Forum Forum podatkoweInne

Proszę o pomoc z rezydencja podatkową przeniesieniem do Anglii

Proszę o pomoc z rezydencja podatkową przeniesieniem do Anglii

niespodziewanie / 2013-07-17 20:07
Jak to zrobić
Zacząłem prace w Anglii gdzie regularnie jeżdżę i wszystko wskazuje ze sie tam przeprowadze bo będę miał ośrodek interesów życiowych. Nie jest to praca na etacie - jestem muzykiem wiec gram i wystawiam invoices ale większość mojej twórczej pracy moge wykonywać tam.
Mam konto w banku w Anglii oraz kilka listów z banku na adres gdzie wynajmuję pokój. Czasami tez inna korespondencja przychodzi do mnie.


Nie mam tu w Polsce rodziny własnej jedynie posiadam nieruchomość oraz wpływu z najmu i stałą prace bardzo mało płatną którą moge wykonywać zdalnie bo jest związana z internetem.

Jak mam zrobić zeby przenieść rezydencje podatkową.
W Anglii jeszcze nie zarejestrowalem działalności self employed ale zaraz o zrobię. Chce płacić sobie tez na ubezpieczenie tam.

Czy generalnie opłaca sie biorąc pod uwagę ze w Polsce czasem pracuję na umowy o dzieło (pisanie muzyki) płacić podatki w Anglii?
Jak do tego kolejno podejść?

I jak już mi sie to uda: Załóżmy ze chce byc rezydentem podatkowym za miesiąc - czy wtedy od czasu za miesiąc nie płace podatków w Polsce czy musze czekac do końca roku kalendarzowego.

Czy ktos moze mi doradzić jak sie zachować?
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-07-18 07:57 / Tysiącznik profesjonalny
Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że rezydencja podatkowa = w tym jednym kraju podlegamy opodatkowaniu od dochodów ogólnoświatowych z uwzględnianiem umów międzynarodowych i prawa wewnętrznego danego kraju.
A co do podatków, to płacimy je w kraju gdzie mamy źródło przychodu.
Jeśli polski płatnik zleci coś nierezydentowi PL to jest inny art. co do płacenia podatków (art. 29 ustawy PIT). Ma pobrać 20% przychodu, kiedy u Polaka pobierze 18% z uwzględnieniem KUP, jak jest powyżej 200 zł. Infor natomiast przekazuje do US dla nierezydentów, bo ten informacje wysyła do kraju rezydencji danej osoby (polski fiskus też dostaje infa od zagranicznego).

A zagadnienie zmiany rezydencji to też certyfikat rezydenta, bo jak polski fiskus by cie wziął na tapetę, to dowodem na to, ze jesteś rezydentem WB będzie jakiś dokument na ten temat od zagranicznego fiskusa, a nie Twoje słowa :)
niespodziewanie / 2013-07-18 09:38
Dziękuję za konkrety.
"A co do podatków, to płacimy je w kraju gdzie mamy źródło przychodu. "
To dlaczego będąc rezydentem podatkowym w Polsce jezeli zarobie cos w Anglii to zaraz po tym (nawet jak tam nie zapłacę podatku) powiniennem po kursie NBP przeliczyc na zlotówki i do końca następnego miesiąca, czy jakoś tak zapłacic w Polsce podatek?

Czy w Anglii jest cos takiego jak koszta uzyskania przychodu? Wszystkie moje prawie dochody w Polsce korzystają z tego.

"Ma pobrać 20% przychodu, kiedy u Polaka pobierze 18% z uwzględnieniem KUP"
Czyli co jesli zagram cos w Polsce albo piszę muzykę to jak ma wyglądać umowa o dzieło w sensie kwot, jakoś inaczej?
I co jeżeli będzie wyglądać tak jak dotychczas w Polsce.

Jest tam zawsze tez na rachunku rubryka zeby wskazac urząd skarbowy, co jesli podadzą takie informacje jak zwykle dla ludzi będących rezydentami podatkowymi w Polsce?

"A zagadnienie zmiany rezydencji to też certyfikat rezydenta, bo jak polski fiskus by cie wziął na tapetę..." - no to chyba nie powinien byc problemu taki dokument zalatwic w UK?
belladonna / 2013-07-18 22:25 / Tysiącznik profesjonalny
"To dlaczego będąc rezydentem podatkowym w Polsce jezeli zarobie cos w Anglii to"

bo nie masz płatnika i ma zastosowanie art. ustawy, który nakłada płacenie zaliczek przez Ciebie :) Czyli to nie jest praca najemna, tam na miejscu, a otrzymywanie dochodów zagranicznych bez pośrednictwa płatnika (najczęściej nie opuszczając nawet PL).

"Czy w Anglii jest cos takiego jak koszta uzyskania przychodu? Wszystkie moje prawie dochody w Polsce korzystają z tego".

nie wiem, poruszam się w prawie podatkowym w PL. Ale jak płatnik pobierze w PL zryczałtowany podatek od przychodu (20%) to tego w zeznaniu nie wykazujemy (zeznanie /pomijając działalność na innej formie opodatkowania/ jest dla dochodów opodatkowanych skalą, a nie zryczałtowanym podatkiem) :)

"- no to chyba nie powinien byc problemu taki dokument zalatwic w UK?"..
nie, o ile tamto państwo będzie wiedzieć, ze jesteś ich rezydentem... W niektórych krajach staramy się o certyfikat rezydenta, samoczynnie nie wychodzi:)

PS Dochody zagraniczne i rezydencja to nie są zagadnienia proste :)

Najnowsze wpisy