Forum Forum prawnePracy

Przyjęcie i możliwośc odrzucenia oferty z Urzedu Pracy

Przyjęcie i możliwośc odrzucenia oferty z Urzedu Pracy

bezrobotny1834 / 46.169.27.* / 2014-07-08 13:52
Witam,

chciałem zasięgnąć porady w następującej sytuacji (jeśli dział jest niepoprawny, to proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu i przepraszam za kłopot).

Jestem zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy.Posiadam wykształcenie wyższe i deklaruję, że chcę podjąć pracę zgodną z moim wykształceniem. Urząd nie posiada ofert zgodnych z moim wykształceniem, dlatego nie muszę przyjmować ofert na kasjera czy ochroniarza. Jednak ze względów finansowych chciałbym podjąć pracę poniżej kwalifikacji na okres letni, np. wyjazd do pracy fizycznej za granicę bądź praca w Polsce jako kasjer, magazynier czy ochroniarz. Byłaby to praca poniżej kwalifikacji. Jednak nie zawsze chcę tak pracować.
I tutaj powstaje pytanie - teraz mogę odmawiać pracy poniżej kwalifikacji i pozostawać ubezpieczonym. Czy jeśli podejmę raz pracę poniżej kwalifikacji, to później gdy ponownie będę bezrobotny, zachowam możliwość odrzucania ofert pracy poniżej kwalifikacji oferowanych mi przez urząd pracy? Czy skoro już raz podjąłem pracę poniżej kwalifikacji, to będę musiał już podejmować później takie prace albo odebrane zostanie mi ubezpieczenie? Innymi słowy, chcę zarobić teraz, ale nie chcę później musieć przyjmować ofert/skierowań do pracy poniżej kwalifikacji, gdyż bardziej opłaca mi się być bezrobotnym i ubezpieczonym niż podejmować niektóre prace.
szklarek / 2014-07-08 17:36
Sytuacja dość różni się w zależności, czy obecnie ma Pan prawo do zasiłku. Bez zasiłku jest Pan ubezpieczony jedynie w zakresie zdrowotnym, a to można mieć i 'przy żonie' jeśli jest ubezpieczona.

Poza tym ustawa o promocji zatrudnienia w zakresie kwalifikacji jako odpowiednią pracę rozumie pracę nie wymagającą kwalifikacji wyższych od posiadanych, a nie niższych. Oczywiście nie oznacza to pozbawiania statusu bezrobotnego inżyniera, gdy odmówi pracy kopacza rowów, ale....
Więc jak na razie ten konkretny PUP i tak jest 'miłosierny'.

Podjęcie pracy 'poniżej kwalifikacji' co do zasady będzie bez wpływu na to, co będzie uznawane za odpowiednią* pracę po kolejnej rejestracji w PUP. Mogłoby być inaczej, gdyby obecnie skorzystał Pan z przyuczenia do zawodu, kursów nowych kwalifikacji, stażu w nowym zawodzie- bo byłyby to nowe, udokumentowane i sfinansowane przez PUP kwalifikacje.

Podjęcie pracy ma też sens po prostu z myślą o ewentualnym kolejnym zasiłku.

* Ustawa podaje tu jasną definicję ( art. 2, ust. 1, pkt. 16 ).

Najnowsze wpisy