Forum Forum emerytalneZUS

pytanie w sprawie zus zasilek chorobowy

pytanie w sprawie zus zasilek chorobowy

taxis / 91.232.102.* / 2012-11-29 21:28
Witam pracuje na taxi na dzialalnosci gosp place chorobowe osatanio ciagle choruje z powodu zimna dlugiego siedzenia w aucie w nis kiej temp dostaje zwolnienie np na 6dni czy oplaca sie zglaszac do zus ? czy dostaje sie cos za to ? jakies pieniadze
Wyświetlaj:
AngelikamA123@ / 37.248.96.* / 2018-05-26 21:37
Witam . Złamałam rękę 06.12.2017 jestem na zwolnieniu . Umową skończyła mi się 28.02.2018 a jestem na zwolnieniu do 01.06.2018 . Chodzę ciągle na rehabilitacje by odzyskać władzę i czucie w dłoni . Otrzymałam zaświadczenie z ZUS o wyplaconych zasilkach tylko jednego nie rozumie od 26.04 nie otrzymałam zasiłku za zwolnienia . A jestem na zwolnieniu do 01.06 a na zaswiadczeniu mam napisane zeza ten okres mam przyznane uprawnienia . Czyli dalej jestem na zasiłku chorobowym czy to już jest świadczenie rehabilitacyjne ? Proszę o odpowiedź
taxis / 89.73.54.* / 2012-12-03 13:26
zalozmy ze mam zwolnienie na 4 dni place duzy zus z chorobowym od pol roku , wystarczy ze zaniose te zwolnienie do zus czy trzeba skladac wypelniac jakies inne pisma ?
wiwan / 2012-12-04 10:55
Zwolnienie ZUS ZLA + formularz ZUS- 3b, czyli zaświadczenia płatnika składek (Pana) wystawione samemu sobie :-))))

Termin- 7 dni od uzyskania zwolnienia.

No i należy się powstrzymać od wykonywania DG w tym czasie. Choć przy tak krótkim zwolnieniu ZUS nie ma jak właściwie skontrolować.

Za miesiąc z wypłaconym zasiłkiem- deklaracja ZUS DRA i ZUS RSA- co pozwoli zmniejszyć składki społeczne za miesiąc z zasiłkiem chrobowym
taxis / 89.73.54.* / 2012-12-04 17:02
jestem kompletnie zielony w tych sprawach zus 3b wydaje sie proste byc , ale kompletnie nie wiem jak wypelnic zus dra i zus rsa :(
wiwan / 2012-11-30 12:00
Uzyskuje się zasiłek chorobowy za każdy dzień takiego zwolnienia lekarskiego liczony od 80% podstawy. Jeśli płaci Pan składki społeczne już w normalnej wysokości ( po 24 miesiącach ulgi ) od minimalnej możliwej deklarowanej podstawy ( 2 115,60 zł. w 2012 r.) to wysokość takiego zasiłku to ok. 49 zł dziennie.

Wysokość jest inna, gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzed miesiąca z zasiłkiem korzystał Pan jeszcze z 24 miesięcznej ulgi albo miał dodatkowo inny tytuł do ub. chorobowego i przerwa pomiędzy poprzednim a obecnym nie była dłuższa niż 30 dni.

Co więcej za miesiąc kalendarzowy z zasiłkiem składki społeczne do ZUS nalicza Pan proporcjonalnie ( do liczby dni zwolnienia ) niższe.
taxis / 89.73.54.* / 2012-12-03 12:45
witam znajomy mowil ze w przypadku dzialnosci musi byc powyzej 30 dni by zus wyplacil jakies pieniadze to jak to w koncu jest
wiwan / 2012-12-03 12:53
W przypadku działalności ub. chorobowe jest dobrowolne, a co za tym idzie prawo do świadczeń ( zasiłków ) uzyskuje się po okresie wyczekiwania 90 dni. Nie dotyczy to zasiłku chorobowego gdy niezdolność do pracy spowodowana została chorobą zawodową lub wypadkiem w pracy (zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego) albo wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy (zasiłek z ubezpieczenia chorobowego).

Do ww 90 dni wlicza się poprzednie ub. chorobowe-"do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej".

Innymi słowy- jeśli np. przed DG ktoś był na etacie, i przerwa między zakończeniem zatrudnienia a objęciem u. chorobowym wyniosła np. 21 dni- to już owe 90 dni ma zaliczone w od razu. O ile oczywiście na etacie był min. 3 miesiące.

Najnowsze wpisy