Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Przedsiębiorstwo zagraniczne w Polsce-oddział lub przedstawicielstwo

Przedsiębiorstwo zagraniczne w Polsce-oddział lub przedstawicielstwo

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2010-04-30 12:47
Prowadzę aktualenie działalność gospodarczą zagranicą (jestem przedsiębiorcą zagranicznym), myślę o rozpoczęciu tej samej działalności na terenie Polski. Zastanawiam się jaką formę prawną wybrać, słyszałem, iż można otworzyć oddział bądź prowadzić działalność w formie przedstawicielstwa. Proszę o informację czym się charakteryzują te formy. Tomek
kpoplawska / 2010-04-30 12:48 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Szanowny Panie,

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje możliwość prowadzenia przez przedsiębiorców zagranicznych działalności gospodarczej na terytorium Polski. Zgodnie z tym co Pan słyszał taką działalność można prowadzić w formie oddziału bądź przedstawicielstwa.
Działalność przedstawicielstwa przedsiębiorcy zagranicznego na terytorium Polski stanowi bezpośrednią działalność przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce, czyli jest ono częścią struktury organizacyjnej przedsiębiorcy zagranicznego. W związku z tym przedstawicielstwo nie posiada osobowości prawnej i ma ograniczony zakres prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Może się zajmować jedynie reklamą oraz promocją przedsiębiorcy zagranicznego.

Utworzenie przedstawicielstwa w Polsce wymaga wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych prowadzonego przez Ministerstwo Gospodarki. Zarejestrowane w ten sposób przedstawicielstwo używa nazwy przedsiębiorcy zagranicznego oraz przetłumaczoną na język polski formą prawną jego wraz z dodaniem wyrazów „Przedstawicielstwo w Polsce”.

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej: oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.
W związku z powyższym oddział przedsiębiorcy zagranicznego jest formą wykonywania działalności gospodarczej poza miejsce jego siedziby. Przedsiębiorca zagraniczny może na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej utworzyć jeden lub więcej oddziałów z tym, że zakres przedmiotu działalności oddziału polskiego nie może przekraczać zakresu przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział prowadzi normalną działalność gospodarczą na terenie Polski.
Oddział należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym choć nie posiada osobowości prawnej.
Z punktu widzenia organizacyjno-prawnego w oddziale musi zostać ustanowiona osoba upoważniona do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego. Podobnie jak w przypadku przedstawicielstwa, nazwa oddziału musi się składać z oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodanymi wyrazami „oddział w Polsce”.

Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców

Najnowsze wpisy