Forum Forum podatkoweVAT

Prowadzenie portalu informacyjnego PODATKI

Prowadzenie portalu informacyjnego PODATKI

mark99 / 195.117.184.* / 2010-12-27 16:37
Mam pewien problem. Założyłem portal informacyjny, który opisuje najważniejsze wydarzenia w moim powiecie. Założyłem w dniu dzisiejszym działalność pod portal internetowy czekam tylko na wszystkie dokumenty (wpis, regon itp). Formę opodatkowania, którą wybrałem jest książka przychodów i rozchodów. Z portalu będę czerpał korzyści finansowe: będą umieszczane artykuły sponsorowane itp. Najwazniejsze będa banery reklamowe, ale gdybym wpisywał na rachunkach wykonanie reklamy itp musiałbym byc pełnym vatowcem (od 1 stycznia 23%). W przypadku kiedy firma X będzie chciała zareklamować się u mnie np "wulkanizacja" i będę musiał za baner wystawić rachunek to nie będzie problemu przed fiskusem jeśli w tytule wpiszę SPRZEDAŻ MIEJSCA NA STRONIE? Zmierzam do tego, że nie będę wykonywał graficznych reklam w formie elektronicznej, ale dana firma X, która będzie chciała się zareklamować sama (teoretycznie) wykona baner i go zamieści. Ja sprzedaje miejsce np 5cm na 3 cm i jest to miejsce do wykorzystania przez firmę X i ta firma może w tym miejscu zrobić co tylko zechce. Jeśli będzie tak jak opisuję to czy działalność dalej będę mógł prowadzić na "książce" nie obawiając się, że fiskus nakaże mi zmienić formę opodatkowania na pełny VAT?Dziękuję z góry za pomoc.
H Szatkowski / 2010-12-28 13:00
Mówimy o dwu różnych podatkach, ewidencjach przychodów i kwestiach.
Z punktu widzenia ustawy/ podatku dochodowego ww czynność to klasyczny najem.
Natomiast dla potrzeb VAT, są to 'inne usługi reklamowe' i co do zasady VAT podlegają, ale korzystają ze zwolnienia podmiotowego tj. do kwoty 150 tys. ( od 2011 r.) wartości sprzedaży opodatkowanej ( bez wliczania podatku ) w ciągu roku (art. 113 ustawy o VAT.)
Raczej przekroczenie tego progu Ci nie grozi, choć tego życzę.
Oczywiście może okazać się, że reklamodawcy będą chcieli faktur VAT i mimo przysługującego Ci zwolnienia, będziesz musiał VAT-owcem zostać- by ich nie stracić/ zyskać.

Najnowsze wpisy