Forum Forum prawnePracy

Przerwanie stażu z Urzędu Pracy PROSZĘ O POMOC

Przerwanie stażu z Urzędu Pracy PROSZĘ O POMOC

dexterdg / 2013-07-18 14:54
Jestem teraz na stażu. Umowa na 3 miesiące. Narazie przepracowałem 1,5 miesiąca i po 2 miesiącu chciałbym ten staż zakończyć z przyczyn prostych. Nie dogaduje się dobrze z szefową,ta praca mi jednak nie odpowiada, i przez ten 3 miesiąc akurat mógłbym poświęcić na nauke na poprawkę matury oraz zaliczenie potrzebnych mi do kolejnej pracy kursów. W umowie jest napisane że będę musiał zwracać koszty stażu jeśli zerwe umowę. Czyli około 2000. Stypendium za 2miesiące i badania lekarskie. Chciałbym tego uniknąć więc żeby to zrobić muszę podjąć inną pracę. Pytania moje zaczynają się od tego czy umowa zlecenie czy umowa o dzieło też się liczy. Taki przykład czy to było by możliwe. Podpisuję ze znajomym umowę (zleceniodawcą może być zwykła osoba? Nie trzeba mieć działalności? ) załóżmy na pomalowanie mieszkania za 10zł czas trwania jeden dzień. Składam w urzędzie tą umowę, staż zostaje przerwany bez żadnych konsekwencji. I jeszcze jak wyglada zawieranie takiej umowy? Co trzeba zrobić , krok po kroku. Z góry dziękuję za pomoc.
Wyświetlaj:
Ewa763 / 31.61.243.* / 2022-08-18 17:02
Witam.
Mam pytanie obecnie jestem na stazu z UP ale chce go przerwać aby iść do innej pracy..jednak tam biorą osoby zarejestrowane w urzędzie.. I teraz moje pytanie..jeśli zatrudnię się u znajomego np umowa zlecenie i po 1-1,5tyg zakończę umowe z nim i będę chciała się zarejestrować w UP to wszystko będzie ok? Żebym mogła poczekać aż mnie zatrudnia
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Ali z Bali / 81.190.52.* / 2022-09-06 16:57
zaden problem, ja tak zrobiłam - sama znalazłam sobie staż, miało być super hiper, okazało się że atmosfera jest gęsta a ja cały dzień siedzę na 4 literach i marnuję czas. Znalazłam pracę na UZ, w dużej firmie, przyjęli mnie na tydzień (żeby sprawdzić w tak krótkim czasie czy czuję stanowisko i ludzi). Po tygodniu okazało się że to totalna pomyłka, więc pożegnaliśmy się i ponownie, bez konsekwencji zarejestrowałam się w Urzędzie.
Stażysta111 / 5.173.184.* / 2019-01-23 11:42
A jeśli ktoś nie chce przerwać a skrócić okres trwania stażu...da się? Mam staż na 10ms czy mozna go skrocic np do 3ms?
szklarek / 2013-07-19 11:07
1. koszty podlegające zwrotowi w razie przerwania stażu z winy stażysty NIE obejmują stypendium za okres stażu odbytego. Koszty te obejmują np. badania lekarskie przed podjęciem stażu, zorganizowanie stanowiska pracy, ewentualne refundacje jakie pracodawca uzyskał z powodu przyjęcia stażysty.

Jako stażysta raczej nie masz wiedzy jakie są więc to koszty.

2. przerwanie stażu w okolicznościach innych, niż z winy pracodawcy-organizatora stażu jest równoznaczne z utratą statusu bezrobotnego, a więc możliwości odbycia wspomnianych kursów, jeśli są one w ofercie PUP. No i w razie dalszego bezrobocia- ponowna procedura rejestracji.

3. tak, umowa cywilno-prawna spełnia wymóg - jest zarobkowaniem w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia.

4. umowa oczywiście nie może być fikcyjna. Na wykonanie konkretnej pracy tj. kończącej się wymiernym efektem jak ww pomalowanie zgodnie z KC zawiera się umowę o dzieło. Zlecenie to wykonywanie czynności ciągłych- np. stróżowanie.

5. zawieranie i łączące się z umową obowiązki w zakresie PIT/ZUS zdecydowanie zależą od :
- tego, czy ta druga strona będzie osobą fizyczną nieprowadzącą DG, czy inną osobą/podmiotem
- wysokości wynagrodzenia (granica 200 zł- w przypadku zlecenia
- tego, czy to zlecenie, czy dzieło
- tego, czy obecnie masz status ucznia- wspomniałeś o maturze, wiek jak rozumiem niższy niż 26 lat.


Reasumując- może...warto się przemęczyć. Zwracam uwagę, że poza stypendium czas stażu;
- jest okresem składkowym i są z budżetu odprowadzane za jego czas składki emeryt-rentowe. Trochę to abstrakcyjne dla Ciebie w zakresie emerytalnym, ale odpukać- w zakresie renty z tyt. niezdolności do pracy, czasem do prawa do niej brakuje....jednego dnia stażu ubezpieczeniowego, czyli okresu składkowego lub nieskładkowego.
- jest okresem zaliczanym do uprawnień pracowniczych, przybliża m.in. do momentu uzyskania wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego w przyszłej pracy etatowej.
NooNiezle / 2016-10-07 18:07
Wie ktoś czy jeżeli przepracowalem caly miesiac i od 1 dnia nastepnego miesiaca pracodawca zrezygnował z mojego stazu to otrzymam stypendium za przepracowane dni ?
szklarek / 2016-10-08 08:04
Tak. Nie ma 'karnego' pozbawienia stypendium nawet w sytuacji przerwania stażu przez samego stażystę 'z jego winy' w rozumieniu ustawy.

Stypendium podlega zwrotowi (czyli w Twojej konkretnej sytuacji) niewypłaceniu tylko w sytuacji, gdy jest ono w ogóle nienależne, czyli:
- stażysta nie odbywa stażu i nie z powodu ZLA
- nie spełnia w ogóle warunków bycia bezrobotnym, tj. zataił jakieś informacje przed PUP, np. podjęcie innego zarobkowania.

Najnowsze wpisy