Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Pytanie, nie koniecznie o firmę...

Pytanie, nie koniecznie o firmę...

Elden / 83.5.152.* / 2011-01-27 02:35
Witam, mam pytanie, posiadam w domu trochę sprzętu muzycznego, perkusja, gitary, keyboard, kilka dętych.. od jakiegoś czasu zastanawiam się czy nie zacząć tego wypożyczać, moje pytanie brzmi zatem, czego potrzebuję żeby formalnie i zgodnie z prawem wypożyczyć komuś sprzęt muzyczny na określony czas, czy obejdzie się tylko na podstawie umowy najmu ? Czy to w ogóle nie o to chodzi ? Nie mówię o jakiejś profesjonalnej wypożyczalni, ale wolałbym nie mieć problemów z prawem ;)
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-01-27 10:30
Rzeczywiście- niekoniecznie o firmę. Można to robić również poza działalnością gospodarczą. Co nie zmienia faktu, że dochód z tej działalności zdecydowanie podlega podatkowi PIT na podstawie art. 10 ust.1 pkt 6 Ustawy o PIT. Co wiąże się z corocznym rozliczeniem z US oraz niestety samodzielnym odprowadzaniem zaliczek miesięcznych.
Możliwe dwie formy- na zasadach ogólnych ( w skali podatkowej, z kwotą wolną, od dochodu i corocznym PIT-36 ) i ryczałtem od przychodu ewidencjonowanego ( z jedną stawką, od przychodu i corocznym PIT 28 ). Ta druga wymaga zgłoszenia w US, jest możliwe płacenie zaliczek kwartalne.

ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
Elden / 83.29.56.* / 2011-01-27 17:27
a jak ma się sprawa umowy ? mam sam "stworzyć" coś w rodzaju umowy najmu ? czy mam prawo żądać zaliczki, a może "zamrożenia kwoty na koncie" ? Bo oczywistym jest, że na "słowo" nikomu nic nie pożyczę... :) dzięki za wyczerpującą odpowiedź ;)
wiwan / 2011-01-28 11:06
Proszę się posłużyć wzorami stąd, co prawda przeważają na lokal, samochód ale łatwo coś sklecić- bo pokazują, że musi być precyzyjne określenie stron, przedmiotu, czasu, odpłatności, ew. konsekwencji spóźnienia itp.:

dział "własność" i "usługi", w dziale inne jest umowa zaliczki :

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/umowy,39,wzory_dokumentow.html

Najnowsze wpisy