Forum Forum emerytalneZUS

Przeliczanie emerytury i kilka pytań

Przeliczanie emerytury i kilka pytań

Janina_1948 / 89.73.143.* / 2013-07-28 16:12
Witam,

Drodzy forumowicze potrzebuje Waszej pomocy i odpowiedzi na kilka pytań, całą sytuację opisałam poniżej.
Moja data urodzenia to 1948 r.
1 grudnia 2003 r przyznano mi emeryturę wcześniejszą (55 lat). Została zawieszona bo pracowałam. W 2009 została odwieszona ( emeryturę pobierałam) ponieważ pozwolono na kontynuację zatrudnienia i pobieranie świadczenia. Pod uwagę wzięto wskaźnik podstawy wymiary 133%. Nadal pracuję chciałabym przeliczyć emeryturę w grudniu 2013r z nową kwotą bazową, podając lata 2003-2012 ze wskaźnikiem 130%, Czy rok 2003 mogę wliczyć do 10 kolejnych lat ?
Jaki procent waloryzacji ZUS uwzględni mi przy przejściu na emeryturę w 2014r?
Obecnie mam 64 lata , mając 60 lat nie przeliczałam emerytury, czy mogę to zrobić teraz?

Serdecznie dziękuje za pomoc

Pozdrawiam serdecznie
wiwan / 2013-07-30 11:48
Uzyskanie wieku 60 lat nie ma znaczenia dla przeliczenia emerytury, ma znaczenie dla uzyskania nowego świadczenia tj. emerytury powszechnej. Dla roczników po 1948 ma to znaczenie bo ich emerytura powszechna jest liczona inaczej niż roczników starszych- bo już z Kapitału Początkowego i zewidencjonowanych składek od roku 1999. I przez tę zamianą świadczenia, jeśli wcześniej byli na e. wcześniejszej zmienia się kwota świadczenia, zresztą na ogół na niekorzyść.

W Pani przypadku niczego by to nie zmieniło tj. przeliczenie emerytury wcześniejszej da taki sam efekt finansowy jak wystąpienie o emeryturę powszechną, bo dla Pani rocznika obie e. wylicza się identycznie tj. z lat składkowych, nieskładkowych, kwoty bazowej. I nie dotyczy też Pani rocznika zmniejszanie podstawy e. powszechnej o kwoty pobranych e. wcześniejszych, które weszło w życie od 2013 r.

Tak, rok 2003 można wskazać wtedy do owej 10, można też wskazać dowolne 20 lat przed rokiem 2013.

Ostatecznej wysokości waloryzacji 2014 jeszcze nie znamy, wiemy jedynie, że będzie minimalna możliwa w ramach ustawy tj. wyniesie ona tyle ile inflacja roczna powiększona o 1/5 realnego wzrostu wynagrodzeń za rok 2013. Z komunikatów GUS za 2013- daje to "na brudno" wysokość waloryzacji 102,14%.

Najnowsze wpisy