Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

PROSZĘ O WYJAŚNIENIE dot. wykupienia udziałów danej spółki.

PROSZĘ O WYJAŚNIENIE dot. wykupienia udziałów danej spółki.

Janusz K / 82.177.224.* / 2011-03-29 22:03
Witajcie.

Jestem tak naprawdę laikiem w tych sprawach. Zajmuję się bankowością/ forex, ale chce teraz czegoś nowego- innymi słowy Biznes.
Mam mały problem. To dla Was zapewne proste. Pytanie teoretyczne:
Załóżmy, że mam 1000.000. zł i przeznaczam go na wykupienie większości akcji jakieś spółki ( załóżmy, że 51% wszystkich akcji ). Byłbym w takim momencie jednym z osób które zarządzają spółką, ponieważ mam wykupiony pakiet ( chodzi mi o spółkę już sprywatyzowaną, nie państwową ). Jakie mam z tego korzyści, prócz dywidendy jeżeliby taka była? Oczywiście korzyści finansowe.

Dziękuję
Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
Ciułacz / 2011-03-30 00:06 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Samo posiadanie 51% akcji danej spółki to bezpośrednio Ci nic nie daje oprócz dywidendy, ale możesz zwołać tz walne z propozycją zmian w zarządzie spółki i zaproponować swoją skromną osobę na prezia co przy twoich 51% masz pewne.Następnie jako prezio możesz mieć niezłą wypłatę.
To tak w uproszczeniu, ale przy małej spółce to nie podskoczysz bo środków brak.
Janusz K / 82.177.224.* / 2011-03-30 10:26
Rozumiem, wtedy już bym czerpał zyski z dywidendy- jeżeliby taka była, oraz z wypłaty prezesa.

I to tyle z możliwych zarobków, tak? Jeżeli nie, to proszę tych co wiedzą o napisanie tu.

To tak w uproszczeniu, ale przy małej spółce to nie podskoczysz bo środków brak.

Co mam przez to rozumieć? Środków spółki, tak?
Ciułacz / 2011-03-30 13:18 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Janusz K
Rozumiem, wtedy już bym czerpał zyski z dywidendy- jeżeliby taka była, oraz z wypłaty
prezesa

Dobrze zrozumiałeś

I to tyle z możliwych zarobków, tak?

Możesz jeszcze wkręcić swojego ojca , matke , syna córke,żonę , brata i jeszcze kilku kuzynów, a nie licząc slupów, czyli na dobrą sprawę jak wkręcisz ponad 10 osób i każdemu wypłatę ponad 10 tys miesięcznie na rękę czyli dla firmy to będzie obciążenie podwójne.W takim wypadku rocznie jedna osoba może być obciążeniem dla spółki 0,5 miliona razy 10 czyli 5 milionów, dlatego napisałem że
przy małej spółce to nie podskoczysz bo środków brak.

Pościłem wodze fantazji aby Ci uświadomić że teoretycznie to jest możliwe ale praktycznie to nie. Zobacz na porównywaniu spółek .
http://www.money.pl/gielda/porownanie_spolek/tabela/
W kolumnie kapitalizacja wybierz rosnąco i zobacz z twoim:

że mam 1000.000. zł

Jaką byś spółkę kupił aby mieć 51%
Najmniejsza jest ARTMAN kapitalizacja 210 tyś ale zobacz ile ma zysku to się przerazisz, następna spóła to POLREST ale już 3,06 miliona i na stratach, czyli już byś miał za mało pieniędzy aby kupić 51%.Dalej widzimy IRENA z kapitalizacją ponad 6 milionów i też na stratach.
Ktoś powie że są inne spółki poza GPW, tak owszem ale sytuacje są podobne.
Dodam że jest pełno hien co tylko czekają aby kogoś bez litości oskubać, jak nie wiesz czym to się je, to na lokatę w banku i basta, trochę ci inflacja zje ale zawsze coś zostanie.
Janusz K / 82.177.224.* / 2011-03-30 15:04

Jaką byś spółkę kupił aby mieć 51%
Najmniejsza jest ARTMAN kapitalizacja 210 tyś ale zobacz ile ma zysku to się
przerazisz, następna spóła to POLREST ale już 3,06 miliona i na stratach, czyli
już byś miał za mało pieniędzy aby kupić 51%.Dalej widzimy IRENA z kapitalizacją
ponad 6 milionów i też na stratach.
Ktoś powie że są inne spółki poza GPW, tak owszem ale sytuacje są podobne.
Dodam że jest pełno hien co tylko czekają aby kogoś bez litości oskubać, jak nie
wiesz czym to się je, to na lokatę w banku i basta, trochę ci inflacja zje ale
zawsze coś zostanie.

Te 100.000zł to tylko przykład. Wiem, że do już takiej dobrej spółki trzeba kilkanaście, lub nawet dziesiąt milionów. Na lokate? Nigdy :) Inwestuje Forex, ale teraz zbieram informacje i uczę się dopiero jeżeli chodzi o sprawy ' firmowe '/ 'spółkowe'.
Janusz K / 82.177.224.* / 2011-03-30 15:09
Innymi słowy nie za bardzo opłaca się w to wchodzić. Nie mam niestety nastu milionów. A to jet dolna granica, aby zyskać.
robertkajzer / 2011-04-07 23:47 / Bywalec forum
Przy mocno rozdrobnionym kapitale by miec pakiet kontrolny nawet nie trzeba miec tych 51%. Czasem w zupelnosci wystarczy te 30%. Mimo wszystko dalej jest to duzy kapital.


---
http://www.growandgo.pl ---> DARMOWY kurs: Jak skutecznie zacząć inwestować na giełdzie?

http://abcinwestowania.wordpress.com ---> porady inwestycyjne
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy