Forum Forum prawneCywilne

przedawnienie praw z nakazu sądowego zapłaty z weksla

przedawnienie praw z nakazu sądowego zapłaty z weksla

kasia3300 / 2009-02-24 17:01
Witam
Dawno temu (1999) poręczyłam weksel spółki (dot obrotu handlowego) w której mój mąz był udziałowcem (mielismy rodzielność majatkową). Spółka padła a wierzytelność została sprzedana. Nigdy nie dostałam żadnego nakazu sadowego do zaplaty z tytułu poręczenia weksla. W ubiegłym tygodniu znalazłam w skrzynce papier - wezwanie do zapłaty z tytułu odsetek od należności zasądzonej nakazem sądowym zapłaty i tu wskazany jest nr. Wezwanie włożyła do skrzynki (bez koperty itp.) firma - agencja która skupiła dlugi spółki męża.
Nie mam pojęcia jak zareagować. Jak wspomniałam do tej pory nigy nic w tej sprawie nie otrzymałam - czy jeśli był sądowy nakaz co do mojej osoby, to nie powinnam dostać jego odpisu z sądu? Nadmieniam, że nigdy nie zmieniłam miejsca zamieszkania. Dodaję, że wezwanie dotyczy odsetek a nie kwoty głównej - BŁAGAM POMÓŻCIE
Zbigniew Piotr Bąk / 85.193.252.* / 2009-03-11 19:06
Szanowna Pani musi Pani dowiedzieć się czy ktoś w za rodziny nie odbierał pism z sądu, następnie winna Pani zażadać od adresata wezwania by przełsała Pani odpis tytułu wykonawczego w tej sprawie np. nakzau zapłaty z klauzulą wykonalności. Jeżeli obecny teoretyczny wierzyciel jest w poisadaniu tytułu wykonawczego uzyskanego to należałoby dokonać wglądu w akta sprawy sądowej w celu sprawdzenia na jakiej zasadzie doszło do zasądzenia i jak była podstawa roszczenia. Weksel - jak rozumiem był zabezpieczenim kredytu kupieckiego i jest on przypisany do danej wierzytelności, jeżeli dochodzi do przedawnienia roszczeń z wierzytelności głównej (np. dwa lata z tytułu sprzedaży towaru między podmiotami gospodarczymi) to wówczas nie można już użyć weksla, ale w procesie trzeba podnieść zarzut przedawnienia roszczeń. Myślę, że może Pani sobie nie poradzić samodzielnie ze sprawą dlatego polecam zasięgnąć pomocy prawnej u specjalisty.

Najnowsze wpisy