihy okres i nic sie nie dzieje pracuje na magazynie tak jak wiekszosc Polakow ale mozna zarobic i wcale nie mam ciezkiej pracy
Pawel I. / 70.197.234.* / 2008-02-15 00:31
Ciekawe w jakiej profesji pracujesz;)
pisklak / 88.109.82.* / 2007-04-01 18:07
Szczera prawda tak jest a nie inaczej ,niech sami tu przyjada i niech popracuja w fabryce ,krew ,smrod itd,a polak jak tzw mozyn-lub gozej..pozdrawiam
mir324 / 2006-06-01 21:51
w polsce sa zlodzieje i beda ciezko charuje tu w anglii zeby zapewnic dobry byt mojej rodzinie a oni chca brac do reki nie swoje pieniadze to przekracza wszystkie normy nie dziwie sie ze ludzie wyjezdzaja za granice BIEDA i JESZCZE RAZ BIEDA W TEJ POLSCE
Neverland / 83.18.109.* / 2008-04-25 13:36
Lol p******* kraj :/ ja im złamanego grosza nie dam niech sie wala. Żeby człowiek po studiach wyższych i z wieloma uprawnieniami zarabial 2 tys, w tym kraju to są szczyty gupoty i
tolerancji do swojego narodu. Czemu w innych krajach ustawy
są jednolite i łatwo można znaleźć informacje których sie poszukuje, a w tym to burdel na kołkach -.-. Ciesze sie badzo ze mnie w tym kraju niema, przynajmniej zagranica zarabiam 20x więcej niż tutaj. Taka prawda i powiem jeszcze jedno, nigdy więcej nie wrócę do tego kraju na stałe. Niech sobie sami tumany i złodzieje zarabiają w sejmie na swoje pensje, zobaczą co to znaczy prawdziwa praca. Sorry czytalem komenta ze cos mi panstwo zapewniło lol gdyby nie rodzice ktorzy ciezko pracowali to bym sie kucił. A pozatym na studia itd zarobiłem sobie sam wyjedzajac i pracujac jak robol. Bo w polsce 600-800 zl proponowali zal .....
Wojtek / 213.123.198.* / 2006-05-12 08:57
Mam pytanko
Mieszkam i pracuje od 3 lat w UK . W tym roku zamierzam rozpoczac budowe swojego domu czy tez musze placic podatek? Pozdrawiam
almera / 172.188.123.* / 2007-05-01 17:56
musisz.tzn niby nie ale jak kupisz cos na swoje nazwisko to fiskus odrazu dobierze sie do ciebie no wtedy zaczyna sie cale gowno z podatkami.czy placiles je w polsce,czy zwrociles im to co niby juz placiles w anglii,i sprawdza twoje p 60.jak sie budowac to nie na siebie a na kogos z rodziny zeby nie udowadniac ile sie zarobilo.ja mialem kupic dzialke i okazalo sie ze fiskus sprawdza kazdego kto wydal wiecej niz 50 tys zlotych no i ja sobie tez odpuscilem bo w polsce sie nigdy z nikim nie rozliczalem.no i dupa zimna siedze w angli az dostane brytyjski paszport.banda pedalow w tej naszej polsce
Naro / 149.254.200.* / 2007-07-26 22:50
Dokladnie. Tylko nie inwestycje na swoje nazwisko. Tylko ze rodzine tez przeswietla bo do kredytu na 60 lat to jestes gosc ale do posiadania gotowki to juz nie i dlaczego masz az tyle skoros biedak przez cale zycie..
emig / 62.252.96.* / 2006-04-24 22:37
Pani Gilowska, Panie Prezydencie, Panie Premierze. Nie glosowalem za wami ze wzgledu na to ze ciezko pracowalem za granica. Pracowalem gdyz chcialem odlozyc troche pieniedzy na moja rodzine i jej utrzymanie. Uwazalem ze jestescie ludzmi ktorzy moze za jakis czas sprawia ze ja i setki tysiecy innych beda mogli spokojnie wracac do kraju by tu w swojej ojczyznie pracowac i normalnie zyc. Nie rozumie dlaczego zmuszacie wielu z takich jak ja (chodz ja musze wrocic) do opuszczenia polski na zawsze. Przeciez wielu z nas by wrocilo i chce wracac nadal. Musicie wykazac odrobine dobrej woli i zrozumienia. Jesli pujdzieci ludziom na reke to prawdopodobnie w ciagu kilku najblizszych lat w Polsce pojawia sie tysiace i dziesiatki tysiecy inwestorow z pieniedzmi. Moze niewielkich ale polskich ktorzy beda tu wydawac zarobione za granica pieniadze kupowac domy, zakladac wlasne interesy, kupowac towary przeciez to bedzie napedzac gospodarke. Wielu przeciez teraz wysyla pieniedze do kraju zeby ich rodziny mogly zyc. Wydaje mi sie ze tak powstawala tez mala geograficznie a gospodarczo wielka teraz Irlandia. Dlatego wydaje mi sie ze lepiej dla wszystkich i dla polski w przyszlosci bedzie jesli nie bedziecie tego wszystkiego burzyc. Mozecie powiedziec ze takie jest PRAWO ale ja sie pytam czy to jest SPRAWIEDLIWOSC
ziembiewicz / 20.138.20.* / 2006-06-01 14:21
czemu opowiadasz truizmy, czlowieku. przeciez tak dziala zlodziejski system. kradnie panstwo, kradna ludzie. od dawna sprawdza sie przepowiedziana przeze mnie rzeczpospolita zlodziejska.. ludzie z anglii tez musza zaplacic haracz na milionowe afery takie jak na slasku, w stolcy i wszedzie. rzeczpospolita zlodziejska nie dolozyla ani zlotowki, zeby te miejsca pracy zorganizowac. jak spiewa kaziu: kradniecie na potege, wy s...
emig2 / 149.254.200.* / 2007-07-26 23:06
truizmy truizmami ale to jest wyjscie. Piszmy, buntujmy sie, skladajmy zbiorowe petycje. Jest nas miliony ludzi ktorzy razem tworza ogromna populacje za granica. Kaziu niech spiewa i od tego nie bedzie ani lepiej ani gorzej ale kilkuset tysieczna petycja do sadu w Unii Europejskiej juz moze cos zmienic. Jestesmy czlonkami Unii a unijne prawo stoi ponad polskim.
Amiro / 84.10.171.* / 2006-04-23 21:52
Mże ktoś ma pojęcie i doradzi co robić bo ja nic nie kumam. W Anglii jestem od pazdziernika 2005 jako pracownik naukowy. Wystąpiułem o rezydenta podatkowego i otrzymałem dwa pism ajedno z HM Revenue potwierdzające że od połowy pazdziernika płacę podatki w Anglii i drugie z Inland Revenue potwierdzające że jestem zarejestrowany jako płatnik podatku w Anglii ale w żadnym pismie nie jestem jako rezydent podatkowy. Czy powinienem starac sie o dodatkowe potwierdzenie? Czy za 2005 rok musze cos oddac fiskusowi, w Anglii pracowalem mniej niz 183 dni w 2005r. Czy pracownicy naukowi są zwolnieni z podatku jeżeli pracują w Anglii nie dłużej niż 2 lata?

Dzięki za wszelkie podpowiedzi
pozdrawiam
marioniki / 62.133.133.* / 2007-10-30 11:26
Pracowałem w Anglii dwa i pół roku, teraz wróciłem chyba na stałe do Polski, mam nie rozliczony ten okres z US i szczerze mówiąc nie wiem co z tym mam zrobić. Czytając wypowiedzi tutaj to zdaje sie ze mam nie mały problem.Czy powinienem udać sie sam do US i grzecznie przyznać sie do moich dochodów uzyskanych w Anglii czy raczej siedzieć cicho i mieć nadzieje ze sie mną nie zainteresują? Czy ktoś wie jakie wogóle są kary za nierozliczenie PIT-ów?
pracownik nienaukowy / 149.254.200.* / 2007-07-26 23:08
rezydenta mozesz dostac ale w tym k) kraju moga go nie uznac wystarczy ze masz zone w PL i juz pozamiatane panie pracowniku naukowy. Jedyny zysk to prestiz ale finansowo to raczej Cie zgnoja jak innych
zdolowana / 194.150.177.* / 2007-02-20 12:50
nie wierz w cuda...oddasz zlodziejom wiecej niz masz....
Amiro / 84.10.171.* / 2006-04-23 21:47
Mże ktoś ma pojęcie i doradzi co robić bo ja nic nie kumam. W Anglii jestem od pazdziernika 2005 jako pracownik naukowy. Wystąpiułem o rezydenta podatkowego i otrzymałem dwa pism ajedno z HM Revenue potwierdzające że od połowy pazdziernika płacę podatki w Anglii i drugie z Inland Revenue potwierdzające że jestem zarejestrowany jako płatnik podatku w Anglii ale w żadnym pismie nie jestem jako \\
rafal / 194.73.99.* / 2006-04-18 12:23
Witam

Jestem w anglii poltora roku,rozliczylem sie z fiskusem za 2004 rok ale rezydencje podatkowa przenioslem dopiero w lutym tego roku,czy naprawde musze sie rozliczac jeszcze za ten porabany 2005 rok????Wiem ze moglem w ogole im nei mowic o moich dochodach.
pinokio981 / 86.0.204.* / 2008-02-09 19:47
ja wam powiem tylko tyle ,niech nas wszystkich pozamykaja zobaczymy co ztego beda miec ,raczej tylko problem ,bo nie ma miejsc w p******** ,no i trzeba wiezniow utrzymac ,czyli jedzenie itd ,wiec ciekawe co wybiora skoro nie bede mial kasy zeby zaplacic ten ich zlodziejski characz ? bo co wezma mi pensje ktora zarobie w kraju o ile dostane jakom kolwiek prace ja ich olewam najwyzej mnie zamkna ,ale podatku i tak im nie zaplace bo niby z czego ,nie przejmujcie sie ,pozdrawiam .....
kiki / 83.29.19.* / 2006-04-18 15:43
Jak nie miałeś dochodów w Polsce ale wynika chyba z tego co piszesz, że w roku 2005 byleś mniej niż pół roku w Anglii więc w 2005 roku miałeś rezydencje w Polsce bo dopiero w lutym minęło Ci te pół roku.
Raczej bym rozliczyła jeszcze ten 2005 rok. Może nie będzie dużej dopłaty bo pracowałeś tylko kilka miesięcy i może masz jakieś odliczenia.
rafal / 194.73.99.* / 2006-04-19 11:07
wlasnie chodzi o to ze przepracowalem prawie 10 mcy w 2005 roku i obawiam sie ze ta doplata taka mala nie bedzie,jeszcze sie zastanawiam czy ryzykowac i nie skladac pita w ogole czy nie choc po rozliczeniu za 2004 rok maja juz na mnie trop i wiedza gdzie szukac...aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa o to polska wlasnie.

Dzieki za odpowiedz
pozdrawiam
kiki / 83.29.84.* / 2006-04-19 13:44
Jest róznica między rezydencją podatkową a rezydencją z Home Office. Przynajmniej ja tak to rozumie. W Home Office możesz starać się dopiero po roku pracy a w IR po pół /ponad 183 dni / roku pracy nabywasz status rezydenta podatkowego.
Poczytaj tutaj
http://www.hmrc.gov.uk/pdfs/ir20.htm
broszurka do druku P86
Cały problem jest w tym, że nagłośniono moim zdaniem nieprawidłową interpretacje pojęcia "miejsca zamieszkania" twierdząc że nie jest ono zdefiniowane nigdzie indziej jak w Kodeksie Cywilnym co nie jest prawdą.
Pojecie "miejsca zamieszkania dla celów podatkowych" jest bowiem jasno zdefiniowane w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania w art. 4 .
Sytuacja jest jednak obecnie taka że panuje totalny haos.
Nikt ci nie udzieli konkretnej odpowiedzi. Myślę, że interpretacja się zmieni gdyż ta którą obecnie lansują media i eksperci jest myślę nieprawidłowa.
Masz 2 wyjścia albo rozliczyć się w oparciu o interpretacje z artykułów i czekać aż zmienią umowę z Anglią, albo nie rozliczać się przyjmując założenie że zmieniłeś centrum interesów i miejsce zamieszkania z zamiarem tam pozostania na stałe na Anglię i / wg. obecnych interpretacji / .
Sam musisz zdecydować.
pozdrawiam
DARUSS / 213.107.224.* / 2006-05-26 09:19
Chcialbym sie zapytac jak uzyskac status rezydenta? Wiem, ze moge sie ubiegac po roku pobytu w U.K
rafal / 62.121.31.* / 2006-04-19 19:20
Chodzilo mi o rezydencje z IR ktora przenioslem dopiero w lutym tego roku,p86 wypelnialem,ale to sie tyczy podobno od 2006 roku za ktory sie nie bede musial juz rozliczac,ale ze rezydencje przenioslem w lutym 2006 (p86 w uk i jakis tam nip w pl-nie bylo to skomplikowane tak jak mowia)to jeszcze za 2005 musze sie rozliczyc....tak mi powiedziano,czy to nie moze dzialac do tylu???parodia
Pozdrawiam
kiki / 83.29.68.* / 2006-04-21 10:49
jak znasz angielski to poczytaj tutaj
http://www.hmrc.gov.uk/pdfs/ir20.htm
to jest broszurka do P86 i tam jest napisane co to jest rezydent i z tego co tam wyczytałam wynika że bezwzglednie jest sie rezydentem podatkowym w Anglii po 183 dniach. Pisze tam, że "zawsze będziesz zamieszkały, jeśli będziesz w UK przez 183 dni i wiecej w roku podatkowym. Nie ma od tego żadnych wyjątków"
/ to moje tłumaczenie /
Czytaj punkt Residence i następny
Tak więc nie wiem czy ma znaczenie kiedy złożyłeś P86 .
Nie umiem ci odpowiedzieć jednoznacznie.
u********* / 149.254.200.* / 2007-07-26 23:13
ale w PL przepisach jest ze moze byc rezydencja i tu i tam (komedia po prostu) Urzednik moze angielskiej nie uznac jak sie rano nie wyproznil dokladnie. To jest sprawa uznaniowa (a tyle bylo szunu o nowej konwencji...) Warunki znajdziesz w konwencji a reszte sam sobie dopowiesz po lekturze
rafal / 194.73.99.* / 2006-04-21 11:04
Tzn sorki male sprostowanie,w polskim skarbowym mi powiedzieli ze za 2005 rok jeszcze musze,p86 nie ma do tego nic,to wg us liczy sie kiedy zlozylo sie ten nip przenoszacy rezydencje,ja zrobilem to w lutym 2006,za pozno:(teraz tylko zdecydowac sie oddawac pita czy w ogole sie na nch wypiac:D
Pozdrawiam
kiki / 83.29.87.* / 2006-04-21 17:14
US nie ma pojecia o tych wszystkich rzeczach o których my piszemy. Oni kieruja sie potoczna interpretacją, która wg. mnie nie uwzględnia właśnie tego o czym piszemy.
Ktos powiedział, że Polacy maja się rozliczać choćby nawet 1 miesiąc styczeń np. tylko pracowali w Polsce a reszte w Anglii / ponad 6 miesięcy w roku / i z uporem maniaka tak twierdzą choc w takiej sytuacji ten człowiek już w tym roku nabywa status rezydenta podatkowego w Anglii.
Ministerstwo wypieło sie na wszystkich i nie podaje żadnej wiażącej interpretacji a w interpretacjach różnych US można czytać różne opinie wzajemnie się wykluczające.
Tak więc jeden wielki cyrk.
Poczytaj te interpretacje US:
http://www.gbritain.net/forum/viewtopic.php?p=9080
Nie ma więc prawidłowej autorytatywnej odpowiedzi na żadne z naszych pytań.
Równie dobrze możnaby iść do wróżki.
Jedno jest moim zdaniem w 99 % pewne. Sytuacja ta MUSI się zmienić, bo inaczej sami rządzący podetna gałąź na której siedzą.
Pozdrawiam
rrekurnazydent / 149.254.200.* / 2007-07-27 00:01
dokladnie. US moze nie uznac rezydentury - w nowych przepisach jest wyraznie napisane jak jestes 183 dni w Anglii to oni, sQrwysyny sprawdzaja i ustalaja rezydenture. Te 183 dni to tylko punkt wyjscia wiec w praktyce jak masz psa imieniem Burek masz powiazania z krajem i jestes rezydentem w Polsce (a w Anglii tez, a co...) Banda zlodziei. To Musi sie zmienic
rafal / 194.73.99.* / 2006-04-22 11:15
Oj musi,nie skladam tego pita za zeszly rok,w anglii jestem od listopada 2004 wiec mniej wiecej w kwietniu 2005 stalem sie rezydentem uk automatycznie a te nipy i p86 z lutego bylo tylko tego potwierdzeniem tego faktu...moga mnie pocalowac...

Dzieki i pozdrawiam
kiki / 83.29.81.* / 2006-04-22 12:27
Twoj wybór, składaj wszystkie rachunki i dowody mogące potwierdzić twoje zamieszkiwanie w tym czasie w UK i postaraj sie miec w ręce pismo z angielskiego US o swojej rezydencji tam .
Poczytaj jeszcze tu:
http://www.odyssei.com/pl/travel-tips/18319.html
polskiprzestepca / 149.254.200.* / 2007-07-27 00:07
a co ma sie chlopak polozyc i czekac az go skasuja z ostatnich gaci na tylku? malo placil przez cale zycie? Pismem o rezydencji moze sobie wytrzec tylek w razie czego jak ma inwestycje w Polsce. Czy to sie do jasnej cholery zmieni w tym glupim kraju? Ile jeszcze dranstwa i zlodziejstwa?
lomerk / 81.133.179.* / 2006-04-11 11:54
Czy ktos moze wie, czy sa jakies konsekwencje, gdy nie zlozylo sie odpowiedniego pitu do 20dnia nastepnego miesiaca po przyjezdzie (w moim przypadku bylby to listopad), a chce sie czlowiek rozliczyc 'rocznie' teraz w kwietniu??

Jezeli chcialbym sie rozliczyc i z 20 pajslipow brakuje mi 2-woch to...co ma robic?
Dziekuje z gory za odpowiedz.
Pozdrawiam.
kiki / 83.29.42.* / 2006-04-18 10:24
O ile wiem jest jakiś "czynny żal" jak chodzi o niedopełnienie jakijś powinności względem US i wtedy nie ma kary. Poszukaj w internecie tego pojęcia a chyba ono jest przepisowo w Ordynacji Podatkowej -
Tereść ordynacji jest pod tym adresem:
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20050080060&type=3&name=D20050060Lj.pdf
Jak chodzi o te 2 payslipy to święconą wodą nie skropisz a musisz podjąć decyzję. Ja bym w oparciu o pozostałe wymyśliła te 2 payslipy, żeby nie zaniżyć tych poborów i dodała do reszty. Mniej wiecej pewnie są one do siebie podobne. Lepiej zapłacić podatku więcej niż mniej.
W razie znalezienia można złożyc korektę PIT.
pozdrawiam
urzednik skarbowy / 149.254.200.* / 2007-07-27 00:09
oczywiscie. Najlepiej wez oddaj wszystko co masz i pozycz jeszcze od matki z jej renty bo jakby co to juz bedziesz mial i bedziesz sie mogl ubiegac o zwrot. A Urzad sie usmiechnie i wybaczy...
baska / 2006-03-31 02:33
Jestem w UK prawie 6 lat. Pracuje uczciwie i legalnie. Jest jednak pewien problem. W Polandii mam mieszkanie, ktore od pazdziernika 2005 legalnie wynajmuje. teraz musze podobno rozliczyc sie za 3 miesiace ubieglego roku - ale czy moge w PITcie zawrzec tylko info dotyczace mieszkania bez wykazywnia zarobkow w UK? Prosze odpowiedzcie, bo juz wariuje.
edi / 83.23.242.* / 2006-04-07 19:53
Zgodnie z prawem podatkowym wynajem mieszkania rozliczasz PIT-36 ( zasady ogólne)
Czyli sumujesz dochód uzyskany w UK z dochodem za wynajem mieszkania. Po odliczeniu diet (960funtów) wyliczasz podatek wg. skali, od ktorego odejmujesz podatek zapłacony w UK.. No i oczywiście przy dochodzie około 1 tys funtów /miesięcznie dopłacasz w RP około 7 tys zł podatku.
Jeśli jesteś rezydentem podatkowym w UK to posiadasz ograniczony obowiązek podatkowy. To znaczy, że rozliczasz tylko się z wynajmu mieszkania..
Moje informacje nie są na 100%, ponieważ nie wiem jak US potraktuje posiadanie mieszkania i w związku z tym nie stwierdzi, że Twój ośrodek życiowy jest w RP.
Następna sprawa to nie napisałeś w jaki sposób rozliczasz się z US za wynajem bo może płacisz ryczałt i wtedy jest inny sposób rozliczania. To w jaki sposób rozliczasz najem musiałeś podać przy rejestracji działalności gospodarczej ( wynajem).
Czyli sam widzisz, że Twoje pytanie jest ogólne, a ponadto podajesz, że musisz się rozliczyć za 3 miesiące i z czego to wynika, że wynajmowałeś na dziko czy co i ktoś doniósł na Ciebie. Tak na marginesie sprawy jeżeli nie zarejestrowałeś działalnści to może być sprawa bardziej skomplikowana i możesz być wtedy Vatowcem. Możesz też mieszkania użyczyć ( bezpłatnie) czyli wynająć za opiekę nad mieszkaniem itp.
Teraz następna sprawa jeżeli Ty przez 6 lat nie wykazywałeś, że miałeś dochody w UK to kryminał ( żarty, a może i nie żarty). Więc nic tutaj nie można Ci poradzić.
wynajmujacy / 149.254.200.* / 2007-07-27 00:13
Edi, posiadanie mieszkania i wynajem to dzialalnosc gospodarcza i masz rezydenture w PL jak w banku, nie ma sie nawet co ludzic. Odejmij sobie szybciutko te angielskie podatki i wylicz ile zarobiles na wynajmie. Teraz dopasuj POLSKA skale podatkowa do calosci zarobkow i juz ladnie wyjdzie ile musisz zaplacic. Tylko niech Ci sie zera nie p********* bo z wrazenia mozesz spasc z krzeselka. A wtedy trzeba bedzie leczyc a to w Polsce drogo kosztuje, chyba ze liczysz na kase chorych...
bh / 84.92.221.* / 2006-04-10 05:32
Edi wydajesz sie osoba bardzo zorientowana w temacie podatkow wiec prosze Cie uprzejmie o podpowiedz.

Jestem w UK od stycznia 2006, pracuje legalnie i zarabiam ok 900-1200 £ ( zalezy ile nadgodzin dostane). Wiem ze poniewaz kwota wolna od podatku w UK to okolo 4890£ a rok podatkowy trwoa od 1 kwietnia do 31 marca wiec za pierwsze dwa miesiace pobytu niepowienienem wlasciwie zaplacic podatku w UK. ( zamierzam zwrocic sie o jego zwrot jak tylko dostane od pracodawcy P60 formularz).
Nie wiem natomiast jak powinienem zaplacic podatek w Polsce za 2006 (nasz rok podatkowy zaczyna sie 1 stycznia). Mysle ze rocznie powinienem zarobic brutto ok 13 000 -14 500 £. prosze mi powiedziec ile z tego bede musial oddac polskiemu fiskusowi.
Pozostale informacje o mnie to:
Mam w polsce mieszkanie, w UK wynajmuje mieszkanie, do tej pory rozliczalismy sie z zona zawsze razem, moja zona do konca maja bedzie jeszcze prowadzila dzialalnosc gospodarcza w polsce potem likwiduje i przyjezda do UK. To chyba tyle, jesli o czyms zapomnialem to z checia dodam jesli zechcesz odpowiedziec. aha jeszzce jedno o co chodzi z tym rezydentem podatkowym w UK od czego to zalezy? sorrki za nawal pytan i bardzo dziekuje.
lulek / 149.254.200.* / 2007-07-27 00:20
wtryniam sie miedzy wodke a zakaske:
w 2006 r jeszcze stare przepisy podatki w anglii i w polsce, rezydentura w Polsce 4890 funciakow do opodatkowania (ale nie 19% bo przekraczasz na pewno pierwszy prog)
od 2007 podatki w a zaliczane a rezydentura uznaniowa wiec uznaja ze polska (niestety nie ludz sie jak masz w polsce zone) czyli mniej wiecej tak samo. Tyle ze w 2007 roku jest tu w a juz ponad dwa miliony ludzi wiec w Urzedach nie sa w stanie sie wszystkimi zajac a po paru latach zmienisz nazwisko i powiesz w IR ze chcieli cie okrasc i dlatego jestes Johnny Walkerm
kiki / 83.29.28.* / 2006-04-15 17:17
poczytaj te adresy:
http://www.gbritain.net/forum/viewtopic.php?t=1245
http://www.skarbowcy.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=406&postdays=0&postorder=asc&start=75
http://www.gbritain.net/forum/viewforum.php?f=19
http://www.podatki.org.uk/forum/viewforum.php?f=7

tam znajdziesz wszystkie odpowiedzi
jjjupiter / 88.156.96.* / 2007-01-24 11:33
W tylku znajde odpowiedzi-poszukanie tych stron zajmie ni caly dzien i guzik sie dowiem-jak podajesz strony -to konkretne odpowiedzi a nie fora gdzie wogule nie ma takich tematow
sknera / 149.254.200.* / 2007-07-27 00:23
chcesz konkretnej odpowiedzi? Jak zona chce wyjechac to uciekajcie z tego j******** kraju jak najdalej. Nie zaprzataj sobie glowy pitami podatkami bo zedra z ciebie 80% tego co zarobiles. Nie zostanie Ci nic procz pewnosci ze dales sie jak frajer okrasc. Tu juz nawet skakac przez plot nie ma sensu
MARCIN... / 81.157.124.* / 2006-03-29 19:01
no napewno nie ja napewno niedooplace bo oprocz tego ze mam tam rodzine i psa to nic wiecej mi w polsce niezostalo oprocz dlugow kture splacilem dzieki temu ze tu pracuje MARCIN
Irmina / 87.248.84.* / 2006-04-04 10:12
No pewnie wystarczy złozyc w Revoniu formularz P 86 i nie płac podatku w polsce
filip / 195.93.21.* / 2006-04-07 01:17
siemka wytlumacz mi o co chodzi z tym formularzem w revomiu???????? dzieki
Irmina / 87.248.84.* / 2006-04-07 12:47
Jesli przepracowałes na wyspach 183 dni stałes sie rezydentem wpodatkowym.Aby uzyskac potwierdzenie tego statusunalezy złozyc w revenue wypełniony formularz P86 i wystąpic o dokument potwierdzajacy rezydencje podatkowa Formularz mozna pobrac z internetu podam ci strone www.hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf Jesli chcesz sie dowiedziec wiecej napisz e-mail albo szukaj mnie na gg 2648977
anet / 172.206.28.* / 2006-08-10 01:05
Pracujemy z mezem w Anglii od maja 2004 roku. Obecnie planujemy powrot do kraju, i nie wiemy co nas tam czeka w zwiazku z podwojnym opodatkowaniem. W ostsnim roku rozliczeniowym zarobilam 3310.70 £ ,natomiast maz ma dwie prace w jednej zarobil 4011.25£, w drugiej 7303.62£! Chcilaym wiedziec na jaka kwote opodatkuje nas, nasz kochany urzad skarbowy! Czy jest mozliwosc unikniecja podwojengo opodatkowania! prosze o pomoc!!!!!!
dzieki!!!
blondas9 / 88.108.151.* / 2006-04-10 21:18
kurde wlasnie martw mnie ten podatekj strasznie.tak bardzo chcialabym wiedziec czy ten pit jest wystarczjacy aby uniknac placenia polsce.to jest poprostu straszne.wyjezdzamy zostawiamy rodziny, czesto zyjemy w nie najlepszych warunkach z bala w nieznanym a nasz kochany rzad jeszcze za to nas kasuje.to jest poprostu niewybaczalne.
Serdeczne podziekowania i pozdrowienia dla naszego rzadu!!!!!
obserwator / 83.29.9.* / 2006-04-19 11:17
Ważnym jest aby uzbroić się w wiedzę merytoryczna do ewentualnej obrony.
Uzyskanie rezydenta podatkowego -miejsca zamieszkania / poszukaj sobie druk CFR1 - druk polski US / na którym wyraźnie jest napisane w opisach, że obcokrajowiec w Polsce posiadając taki certyfikat jednocześnie podlega w Polsce NIEOGRANICZONEMU OBOWIĄZKOWI PODATKOWEMU / powoduje podleganie w Anglii nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu a co za tym idzie w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Jest różnica w pojęciach "miejsce zamieszkania dla celów podatkowych" a "miejsce zamieszkania" dla celów administracyjnych które jest podane w Kodeksie Cywilnym.
Piszący artykuły na temat podwójnego opodatkowania - eksperci podobno - popełniają BŁĄD W ZAŁOŻENIU PISZĄC ŻE POJĘCIE MIEJSCA ZAMIESZKANIA NIE JEST ZDEFINIOWANE. TO NIE PRAWDA !!!!!!!
POJĘCIE TO JERST ZDEFINIOWANE W UMOWIE MIĘDZYNARODOWEJ O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA.
Pojęcie to występuje również w prawie podatkowym.
Druk właśnie CFR1 jest zaświadczeniem o miejscu zamieszkania lub siedzibie DLA CELÓW PODATKOWYCH /CERTYFIKAT REZYDENCJI/ [CERTIFICATE FISCAL RESIDENCE]
Anglia też posiada takie pojęcie. Po 183 dniach pracy obcokrajowiec z mocy prawa angielskiego staje się rezydentem podatkowym w Anglii a skoro tak to chyba tam podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu / analogicznie do przpisów polskich - druk CFR1 / i nie ważne jest czy ma zamiar w Anglii przebywać do końca życia czy nie. Bierze się pod uwagę to że fizycznie zwykle /ponad pół roku / przebywa w Anglii. Przebywając fizycznie tam pracując, mieszkając, żyjąc chyba zrozumiałe jest że tam znajduje się "centrum interesów życiowych " danego człowieka i niezrozumiałe jest wmawianie ludziom, że co prawda żyją w Anglii ale maja centrum interesów w Polsce bo nap. mają rodzinę itp. Takie stawianie sprawy to chyba w ramach tej "polityki prorodzinnej" - masz rodzinę to płać haracz.
dusiek / 149.254.200.* / 2007-07-27 00:29
mam goraca nadzieje ze jest tak jak mowisz kolego. od 2007 roku niby sa nowe przepisy ale nadal rezydentura jest niejasna, uzalezniona od widzi mi sie pani urzednik. Tu przydalaby sie obrona czy taka decyzje pani urzednik mozna podwazyc albo zaskarzyc... No i Art 14 dochody zwolnione z podatku w A sa opodatkowane w Pl... to niezla suma od lebka na zalatanie dziury budzetowej... Trzeba by poszperac czy ta kwota wolna od podatku to zwolnienie podatkowe. Jesli to nie jest zwolnienie to moga nas pocalowac ale jesli urzad s uzna ze to zwolnienie to... patrz ARt 14 konwencji GB PL
olos / 213.199.212.* / 2006-04-28 21:58
czy możesz podać stronę na kt orej można bezpłatnie przeczytać umowę
filip / 195.93.21.* / 2006-04-08 02:15
aha to skladam ten formularz i moge byc spokojny ale to nie przeszkasza ze nie mam jeszcze statusu rezydenta ????
XXX / 83.20.21.* / 2006-03-27 08:38
To jest paranoja!!!!! Trzeba wyjerzdżać za granicę bo nasze państwo nie potrafi apewnic młodym pracy i jeszcze tym złodziejom mamy płacić za co??????
Marius / 195.73.204.* / 2006-03-14 16:42
Jak tak musi byc to prosilbym o konkretne wyjasnienie zasad rozliczania sie z podatku holenderskiego w Polsce! Coraz wiecej osob zadaje pytanie jak to muszo zrobic i w rzeczywistosci nikt im nie jest w stanie wyjascnic jak to ma wyglodac i dlaczego muszo placic w polsce podatek dochodowy od pieniedzy ktore zarobili w Holandii i tu juz zaplacili od nich podatek w wysokosci 34,4%. W kazdym Urzedzie Skarbowym slyszo cos innego i musza placic sumy wyssane z palca. Czy mozna liczyc na rzetelno odpowiedz jakiegos pracownika Urzedu Skarbowego ktora bedzie oparta o prawo i ustawy podatkowe. Prosze o konkretne informacje na ten temat . Moj e-mail to mkr@euroservices.com . Czy ktos w ogole wie o co w tym wszystkim chodzi. Licze na odpowiedz rzetelnego i dobrze poinformowanego pracownika US w Polsce jezeli jej nie dostane to uznam, ze takich nie ma!
pimpek / 83.29.79.* / 2006-03-26 16:14
Nie licz na rzetelną odpowiedź z US. Umwa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Holandia znajduje się tutaj
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/2120.htm
i niestety jest niekorzystna dla Polaków - odliczenie proporcjonalne -.
Tak więc jeżeli masz miejsce zamieszkania w Polsce / od czego uzależniony jest nieograniczony bądź ograniczony obiwiązek podatkowy w Polsce - ustawa o podatku dochodowym art. 3 i 4 tejże Ustawy / to podlegadz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce to znaczy masz obowiązek w PIT rocznym wykazać wszystkie dochody uzyskane zarówno w kraju jak i za granicą.
Dochody za granicą przelicza się w taki sposób:
Dzień otrzymania - kwota x razy kurs NBP waluty na ten dzień i to samo z podatkiem tam zapłaconym kwota podatku x kurs waluty NBP na dzień otrzymania wypłaty.
I tak z każdą wypłatą w roku 2005.
W pierwszych 30 dniach można odjąć od dochodu /w euro / po 42 euro z tytułu diety. Za następne dni tego juz nie można odjąć.
Można też na każdy miesiąc odjąć koszty uzyskania dochodu niestety wg polskich przepisów tj. śmieszną sumę 102,25 zł. za każdy przepracowany miesiąc.

Tak wyliczony dochód / a raczej przychód / i koszty uzyskania dochodu wykazuje się w części D PIT 36 w pozycji 73 / dochód/ i 74 /koszty uzyskania/.
Podatek natomiast zapłacony za granicą wykazuje się w pozycji 165 tego PIT.
Jednakże w tej pozycji nie zawsze można umieścić pełną sumę podatku zapłaconego za granicą. / możliwe proporcjonalne odliczenie / tak więc radzę skorzystać z programu PIT y 2005 / można ściągnąć stąd http://dobre.vel.pl/pity2005ngsetup.exe / gdzie po przejściu na pole 165 pokaże się formatka do której należy wpisać dochód i podatek a program sam wyliczy możliwy do odliczenia podatek.
Niestety przeważnie wychodzi podatek do dopłaty biorąc pod uwagę fakt że po przeliczeniu na złote wpada się w najwyższą skalę podatkową .

Ponadto nie wolno w PIT 36 wykazywać składek ubezpieczeniowych zapłaconych za granicą, gdyż Ustawa o podatku dochodowym mówi że wolno odliczać tylko składki polskie czyli zawarte w polskiej Ustawie o Ubezpieczeniach.

Krótki wzór na oriętacyjne wyliczenie dopłaty w przypadku wpadnięcia w III skalę podatkową tj. przekroczenie dochodu na polskie 74.048 złotych:
((zarobiona suma w walucie /po odliczeniu diet / razy średni kurs waluty /wg NBP/ ) minus 74.048)) razy 40% + 17,611,68 = podatek wyliczony w Polsce minus (podatek zapłacony za granicą razy średni kurs waluty /wg NBP / = podatek do dopłaty w Polsce.

Tak jest jak nie miało się dochodów w Polsce. Jak się miało też dochody w Polsce to ostateczna suma do dopłaty może się zmienić.
kudlaty / 82.153.159.* / 2006-04-01 06:14
Witam.Mam pytanie.Czy od dochodu moge odjac podatek zaplacony za granica jesli caly podatek mi zwrocono?
pimpek / 83.29.84.* / 2006-04-03 11:41
Mysle że w rubrykę 165 wpisujesz podatek zapłacony w roku 2005 . Jeżeli zwrócono ci w 2006 roku to wg mnie nalezy to wykazac w rozliczeniu za rok 2006. Rozliczenia zawieraja zdarzenia danego roku. Jak ci ten podatek zwrocono w 2005 roku to automatycznie masz podatek na + i na - / zaplaciles 100 zwrocono 50 to zapłaciłeś rzeczywiście 50 a nie 100 / .
pimpek / 83.29.77.* / 2006-03-28 10:06
Witam jeszce raz . Musisz dokładnie sprawdzić w tej umowie bo podobno od 1 stycznia 2004 zmieniono umowę .
Pod tym adresem jest chyba możliwość sprawdzenia http://www.podatki.pl/bazy/kraje.php5 albo bezpośrednio w Dzienniku Ustaw
pimpek / 83.29.77.* / 2006-03-28 10:11
sprawdziłam jeszcze raz dla pewności w Gazeta Prawna nr 20 z dnia 27-29 stycznia podaje tabelkę z umowami. Z Holandią metoda to proporcjonalne odliczenie czyli jak napisałam powyżej umowa niekorzystna.
Marius / 195.73.204.* / 2006-03-27 09:43
Dziekuje slicznie za odpowiedz i wyjasnienie!
tubylec / 83.14.132.* / 2006-03-13 21:52
19.03.2006 roku o 14:00 przed konsulatem w LOMDYNIE (73 New Cavendish Street, London W1W 6LS) odbędzie się piekieta i tam możecie wyrazić swoje opinie i zdanie na ten temat. Na tym forum wymieniacie poglądy pomiędzy sobą. Nikt Was tu nie słyszy a tam usłyszą WAS. Ja tym nie jestem zaintersowany bo mam 57 lat i mieszkam oraz pracuję w Polsce i nigdy do pracy w Anglii nie wyjadę z wiadomych powodów. Ale Wy walczcie oswoje prawa i sprawiedliwość. Jestem z Wami , gdyż uważam że zmuszani jesteście do płacenia haraczu. Te podatki które zapłacicie polskiemu fiskusowi i tak zostaną w Polsce zmarnotrawione. Pozdrawiam Was
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy