Forum Forum prawneCywilne

Prawo spadkowe, proszę o pomoc

Prawo spadkowe, proszę o pomoc

beti111 / 89.228.34.* / 2010-04-09 14:52
Witam. Bardzo proszę o pomoc. Przed slubem z obecnym mężem posiadalam mieszkanie i oszczednosci na koncie ( teraz mieszkamy w tym mieszkaniu obydwoje) Po dwoch latach małżeństwa okazuje sie, ze moj mąż jest bardzo chytry. Nie doklada się do domu. Zaczynam się powaznie martwic tym, czy po mojej śmierci moje dzieci (z pierwszego małżenstwa) bedą musialy sie dzielic z obecnym mężem moim majątkiem. Jesli tak, to jak temu zapobiec?
Wyświetlaj:
Ravae / 188.33.218.* / 2010-04-27 21:23
Pytanie podstawowe - w jakim wieku są Pani dzieci z pierwszego małżeństwa ???
Ravae / 188.33.218.* / 2010-04-27 21:26
Pytam bo jest lepszy sposób niż opisany poniżej... :-)
szklarek / 2010-04-10 12:14
Mieszkanie stanowi Pani majątek odrębny i w razie Pani śmierci obecny mąż nie będzie go dziedziczył. Będzie miał udział w spadku w skład którego wejdzie tylko wasz majątek wspólny, czyli dorobkowy z okresu małżeństwa.
W kwestii oszczędności sprzed małżeństwa ta sama zasada, ale trudniej to udokumentować w postępowaniu.
Teraz może Pani pomyśleć o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z mężem.
szklarek / 2010-04-10 20:10
Pozgłębiałem jeszcze i ...odwołuję to co napisałem wyżej. Niestety przy braku testamentu mężowi będzie przypadać taki udział jak każdemu dziecku, ale nie mniej niż 1/4. Dlatego lepiej dokonać zapisu testamentowego pomijającego męża. Wtedy przypadnie mu zachowek w wysokości 1/2 tego co otrzymałby w dziedziczeniu ustawowym.
Aby nie miał prawa do zachowku należałoby wystąpić o rozwód z jego winy.
Zupełne wydziedziczenie nastąpiłoby w przypadku gdyby mąż:
* 1. Uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
o Norma powyższa dotyczy sytuacji, w których pomimo ingerencji spadkodawcy, jego przyszły spadkobierca zachowuje się niezgodnie z przyjętymi w społeczeństwie zasadami. Przykładowo:
+ Jego źródłem utrzymania jest działalność przestępcza
+ Jest rozrzutny, jest hazardzistą
+ Jest uzależniony od alkoholu, narkotyków
+ Uchyla się od pracy zarobkowej i żyje na cudzy koszt (np. wyłudza zasiłek
+ Prostytuuje się .
o Ważne jest to, aby pomimo nacisków spadkodawcy, działalność ww. osoby była ciągła i stała.
o Jeśli od momentu wydziedziczenia, do otwarcia spadku osoba wydziedziczona zmieniła styl życia, czy sposób zarabiania na życie – część doktryny uważa, iż mają możliwość wnoszenia o unieważnienie wydziedziczenia- zważywszy na ustanie jego przyczyn.

* 2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
o Powyższa przesłanka przewiduje 2 sytuacje, będące podstawą do wydziedziczenia :
+ Przestępstwo umyślne – może dotyczyć zarówno osoby spadkodawcy jak i osób mu bliskich (innych członków rodziny, jak i np. konkubenta). Przestępstwo powinno być potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu – choć nie zawsze, np. w sytuacjach stwierdzenia winy, lecz odstąpienia od ukarania np. w wyniku przedawnienia, czy abolicji.
+ Obraza czci –nie musi być karana, bardziej chodzi tu o wystąpienia publiczne i pewne zachowania– obrazę słowną, lub czynem.
* 3. Uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
* Oznacza to sytuacje w których wydziedziczany odmawia udzielenia wsparcia:
o Np. w trakcie choroby
o Nie wypełnia obowiązku alimentacyjnego
o Nie utrzymuje kontaktów z rodziną.
* Powyższe okoliczności muszą być trwałe – ewentualne wyłomy mogą być tylko wyjątkiem.

Najnowsze wpisy