Forum Forum prawneCywilne

problem z domem-darowizną....

problem z domem-darowizną....

skomentuj
szczecinianka / 213.158.196.* / 2009-03-26 17:57
Mam problem, mój ojciec otrzymał wraz z mamą dom jednorodzinny- przepisany byl za życia moich dziadków, w roku 2004roku, w 2005 roku zmarla babcia... po jej smierci zamieszkaliśmy razem z dziadkiem, ale nie układały się miedzy nami dobrze stosunki więc podjeliśmy decyzje o budowie nowego domu,i wyprowadziliśmy się. w 2008 roku podjeliśmy decyzje o sprzedazy domu, w ktorym mieszka dziadek. Sprzedalismy dom, z czego do polowy domu ma dziadek prawo dozywotnio-dozywotnia sluzebnosc. wszystko bylo by ok gdyby nie brat ojca. Grozi nam sądem że coś mu się żekomo należy po matce, i żada od nas połowy ze sprzedazy domu, Dodam iz dom zostal przepisany na nas rok przed smiercia babci. Czy ma on jakiekolwiek prawo do tego zeby zadac od nas pieniedzy?? czy mimo to ze rodzice byli wlascicielami domu przed jej smiercia ma prawo do tego zeby roscic prawo do sprzedazy?? blagam pomozcie, bo my już kompletnie niewiemy co robić... powoli mamy dosyć tej szarpaniny!!
Wyświetlaj:
po / 93.105.86.* / 2009-03-26 19:55
Witam.
Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachówek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachówku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachówku albo jego uzupełnienia.

§ 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachówku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku.
Pani ojciec i brat są zstepnymi pani babci więc powinien brać udział w zachówku.
Po 10 latach darowizna nie wchodzi do zachowku ( liczac od daty darowizny)
Chyba że brat taty jest-
Art. 992. Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachówku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.

Dobrze ,że nieruchomość została sprzedana sytuacja stała się klarowna dla Was.
po / 93.105.86.* / 2009-03-26 21:50
Otwarcie spadku nastapiło 2005 roku przez trzy lata Pani wój nie zgłaszał roszczeń odnośnie zachówku .
Patrz .Art. 1007. § 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachówku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu.
§ 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachówku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku.
skomentuj

Najnowsze wpisy