Forum Forum prawneCywilne

prawo do zachówku- proszę o pomoc :(

prawo do zachówku- proszę o pomoc :(

kasiamolska / 2010-02-04 09:37
Witam
proszę o pomoc każdego kto zna odpowiedz na moje pytanie :( . jakiś czas temu zmarł mój dziadek . dziadek miał czwórkę dzieci, dwóch synów i dwie córki. babcia jeszcze żyje. na długo przed śmiercią dziadek podarował cały swoj majątek - duzo ziemi i gospodarstwo jednemu z synów w zamian za dozywotnią opiekę. jeden z braci dostał tylko kawałek działki w ramach rekompensaty. obydwie córki - ciocia i moja mama nie dostaly nic , zreszta nawet sie o to nie staraly. dwa lata temu zmarła moja mama, ojciec juz dawno z nami nie mieszka, rozwiodl sie z mamą. moje pytanie brzmi : czy ja, jako wnuczka i moja ciocia ktora nic dotad nie dostała od swojego ojca - czy mamy jakies prawa do zachówku?
jak mamy to załatwic i ile zachówku nam sie nalezy? wiem ze wujkowie beda robic problemy, od dawna sa skłoceni z siostrami. czy otrzymanie zachowku po dziadku to tylko dobra wola wujka ktory ma caly majatek dziadka? dodam ze dziadek nie zostawił testamentu-.bardzo prosze o pomoc. poniewaz moja sytuacja materialna jest ciezka, nie stac mnie nawet na wynajecie adwokata, nie wiem co robic. pomózcie!!!
Wyświetlaj:
kay / 79.246.115.* / 2010-02-08 22:15
mam wielka prosbe Czy zonie (2 dzieci z pierwszego zwiazku)naalezy sie spadek po mezu (testament wydziedziczajacy zostal podwazony) i po tesciowej (zmarla jeszcze przed slubem syna) i po szwagrze (zmarl wczesniej niz brat czyli maz wnioskujecej)i tesciu (zmarl po smierci syna czyli meza wnioskujecej)
2010-02-08 22:02:58 | [ ela ] 79.246.115.*.
Re: Dziedziczenie po teściach

Tesciowie nie spisali testamentu O jak czesc moze domagac sie taka osoba Chodzi o 25 ha i dom mieszkalny wraz z zabudowaniami Prosze o pomoc
2010-02-08 22:05:39 | [ ela ] 79.246.115.*.
Re: Dziedziczenie po teściach

Pytanie nastepna Jak wymeldowac osobe ktora od ponad 16 lat nie mieszka w miejscu stalego zameldowania a nalezy sie jej spadek lub zachowek Czy istnieje taka mozliwosc Dziekuje i prosze o szybka odpowiedz
bandidos / 2010-03-08 17:28
jezeli dana osoba nie mieszka w miejscu zameldowania przez okres 6-miesiecy masz prawo ja wymeldowac.Spadek i zachowek nie ma nic do wymeldowania w tym przypadku
bandidos / 2010-02-04 13:00
oczywiscie ,ze masz prawo do zachowku i Twoja ciocia tez a moze i wiecej jak zachowek skoro nie bylo testamentu,a czy darowizna dla wujka byla zalatwiona formalnie czy tylko na "gebe",a co Babcia na to ?bo jeszcze zyje .mozecie byc zwolnione z oplat sadowych jezeli macie trudna sytuacje materialna.zlozcie wniosek do sadu o podzial majatku mozesz tez sie poradzic nieodplatnie radcy prawnego w opiece splecznej popytajcie tam i walczcie o swoje bo Wam sie nalezy czy wujkowi sie to podoba czy nie aha jeszcze jedno od zachowku nie placicie podatku Pozdrawiam
kasia-molska / 193.151.38.* / 2010-02-04 13:28
dziekuję Ci Bandidos :) :*... ziemie i gospodarke dziadek przepisał na wujka w gminie, jeszcze w latach 80- tych, wtedy byla jakas taka ustawa na podstawie umowy gminy z krusem, ze dzieki temu dziadek dostał dożywotnia rentę. babcia jest juz za stara i trudno szczeze mowiac, powiedziec co jej przyjdzie do glowy, bo ciagle zmienia zdanie. zreszta jest pod wplywem " złego " wujka. dzieki jeszce raz za odpowiedz :),
witek80 / 2010-03-03 16:04
Witam.
Mam pytanie i bardzo proszę o odpowiedz ponieważ nie wiem gdzie mogę
szukać pomocy.

Rodzice moi przepisali całą gospodarkę
wraz z domem na moją siostrę, ja nic nie otrzymałem. Czy w takim razie
należy mi się zachowek?
Nie zostałem wydziedziczony. Zostałem po prostu pominięty w tej kwestii.
Czy mogę ubiegać się o jakąś część
teraz gdy rodzice nie żyją. Jakie czynności mam podjąć?
Gdzie się zwrócić aby się dowiedzieć w jaki sposób dom został
siostrze zapisany, ponieważ od niej się tego nie dowiem.
Proszę o radę.
Dziękuje.
bandidos / 2010-03-08 17:33
powinienes zajrzec do ksiegi wieczystej ,ksiegi wieczyste sa w Sadzie i sa jawne,a zachowek Ci sie nalezy i zloz wniosek do Sadu o zachowek
bandidos / 2010-02-04 15:04
wpisz na google kto ma prawo o zachowek oraz wniosek o zachowek i zwroc uwage na temat przedawnienie o zachowek moze cos tam poczytasz i pomoze Ci ja troche wiem o tym bo mam podobna sytuacje a jedna sprawe po Babce o zachowek juz kiedys mialam i wygralam

Najnowsze wpisy