Forum Forum podatkoweOdliczenia

Prośba o wyjaśnienie - korzystania przez twórców z praw autorskich i 50% kosztów uzyskanych przychodów

Prośba o wyjaśnienie - korzystania przez twórców z praw autorskich i 50% kosztów uzyskanych przychodów

migotka_92 / 2017-03-15 00:38
Witam,
Poruszam ten temat po raz kolejny, ponieważ ciągle jestem zbijana z tropu przez księgową mojego pracodawcy i już nic nie wiem...a czas leci...
Zacznę od początku. Jestem architektem wnętrz, pracuję na umowę zlecenie, w której jest zapis, że wykonuję projekty koncepcyjne, (które docelowo zawierają wizualizacje pomieszczeń, rysunki wykonawcze itd.) Zasięgnęłam opinii w Urzędzie Skarbowym, w którym będę się rozliczać i Pani powiedziała mi, że jak najbardziej przy wykonywanym zawodzie mogę skorzystać z ulgi zawartej w tytule tego wątku, natomiast księgowa mojego pracodawcy najpierw powiedziała, że nie "łapię się", ponieważ nie jest architektem z uprawnieniami,(?), a po kolejnej rozmowie, że nie mogę skorzystać, ponieważ jestem zatrudniona na umowę zlecenie, a teraz zarządała, abym przedstawiła zapis w ustawie, który o tym mówi. Czy Ktoś ze chciałby mi odpowiedzieć, czy ja naprawdę mogę skorzystać z tej ulgi, czy nie? Będę bardzo wdzięczna za rzetelną odpowiedź. Z góry dziękuję.
Wyświetlaj:
migotka_92 / 2017-03-21 10:41
Witam,
Bardzo dziękuję za szybką i szczegółową odpowiedź.
Przedstawiłam wszystko pracodawcy i księgowej i czekam na odzew z ich strony. Niezależnie od tego jaki on będzie, podzielę się nim na forum:)
Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie.
wiwan / 2017-03-21 11:36
Proszę bardzo. Może też warto Pani umowę aneksować w celu wprowadzenia wyraźnych zapisów, o tym - o czym pisałem w zeszłym tygodniu. Czyli, że owe projekty stanowią dzieło w rozumieniu...., że przeniesienie praw majątkowych następuje itd., że wyraża Pani zgodę na wykorzystanie itp. 'zaklęcia', jakie standardowo pojawiają się w umowach o dzieło.

Niech i zleceniodawca będzie wprost 'kryty' jako płatnik Pani PIT.

Oczywiście, o ile odzwierciedla to stan rzeczywisty.
wiwan / 2017-03-15 09:57
1. można dyskusje z księgową zleceniodawcy sobie darować- bo w rozliczeniu rocznym Pani jako podatnik może w KUP wykazać kwotę INNĄ niż zleceniodawca stosował przy zaliczkach i wykazał w PIT-11. Oczywiście pociągnie za sobą to wezwanie z US w celu wyjaśnień, ale może lepiej wyjaśniać w US niż owej księgowej.
Oczywiście oznacza to też poniekąd kredytowanie fiskusa zawyżonymi zaliczkami w trakcie roku, ale jednorazowym zwrotem nadpłaty PIT przy rozliczeniu.

2. tak, zlecenie może mieć 50% KUP (może księgowa nie ma tej opcji w programie liczącym :-))

Przydatny wyrok WSA w Warszawie (III SA/Wa 1987/07).

oraz po prostu art. 22, ust. 9, pkt. 3) ustawy o PIT

Osobiście miałem kontakt z rachunkami do zlecenia z 50% KUP, więc to funkcjonuje.
I są one coraz powszechniejsze z winy...ZUS, który od 2-3 lat kwestionuje jak może umowy o dzieło zwłaszcza ciągłe/ramowe.

Całość rozbija się o to, czy uznać Pani wizualizacje/koncepcje/projekty za "utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, twórca udzielił zamawiającemu licencji na korzystanie z danego utworu, względnie by doszło do rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do twórczego dzieła" jak pada to m.in. w int. ind. dyrektora izby skarbowej w Poznaniu (ILPB1/415-536/09-2/AG)

Z tego Pani opisu- TAK

Może jeszcze to pomoże.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/utwor;pracowniczy;-;kto;jest;wlascicielem;praw;autorskich,142,0,684686.html

Najnowsze wpisy