Forum Forum prawneGospodarcze

Przedstawiciel handlowy firmy zagranicznej

Przedstawiciel handlowy firmy zagranicznej

lukaszplizga@ / 2010-12-06 21:22
Witam, mam następujący problem. Firma zagraniczna zajmująca się sprzedazą oprogramowania do jednostek sterujacych samochodów i maszyn rolniczych zaproponowała mi przedstawicielstwo handlowe na terenie polski - (praca ta ma polegać na pozyskaniu potęcjalnych klijętów, jeżeli dany klijent jest zainteresowany otrzymuje produkt bezposrednio od firmy. Firma ta ma siedzibe w czechach i nie posiada zadnego przedstawicielstwa w polsce. Zaproponowali mi pesję stałą w wysokości 3200 zł.netto plus 5% prowizji od co miesięcznych umów.Moje pytanie polega na tym jaką współprace powinienem z nimi podjąć, czy musze rejestować jednoosobową działalność gospodarczą, czy wystarczy umowa agencyjna, czy może są inne umowy prawne lub gospodarcze. I jakie koszty podatkowe i ubezpieczeniowe bedę ponosił.
Wyświetlaj:
Julianów / 89.174.124.* / 2011-10-06 15:59
Czy to może mieć też zastosowanie np. do firmy kanadyjskiej?
H Szatkowski / 2010-12-07 18:30
Nie musisz rejestrować działalności, gdyż jest możliwa każda inna forma współpracy z firmą czeską- może to być umowa o pracę, zlecenie, o dzieło, agencyjna. To przekłada się też na sposób opodatkowania i oskładkowania. Generalnie- sam będziesz musiał co miesiąc ( do 20 dnia następnego miesiąca ) sam odprowadzać zaliczkę na podatek PIT, a np. przy umowie o dzieło- nie będzie żadnych składek. Nie wiem, jaka forma jest do przyjęcia z ich strony, ani czy interesuje Cię maksymalizacja dochodu netto, czy jednak nabieranie stażu ubezpieczeniowego w ZUS ma też znaczenie.

Najnowsze wpisy