Forum Forum dla firmZakładanie firmy

prosze o pomoc, założyłem firme i mam dwa pytania

prosze o pomoc, założyłem firme i mam dwa pytania

simplusik1 / 2008-01-02 15:55
witam!

niedawno założyłem firmę, na babcię - aby płacić mniejszy ZUS.
Irytują mnie zagadnienia:

1. Czy jako wnuk właścicielki mogę przebywać, pomagać w sklepie podczas jej nie obecności? Czy ten fakt muszę zgłościć do US, ZUS?

2. firma ma dwa sklepy, dojeżdzamy do nich samochodem który jest moją własnością i teraz czy mogę spisać umowę użyczenia samochodu babci jako osobie prywatnej, lub jej firmie i odliczać sobie koszty zgodnie z artykułem

http://www.msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/prywatny;samochod;wlasciciela;firmy,17,0,230673.html

i jeszcze jedno, jak to jest z kontrolą US, czy na terenie sklepu, za ladą może przebywać moja dziwczyna, znajomi?
przewodnick / 2008-01-02 19:13 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Nie mozesz pomagać jeśli nie jesteś zatrudniony w takiej czy innej formie przez babcie, bo np. nie dostaniesz renty gdy wydazy się wypadek.
Możesz użyczać firmie swój samochód a nawet świadczyć usługi transportowe np. na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Zgodnie z tym artykułem nie - artykuł dotyczy właściciela lub osoby zatrudnionej w firmie a wykorzystującej samochód prywatny do celów służbowych.
Nie powinna przebywać żadna osoba postronna za ladą i nie dotyczy to tylko kontroli urzędu skarobowego, np. Sanepidu też.

Najnowsze wpisy