Forum Forum podatkoweInterpretacje

Przekroczenie limitu ryczałtu w trakcie roku

Przekroczenie limitu ryczałtu w trakcie roku

Tommy17 / 80.94.16.* / 2019-10-10 23:04
Witam

W przypadku przekroczenia limitu 250000 traci się prawo do rozliczania na warunkach zryczałtowanego podatku. Jeśli stanie się to w trakcie roku (z tego co zdążyłem się dowiedzieć) można do końca roku dalej się rozliczać bez zmian i przejść na zasady ogólne dopiero od stycznia (nie ma wtedy możliwości wyboru podatku liniowego)- dopiero w roku kolejnym, tj 2021.

Pytanie moje natomiast brzmi: czy jeśli nie zdecyduję się na taką możliwość, tylko chciałbym do końca roku (od momentu przekroczenia limitu) przejść na zasady ogólne to czy w przyszłym roku tj. 2020 będę mógł do 20 stycznia wybrać podatek liniowy? Czy cały 2020 będą mnie obowiązywały zasady ogólne?
ewelina416 / 83.11.57.* / 2020-05-17 12:42
https://ksiegowosc.infor.pl/warto-wiedziec/52322,Obowiazki-podatnika-po-utracie-prawa-do-ryczaltu.html

Podatnik, który utracił prawo do ryczałtu, a tym samym rozpoczyna rozliczenia z fiskusem na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, może skorzystać z prawa do wyboru formy, w jakiej będzie płacił podatek.

Podatnicy, którzy nie wykonują w roku podatkowym ani nie wykonywali rok wcześniej usług na rzecz byłego pracodawcy analogicznych do czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę, mają prawo do wyboru podatku w stałej wysokości 19 proc., ustalanego zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c ustawy o PIT.

W tym celu podatnik, który utracił prawo do ryczałtu i założył księgę przychodów i rozchodów, musi złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika pisemne oświadczenie o wyborze takiej formy podatku. Oświadczenie to musi złożyć przed otrzymaniem pierwszego przychodu podlegającego zaewidencjonowaniu w księdze przychodów i rozchodów. Jeśli podatnik nie dotrzyma tego terminu, musi płacić podatek według skali tabeli podatkowej. Podobnie rzecz się ma, gdy podatnik nie chce korzystać z podatku liniowego od działalności gospodarczej.

Najnowsze wpisy