Forum Forum inwestycyjneFundusze

Prosba o ocene portfela

Prosba o ocene portfela

Martynez / 2007-08-05 20:54
Witam serdecznie!

Od dluzszego czasu probuje wymyslic dla siebie strategie inwestycyjna czytajac zacne forum Money.pl :) Na poczatku moich rozwazan myslalem, ze cala kwote zainwestuje w fundusze akcji. Na "szczescie" przyszedl dolek, ktory ostudzil moje zapaly i chciwosc :)
Mam w tym momencie do zaiwestowania kwote 28tys. Doszedlem do wniosku, ze stopa zwrotu na poziomie 20% rocznie bylaby dla mnie satysfakcjonujaca.

Bede korzystal z Supermarketu SFI w mBanku dlatego fundy do mojego portfela wybralem sposrod tam dostepnych.

Chcialbym zastosowac dywersyfikacje z wzgledu na rodzaj funduszy jak i czas wplaty.
Planuje wplacac w 10 "ratach" w odstepach tygodniowych, badz dwutygodniowych (sam jeszcze nie wiem :) ). Horyzont inwestycji okreslam na minimum 2-3 lata.

Oto zawartosc portfela

Fundusze Stabilne - 50% portfela

PKO/CS Stabilnego Wzrostu Plus - 10%
UniStoProcent BIS FIO - 10%
Idea Stabilnego Wzrostu FIO - 40%
SEB 4 SFIO Stabilnego Wzrostu - 40%

Fundusz Pieniezne i Obligazcji 20% portfela

DWS Polska FIO Płynna Lokata - 50%
SKARBIEC - DEPOZYTOWY - 50%

Fundusze Akcji zagraniczne 15 % portfela

BPH Akcji Europy Wschodzącej - 33%
UniAkcje: Nowa Europa - 33%
PZU Nowa Europa - 33%

Fundusze Akcji 15% portfela

Legg Mason Akcji - 33%
DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek - 33%
UniKorona Akcje - 33%


Bardzo prosze o sugestie

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
pero1979 / 87.205.41.* / 2007-08-09 00:02
fajnie zróżnicowany - taki jak się powinie noga to nawet za bardzo nie odczujesz, chociaż ja osobiście do grupy stabilnych wsadziłbym jeden zrównoważony i może właśnie wymienił pko/cs stabilny na zrównoważony, co do pieniężnych to obecnie jest możliwość ulokowania pieniążków na lokacie na 7% - ale to co wybrałeś to też całkiem nieźle, z akcyjnych usunąłbym jeden zagraniczny a dws zamienił na np. pzu misia

osobiście coraz bardziej skłaniam się ku taktyce aby wraz z funduszami akcyjnymi danego tfi automatycznie otworzyć pieniężny tego samego tfi za najniższą wymaganą kwotę wpłaty i wtedy na wypadek "ostatnich wydarzeń" zrobić konwersję (zawsze to szybciej i bezboleśniej) i przeczekać złe czasy a jak dobre wrócą zobić manewr odwrotny
sebastian.drutowski / 2007-08-06 10:26 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Fajny, odpowiedzialny i wyśmienicie zdywersyfikowany portfel, jak na czasy niepewności, które niewątpliwie nadchodzą. W części stabilnej brakuje mi trochę typowego funduszu aktywnej alokacji. Postawił bym tu na Skarbiec Ochrony Kapitału zamiast PKO/CS Stabilnego Wzrostu Plus i UniStoProcent BIS FIO. Trzeba by było wtedy czymś zastąpić Skarbca Depozytowego. Mogła by to być np. Arka Obligacji (jest dostępna bez prowizji). Ale i ten zaproponowany układ części stabilnej nie jest zły. Jeśli by miało zostać tak jak jest, to tylko fundusz PKO/CS Stabilnego wzrostu zastąpił bym AIG stabilnego wzrostu. W przyszłości można by dodać jeszcze jakiś fundusz inwestujący nietypowo (np. ING Selektywny) lub coś sektorowego (np.ING Środkowoeuropejskiego Sektora Finansowego). Pozdrawiam
Martynez / 2007-08-06 20:19
Przemysle ten Skarbiec Ochrony Kapitalu. NIestety w mbanku nie ma Arki, a takze ING ( a szkoda) - bede wiec musial poprzestac na tym co jest. Interesuja mnie jeszcze fundusze WIOF - nie wiem jednak co one wartaja. Dziekuje za wyrazenie swojej opini i cenne uwagi :)
Pozdrawiam
TaS / 2007-08-07 00:00 / Tysiącznik na forum
WOIF moglbys wziac jako dywersyfikacje zagraniczna, ale prog jest kolo 5tys :/

natomiast co do portfela... niesamowity :) zaskakuje duza ilosc stablinych, ale z drugiej strony ciezko jest sie do czegos przyczepic :? (nie lubie sytuacji,ze nie moge sie czpic niczego... grrr :D)

przyczepie sie wiec do wplat :) z mojego punktu widzenia im dluzszy horyzont wplacania wybierzesz tym lepiej, ale:
na gotowkowe wplacalbym jednym szusem, obligacje moze na dwie raty. Natomast akcyjne i stabilne powolutku...

zastanawiam sie nad tym czy obecna korekta skonczy sie dopiero we wrzesniu, czy jak wroza niektorzy dopiero w pazdzierniku - Stany.. heh - przy pierwszym wariancie moze nastapic ostre wybicie i warto by miec conieco by sie cieszyc, przy drugim lepiej wchodzic powoli...

nie wiem tu nic modrego nie wymysle.

gratuluje raz jeszcze :)
Martynez / 2007-08-08 20:01
Staralem sie zmniejszyc ryzyko, a jedoczesnie pozostawic szanse na "jako taki" zarobek :) Czas pokaze co z tego wyniknie. Zaczynam dopiero "zabawe" w inwestowanie - nie mam zadnego doswiadcznia w tym temacie. Cala moja skromna wiedza pochodzi z for i internetu (w duzej mierze z Money.pl hehe). Zobacze w przyszlosci jak to bedzie. Na razie malymi kroczkami :)

Dziekuje za cenna uwage odnosnie wplat. Faktycznie na gotowkowe mozna bez ryzyka wplacic calosc za jednym razem. Dlaczego sam na to nie wpadlem? :D

Zdecydowalem, ze WOIF narazie odpuszcze sobie - chociazby dlatego, ze trzeba samemu wyliczac belke.

Mam nadzieje, ze korekta skonczy sie jak najwczesniej i indeksy znowu skocza w gore - czego sobie i wszystkim inwestorom zycze :)

Pozdrawiam i dziekuje za uwagi
TaS / 2007-08-08 21:14 / Tysiącznik na forum

Dlaczego sam na to nie wpadlem? :D

bywa ;) po prostu jeszcze błędów żadnych nie popełniłes... :D



Zdecydowalem, ze WOIF narazie odpuszcze sobie - chociazby dlatego, ze trzeba
samemu wyliczac belke.

stan obecny-kwota wpłaty razy 0,19... to chyba tyle...

powodzenia :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy