Forum Forum prawneCywilne

publikacja zdjęć fotograf modelka zerwanie umowy

publikacja zdjęć fotograf modelka zerwanie umowy

ŁukaszS / 212.109.158.* / 2009-08-05 15:06
Witam
Jeśli temat wyraźnie się powtarza to proszę od razu mnie nie bić :) Mam mały problem. Otóż ponad rok temu zrobiłem zdjęcia pewnej modelce. Zdjęcia był na zasadzie "pozowanie za zdjęcia", tyle ,że ja jeszcze załatwiłem cały transport poza miasto, picie, jedzenie etc, ogólnie wszystkim zająłem się ja. Modelka nie poniosła żadnych kosztów. Spisaliśmy prostą umowę w której jest zaznaczone kto i komu robi zdjęcia i na jakich zasadach. Podobnych sesji było kilka. Modelka oczywiście była pełnoletnia więc sama odpowiada za siebie. Dostała jedną kopię umowy, drugą mam ja. Ogólnie pozowała nie tylko mi i jeździła prawie po całym kraju, także wielu o wiele lepszych ode mnie fotografów z bogatszym dorobkiem robiło tej modelce zdjęcia i z tego co pamiętam to też ponosili wszelkie koszta. Teraz modelka po wielu miesiącach ciszy zadzwoniła do mnie i powiedziała, że Jej " nowy chłopak" jest wściekły i nie życzy sobie, aby Jej zdjęcia widniały w internecie. Odgraża się sądami i prawnikami. Żąda abym skasował wszystkie zdjęcia tej modelki, bo "Jemu" się to nie podoba. Z tego co wiem to na razie tylko mnie gnębią i niedługo zajmą się kolejnymi fotografami, którzy wspólpracowali z Nią. Prosze mi powiedzieć czy Oni tak po prostu mają prawo kazać mi usunąć te zdjęcia? To są jedne z lepszych moich prac z których jestem po prostu dumny. Napracowałem się przy nich a teraz tak po prostu mają zniknąć? Sama modelka nie ma nic przeciwko, ale Jej "chłopak" ma wiele do powiedzenia i Ona nie do końca chętnie, ale zgadza się z tym, aby usunąć Jej zdjęcia z wszelkich możliwych miejsc w internecie. Dla mnie to jest jakis absurd. Właściwie po co ja robie zdjęcia? Żebym mógł się z nich cieszyć tylko z rok? A pozniej ktos będzie miał kaprys zeby je pokasować? Póki co katalog w którym były zdjęcia modelki nosi nazwę jednej z cyfr, usunąłem imię i nazwisko modelki, na Jej życzenie. Ale nie mogę usunąć zdjęć. Kto mi to zrekompensuje? Bardzo proszę o pomoc, jakiś komentarz do mojej sprawy. Będę wdzięczny za wszelkie mozliwe wskazówki. Z góry serdecznie wszystkim dziękuję.
Wyświetlaj:
Nader22 / 178.183.6.* / 2023-02-28 10:17
Odezwij się do https://naturawitasp.pl/niezwykle-dobre-uslugi-fotografa/ super fachowiec.
Postronny / 78.88.20.* / 2010-02-10 11:09
Zależy jak umowa byłą podpisana ???- jeśli widnieje JEJ PPODPIS, podano cenę za pozowanie- jej chłopak nie ma tutaj nic do gadania- prawo jest po Twojej stronie.A sądem to moze straszyć swoich kolesi.
adwokat warszawa / 94.254.195.* / 2009-08-05 15:58
Proszę o podanie bliższych konkretów, zapisów tej umowy.
kerale / 2023-08-02 14:04
Zobacz http://www.lotusfitness.pl/sesja-ciazowa-najwazniejsze-informacje/ bardzo dobra opcja.
ŁukaszS / 212.109.158.* / 2009-08-05 16:03
Na samej górze widnieje data podpisania umowy, na samym dole ręczny podpis modelki i mój, a po środku :

Umowa wykonania zdjęć/publikacji

Niniejsza umowa zawiera zgodę (podać imię, nazwisko i adres zamieszkania) …… …………… …………… …………. …………….
na wykonywanie zdjęć przez „ moje imię i nazwisko „ (zamieszkałego w „mój adres”). Wykonane zdjęcia będą zamieszczane m.in. na stronach internetowych/portfoliach autora , typowych forach fotograficznych itp. Stronach traktowanych jako port folio autora, wystawach, wernisażach etc. Zdjęcia modelki będą służyły wyłącznie do celów reklamowych/prezentacyjnych; nie będą odsprzedawane ani publikowane w żadnych „nietypowych” źródłach bez porozumienia pomiędzy autorem zdjęć i modelką. Zdjęcia będą podpisane danymi osobowymi autora (moje imię i nazwisko ) lub/i adresem strony internetowej autora ( adres mojej strony internetowej ) . Niniejsza umowa (sporządzona wyłącznie w 2 egzemplarzach) ma na celu obustronne poszanowanie praw zarówno autora jak i modelki wobec wykonanych zdjęć. Zgodnie z prawem zdjęcia wykonane przez autora cały czas będą jego własnością.

Tak to wygląda. Umowę poskładałem kiedyś sam na podstawie tego czego naczytałem się w różnych źródłach internet/książki

Najnowsze wpisy